שבוע לאחר ההכרזה על רכישות הדולרים האקראיות בשוק המט"ח, בנק ישראל הטיל היום (ב') פצצה נוספת והכריז על תום עידן רכישות המט"ח הקבועות בשוק - מה שהביא להיחלשות הדולר.

הדולר, שפתח את היום בעלייה של כ-0.8% אל מעל ל-3.94 שקלים, החל לאבד גובה בעקבות הודעת בנק ישראל, ובסופו של יום נקבע היציג על 3.873 שקלים, ירידה של 1%. האירו היציג נפל ב-2.1% ל-5.5022 שקלים.

התגובות בשוק למהלך של פישר היו חיוביות. כלכלנים בכירים עימם שוחח "גלובס" מסרו כי מטרתו של פישר היא לפזר ערפל בשוק המט"ח ולא לחשוף את הקלפים שלו בפני הסוחרים. האנליסטים של ברקליס קפיטל בלונדון עימם שוחחנו מעריכים כי גופים פיננסים לא יסחרו נגד בנק ישראל, אולם הנתונים הכלכליים יהיו אלה שיכריעו ויחלישו את הדולר ל-3.6 שקלים עד סוף השנה.

"המיתון בישראל כבר הסתיים", אומרים כלכלני ברקליס. "הצמיחה בישראל תחזור ל-3% בשנת 2010 והריבית תעלה ל-3.5% עד סוף השנה הבאה". ברקליס מעריך כי הריבית בישראל תעלה כבר בחודש ספטמבר, ב-0.25% ל-0.75%.

בינתיים, פישר לא ממהר להיפרד משוק המט"ח. לפי הערכות בחדרי המסחר בבנקים הגדולים, בנק ישראל רכש היום 150-250 מיליון דולר. "הוא קונה היום, אבל ממש לא בכמויות אותם קנה בשבוע שעבר", אמר לנו פעיל בכיר באחד מחדרי המסחר. נזכיר כי בשבוע שעבר רכש פישר כמעט 2 מיליארד דולר והביא לעלייה שבועית של 3.2% בשער המטבע האמריקני.