בן ברננקי (צילום: Alex Wong, GettyImages IL)
גרם להחלשות הדולר. ברננקי | צילום: Alex Wong, GettyImages IL

המסחר במט"ח בזירה המקומית מוטה לבשורות שהתקבלו אמש מארה"ב. בסיום ישיבת ועדת השוק הפתוח הודיע הפדרל ריזרב כי הריבית בארה"ב תישאר ברמתה הנוכחית העומדת על 0%-0.25%, החלטה זו היתה צפויה, אולם ה'פד' הצליח להפתיע את השוק כאשר הודיע כי ירכוש אגרות חוב בסך של 300 מיליארד דולר במהלך ששת החודשים הקרובים על מנת לעודד את ההתאוששות הכלכלית בארה"ב. בנוסף אמר ה'פד' כי בכוונתו לרכוש עד 750 מיליארד דולר של ני"ע מגובי משכנתאות מסוג MBS.

בתגובה להודעה מתנהל המסחר במט"ח בהיחלשות משמעותית של הדולר מול המטבע המקומי בעוד האירו מתחזק מול השקל.

על רקע ההודעה המפתיעה זינקו המדדים המובילים בוול סטריט בין 2-3% וכמו כן זינקו מחירי אגרות החוב הממשלתיות בארה"ב, ותשואותיהן צללו. בנוסף נחלש הדולר משמעותית מול המטבעות המובילים בעולם כשהאירו התחזק משמעותית בכ-3% מול המטבע האמריקני.

עיכוב בהנפקת החוב של האוצר בניו יורק

בעקבות החלטת הנגיד האמריקני להתערב בשוק האג"ח הממשלתי ישנם עיכובים בתהליך התמחור של הנפקת החוב שביצע אתמול (ד') האוצר בניו יורק. מהאוצר נמסר כי בעקבות כך ההליך יושלם רק היום.

בשעות הערב הסתמן כי הביקושים לאגרות החוב של ממשלת ישראל הסתכמו בכ-12 מיליארד דולר, מהם כ-60%-70% של גופים זרים וכי גויסו כ-1.5 מיליארד דולר, כאשר המרווח היה צפוי להיסגר על 2.62% מעל לתשואה של אגרות החוב ל-10 שנים של ממשלת ארה"ב.

עם זאת, לאחר הודעת הפדרל ריזרב על כוונתו להתערב באופן מאסיבי בשוק האג"ח האמריקני בהיקף כולל של מעל לטריליון דולר, שהובילה לירידת שערים חדה בשיעור של 15.6% בתשואות על האג"ח ל-10 שנים לרמה של 2.53% לעומת רמת תשואה של כ-3% אמש, שיעור נפילה שכמוהו לא זכור מאז שנות השישים של המאה הקודמת, החליטו במשרד האוצר לעכב את סגירת תהליך התמחור של ההנפקה.

המטבעות המובילים בעולם מבצעים תיקון לאחר העלייה החדה אתמול מול הדולר. האירו נחלש ב-0.65% לרמה של 1.3435 דולר לאירו. הליש"ט נחלשת ב-0.68% לרמה של 1.4211 דולר לליש"ט.

במסחר במט"ח בין הבנקים נחלש הדולר ב-0.96% לרמה של 4.0843 שקלים. האירו מתחזק 1.41% לרמה של 5.4836 שקלים.