התעוררתם בבוקר, שתיתם קפה, אמרתם שלום לבני המשפחה ונכנסתם למכונית. האם בדקתם אם גנבו לכם במקרה את האגזוז מהרכב? אם לא, כדאי שתתחילו לבדוק.

בשנתיים האחרונות פועלת ברחבי ישראל כנופיה גדולה שמתמחה בגניבת אגזוזים וממירים מכלי רכב בעת שבעליהם ישנים שינה עמוקה ובבוקר מתעוררים לסיוט.

"קמתי בבוקר כמו תמיד, פתחתי את דלת המכונית והתחלתי להניע את האוטו אבל הוא לא זז והשמיע קולות מוזרים", שחזר אלון תושב חיפה. "זה רעשים שהזכירו לי משאית או טרקטור. יצאתי מהמכונית התכופפתי למטה וראיתי שגנבו את האגזוז בשלמותו. חשבתי שאני חולם. שיכור משהו כזה. הסתכלתי שוב וראיתי שאין אגזוז".

אלון נאלץ לשלם כ-1,500 שקלים עבור אגזוז חדש. "המוסכניק אמר לי שאני הבן האדם המאה שבא אליו בחודש האחרון. אנשים התלוננו שגנבו להם אגזוזים או ממירים. לי גנבו אגזוז ושני ממירים בחודשיים האחרונים", סיפר. " זה הזוי. לפני כמה חודשים גנבו פה גלגלים עכשיו אגזוזים. זה הוצאות של אלפי שקלים".

התלוננת במשטרה?

"לא. זה היה עוזר להחזיר לי האגזוז? חבל על הזמן שאבזבז בהגשת התלונה".

קודם גנבו גלגלים ועכשיו אגזוזים


דני, תושב באר שבע גילה לפני שלושה שבועות שגנבו את האגזוז של ה'סובארו' החדשה שלו. באותו שבוע גנבו עשרות אגזוזים וממירים מאותו סוג של מכונית סובארו.

"לא מזמן גנבו לו לאנשים פה בבאר שבע גלגלים של מכוניות 'טיוטה קורולה' עכשיו יש מכה של גניבות אגזוזים וממירים", הסביר דני בייאוש. "זה מתסכל להוציא - 1,000-1,500 שקלים על אגזוז וממיר. אני מכיר כמה חברים שלי שלמחרת ההתקנה של האגזוז החדש הוא נגנב שוב. ברחוב שלי גנבו כמעט לכל השכנים את האגזוז. החלטנו לעשות משמרות ולהתקין מצלמות אבטחה כדי להרתיע את הגנבים".

כנופיית האגזוזים, המונה כמה עשרות עבריינים, המתמחים בחלקי חילוף גנובים בישראל ובשטחים, ופועלת בדרום הארץ ובחיפה והקריות בעיקר. חברי הכנופיה עושים קופה שמנה בסוף החודש אשר יכולה להגיע לכמה מיליוני שקלים בקלות.

בכנופיה חברים תושבי השטחים בעיקר מדרום הר חברון, הפזורה הבדואית, ועבריינים יהודים שדואגים שהסחורה הגנובה והמבוקשת תגיע למוסכים בשטחי הרשות וברחבי הארץ.

ממיר גנוב נמכר ב-350 שקלים ואגזוז גנוב יעלה בין 500 ל-750 שקלים, תלוי במודל. לעומת זאת במוסך, אגזוז או ממיר חדש או משופץ עולה בין 1,000 עד 3,500 שקל הכול תלוי בסוג המכונית והדגם.

"אם נתפסת- איזה עונש כבר תקבל?"

"לגנוב אגזוז או ממיר זה חמש דקות עבודה אם יש לך את כל הכלים שצריך", הסביר עבריין רכב לשעבר שעבד עם משחטות בדהריה, "זה עסק כלכלי משתלם. אם גנבת 50 כאלה בלילה- אתה מסודר. תעשה לבד את החישוב כמה הכנופיה הזו מרוויחה בחודש. מעבר לזה גם אם נתפסת איזה עונש כבר תקבל? מאסר על תנאי במקרה הטוב".

לדבריו, חברי הכנופיה מקבלים מעבריינים המתמחים במכירת חלקי חילוף גנובים מה הביקוש מעבירים הזמנות אלו חלקים מבוקשים וכעבור כמה שעות החלק הזה מגיע למכונאי או בעל הרכב בחצי מחיר.

ההערכות הן שחברי הכנופיה גנבו במהלך השנתיים האחרונות כמה אלפי אגזוזים וממירים וגזרו קופון שמן. מרבית בעלי כלי הרכב מעדיפים שלא להתלונן במשטרה כדי לא לבזבז את זמנם, בעיקר מחוסר אמונה שהגנבים ייתפסו אבל הם לא יקבלו חזרה את החלקים שנגנבו מהם.

במשטרה מכירים את התופעה אבל מדווחים כמות התלונות היא ממש מזערית. "שמעו שיש מקרים כאלה אבל מישהו יגיש תלונה נטפל בה במלוא הרצינות ונעשה הכול לאתר את הגנבים", ציינו גורמים במשטרה.

במשטרת מחוז ירושלים עצרו אתמול בלילה גבר בן 20 ממזרח ירושלים בחשד שהיה חבר ברשת שגנב ממירים קטליטיים מאגזוזים מכלי רכב ברחבי העיר. החוקרים חושדים כי הוא היה סוחר בממירים הגנובים והיקרים וגרף לכיסיו אלפי שקלים. מעצרו הוארך על ידי בית המשפט עד ליום שישי.