דולרים (צילום: stock_xchng)
הדולר ממשיך לצנוח | צילום: stock_xchng

לאחר שביום שישי שבר הדולר את ה-3.75 שקלים במסחר התוך-יומי עקב מלחמות הסקולנטים סביב שער זה, הדולר ממשיך להיסחר הבוקר סביב שער זה ונחלש לעומת היציג שנקבע ביום שישי. זאת, בעוד שבשוק המט"ח העולמי נסחר הדולר בהיחלשות קלה מול האירו.

הדולר מאבד 0.27% ל-3.751 שקלים והאירו מוסיף 0.21% ל-5.38 שקלים. בעולם, האירו עולה ב-0.3% מול הדולר ונסחר סביב 1.433 דולרים. היום לא יתקיים מסחר בוול סטריט לרגל חג ה"לייבור דיי" (Labor Day) בארה"ב, מה שגורם גם לדילול מחזורי המסחר בשוק המט"ח.

בנק ישראל, שרכש יותר מ-4 מיליארד דולר בחודש אוגוסט, ממשיך להתבונן מהצד בנעשה בשוק המט"ח, אולם בשוק ניכרת דריכות לקראת התערבות אפשרית נוספת של הבנק. אתמול (א') פרסם הבנק את יתרות המט"ח של ישראל לחודש אוגוסט, אשר זינקו לשיא של 56.4 מיליארד דולר.

בחודש האחרון נחלש הדולר בכ-5% מול השקל, חרף ההתערבות המאסיבי של בנק ישראל בשוק. השקל קיבל חיזוק משמעותי עם העלאת תחזיות הצמיחה של המשק הישראלי לשנתיים הקרובות. בתחילת החודש העלה הבנק את תחזיות הצמיחה כאשר אחד הסעיפים המשמעותיים ביותר עבור השקל הוא העודף בחשבון השוטף. בבנק מעריכים כי "צפוי להתפתח עודף גדול בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, שצפוי להגיע לכ-7 מיליארד דולר". העודף בחשבון השוטף הוא אחד הגורמים העיקריים לייסוף השקל, אולם בבנק ישראל מדגישים כי "העודף הגבוה בחשבון השוטף בשנת 2009 צפוי להצטמצם באופן חלקי בשנת 2010", אז צפוי עודף של 4.8 מיליארד דולר.