שלט בגליל
השלט שתלה השכן

רונה (שם בדוי) אלמנה ואם לארבעה ילדים מתגוררת בישוב בצפון הארץ בשכנות לקבלן שיפוצים. אלא שלאחרונה מערכת היחסים בין השניים עלתה על שרטון.

הכל החל כאשר לטענת רונה, החליט השכן להחליף את הריצוף באזור החנייה בלי לקבל את אישור השכנים. "הוא הסיר את האבנים המשתלבות בחנייה ללא הסכמת הדיירים אבל למרות זאת שתקתי כי הייתי דיירת חדשה ", הסבירה רונה, "אבל התחלתי להבחין שהוא הפך את השטח המשותף בבניין לנכס שלו. הוא ניצל את החנייה המשותפת לאחסון הציוד שבו הוא משתמש במסגרת עבודתו".

בנוסף, חסם השכן את הכניסה לחנייה שלה עם טנדר ועגלה נגררת. רונה הגיבה וגידרה את שטח החנייה שלה לאחר קבלת אישור מהעירייה. אלא שההחלטה הזו לא התקבלה בשוויון נפש אצל השכן הקבלן.

"הוא קילל אותי ליד השכנים: 'את אישה מסריחה ומגעילה', 'אני אסתום לך את הצנרת ואני אמרר לך את החיים", סיפרה רונה, "פחדתי לצאת מהבית. חששתי שהוא יפגע בי. לא הזמנתי אליי בני משפחה להתארח כדי שלא ייחשפו להתנהגות שלו. אנחנו גרים בישוב קטן וזה לא נעים שמישהו מקלל אותך".

רונה הגישה נגד השכן תלונה במשטרה וזו הוציאה לו צו הרחקה האוסר עליו ליצור איתה שום קשר ישיר או עקיף. במקביל, היא החליטה למכור את ביתה. לפני כתשעה חודשים, כאשר נודע לשכן שרונה מוכרת את ביתה הוא החל לאיים עליה שלא תעז למכור את הבית.

אז גם נתלה השלט.  "אזהרה. נגד בעלת הדירה... מתנהל הליך משפטי על פלישה לשטח משותף וסגירתו. כמו כן על אי תשלום עבור איטום ויציקה משטח הבטון. ראו הוזהרתם".

"שום דבר בשלט לא היה נכון. הכול שקרי. הוא הפך אותי לעבריינית ופושעת. אני אזרחית שומרת חוק. אני לא חייבת לאף אחד כסף ואין נגדי שום הליכים משפטיים", אמרה רונה.

היא הגישה בקשה לבית המשפט השלום בעכו להורדת השלט ובהוראת השופטת השכן הוריד אותו וכן נאסר עליו ליצור איתה קשר או להטרידה בכל דרך במשך שלושה חודשים.

באמצעות עו"ד רון סולן הגישה רונה תביעה אזרחית נגד השכן לבית משפט השלום בחיפה ודרשה פיצוי של 100 אלף על פגיעה בשמה הטוב, פגיעה בפרטיות, גרם ואי מכירת הבית בעקבות השלט שפרסם נגדה.

היא הצליחה להוכיח שהשכן הנתבע הוא שהזמין את השלט נגדה. לכתב התביעה צירפה תמלול של שיחה עם בעל בית דפוס שאצלו השכן הזמין את השלט.

השכן משום מה לא הגיש כתב הגנה ובית המשפט חייב אותו לשלם את מלוא סכום התביעה לרונה.

השכן, הגיש לבית המשפט בקשה לביטול פסק הדין. הוא הודה בחלק מהטענות שהועלו נגדו בכתב התביעה וביקש לחייב אותה לשלם לו פיצוי של 200 אלף שקל על חלקה בהוצאות איטום משטח החנייה.

השופטת חייבה את השכן לשלם 110 אלף שקל ובמידה ויגיש כתב הגנה בזמן. כיוון שכתב ההגנה לא הופקד, השכן ייאלץ לשלם את מלוא הסכום.