שני תושבי דרום הארץ  שהורשעו בזיוף שטרות של 200 שקל ישלמו  400 אלף שקל לקופת בנק ישראל לאחר שהודו בעבירה של הפרת זכויות יוצרים.

מדובר בהחלטה תקדימית שמטרתה להילחם בזייפני שטרות שחלקם חברים בארגוני פשיעה וגורמים נזק של מיליוני שקלים בהפצת השטרות המזויפים.

השניים, יעקב מורסיאנו ורועי בר איתן, נעצרו לפני כשנה וחצי לאחר שהמשטרה חשפה מעבדה גדולה לזיוף שטרות של 200 שקל בדרום הארץ.

למרות הצהרת בנק ישראל שמדובר בשטר שקשה לזייף, מתברר שיום לאחר הפצתו בשוק הזייפנים עבדו שעות נוספות לזייף כמות גדולה של שטרות. ברחבי הארץ הוקמו כעשר מעבדות, בעיקר בדרום הארץ, לכיש אשדוד ובאזור חיפה והקריות שנוהלו על ידי עבריינים המתמחים בזיוף שטרות ומטבעות של עשרה שקלים.

מאז הפיץ בנק ישראל את שטרות 200 שקל הנושאות את תמונתו של המשורר נתן אלתרמן עצרה משטרת ישראל מאות זייפנים שזייפו את השטר והפיצו אותו. שטר מזויף של 200 שקל נמכר ב-50 שקל לכל דורש והוא מועבר בעיקר לשווקים.

שני הזייפנים הורשעו בעבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ויצור שטרות. השניים השתמשו בציוד מעבדה ברמה גבוהה ביותר כדי לזייף את השטרות. לא ברור כמה שטרות הצליחו השניים להפיץ וכמה כסף שלשלו לכיסם.

עורכי הדין אסנת דפנה מהיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ועורך הדין אנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום הגישה תביעה בשיתוף בנק ישראל נגד שני הזייפנים לבית משפט השלום באשקלון ודרשו מהם לשלם 400 אלף שקל לקופת הבנק בגין פגיעה בזכויות היוצרים על השטר שזייפו.

מדובר בתביעה תקדימית. אחד הנתבעים הסכים באחרונה לשלם 150 אלף שקל לקופת המדינה ואילו חברו ייאלץ בעקבות פסיקת בית המשפט לשלם את יתרת סכום התביעה 250 אלף שקל.

בר איתן הוא אסיר בכלא "אשל' והוא הסכים לשלם את 150 אלף שקל בתשלום חודשי של 1,500 שקל למשך 100 חודשים.