עוקץ הירושות (צילום: צילום מסך)
צילום: צילום מסך

 

תארו לעצמיכם שיום אחד אתם מקבלים הודעה, בה מספר לכם "איש עסקים" אמריקאי אודות ירושה גדולה שמחכה לכם מקרובי משפחה עלומים. זה מה שקרה לעשרות ישראלים שהתפתו אחר "הירושה" ושילמו עשרות אלפי דולרים בתמורה ל- 300 אלף דולרים אותם חלמו לקבל.

"פנה אליי בפייסבוק אדם שהציג עצמו כאיש עסקים אמריקאי וטען שקיבלתי ירושה של 200 אלף דולר מקרובת משפחה שלי מארצות הברית שנפטרה לפני כמה שנים", שחזרה ש', תושבת רחובות, "באמת מתה לי דודה בארה"ב. הוא ביקש ממני לשלוח לו 2,000 דולר בתמורה לכך שיטפל במסמכי הירושה כדי שאוכל לקבל את הכסף. שלחתי את הכסף. אחרי שהוא קיבל הוא אמר שהוא צריך עוד 5,000 דולר כדי להחתים את המסמכים בבית המשפט ולדאוג שירושה תרשם על שמי. אחרי ששלחתי לו את הכסף הוא ביקש עוד 2,000 דולר, הסכמתי בתנאי שישלח לי את המסמכים על שמי. לפתע הוא נעלם ואז הבנתי שנעקצתי".

ש' ממש לא היחידה. גם דינה (שם בדוי) מאשקלון התפתתה והעבירה לנוכל 7,000 דולר. "הוא יצר איתי קשר בפייסבוק. בהתחלה חשדתי שמשהו לא בסדר בגלל שהעברתי נראתה לי בעייתית. הוא טען שירשתי רבע מיליון דולר מבן דוד שלי באנגליה שמת לפני כמה שנים. היה לי בן דוד אבל לא ידעתי שהוריש לי כסף. הוא ביקש שאחתום על המסמכים ושאשלח לו דמי טיפול של 7,000 דולר. לקחתי הלוואה מהבנק ושלחתי", סיפרה דינה, "אחרי כמה ימים כששאלתי מה קורה הבנתי שמדובר ברמאי שפתח חשבון פייסבוק פיקטיבי".

גם גבריאל, תושב באר שבע נפל בפח של אותו נוכל. לו הוא בכלל הבטיח ירושה שמנה של מיליון דולר שלכאורה ירש ממשפחה עשירה בארה"ב שאב המשפחה כתב את שמו כאחד היורשים.

"הוא סיפר לי שהשם שלי הופיע ברשימת היורשים, שמגיע לי מיליון דולר ושאני צריך להעביר לו 10,000 דולר כדי לזרז את החתימה על המסמכים מול בתי המשפט. זה נראה לי חשוד אבל בשיחה בוואטסאפ הוא שכנע אותי שכדאי לי , כי מי מוותר היום בתקופת הקורונה על מיליון דולר אז שלחתי לו את הכסף. שבוע לאחר מכן הוא נעלם כאילו בלעה אותו האדמה", הוא מספר בעצב.

ההערכה היא שעשרות אזרחים בישראל נעקצו בעוקץ הירושות, כשרשת הנוכלים שעל פי החשד ממוקמת בספרד, בולגריה וצרפת גזרו על חשבונם קופון של מאות אלפי דולרים. היו גם רבים אחרים שהבינו שזה עוקץ ולעגו לאיש העסקים שהציע להם ירושה.

"בתקופת הקורונה צצים נוכלים רבים שבצורות מתוחכמות מנצלים את המצב הכלכלי שבו שרויים אנשים, ומציעים להם הזדמנויות להרוויח כסף קל", מתריעים במשטרה. "אנשים נואשים מתפתים, לא בודקים ונופלים בפח שלהם. אנו מציעים לאזרחים להיות זהירים וחשדניים מאוד. יש קושי גדול להגיע לאותם נוכלים בחו"ל כי הם מחליפים כל הזמן כתובות וזה חסר סיכוי לאתר אותם".