היעד החדש של הברחות פריטים יקרים לישראל: דובאי. נוסעים שחזרו לארץ הספיקו להבריח כמויות גדולות של זהב, שעונים יקרי ערך, פקטים של סיגריות אמריקאיות, יהלומים, סיגרים קובניים באריזות יוקרתיות, חליפות יוקרה ובגדי מותגים שמחירם בארץ יקר במאות אחוזים. היו גם כאלה שהבריחו , אם כי בכמות קטנה יחסית, טלפונים סלולריים.

"אנשים חזרו לארץ עם מזוודות מלאות בזהב", אומר ח', ישראלי ששהה בדובאי בשבוע האחרון במסגרת פגישות עסקים שקיים עם אנשי עסקים מקומיים. "הם פשטו על שוק הזהב בדובאי וקנו כמויות מטורפות. היו כאלה שקנו שעוני רולקס - בעיקר כאלה שיכולים להרשות לעצמם כי זה הרבה יותר זול מהארץ. אני הברחתי בתוך המזוודה 20 פקטים של מרלבורו, 10 אריזות של סיגרים קובנים כמה אייפונים ותכשיטי זהב יקרים. אנשים העמיסו מוצרים יקרים בכמויות מטורפות".

לדבריו, כאשר נחת בארץ, עובדי המכס בנתב"ג לא ערכו לו בדיקות במזוודות, וכך היה גם לגבי שאר הנוסעים שהיו עמו על הטיסה. "כשחזרנו לארץ עברנו חופשי במסלול 'הירוק'. אם היו עושים בדיקות במזוודות עובדי המכס היו בהלם ממה שהיו מוצאים בפנים. מדובר במוצרים שהוברחו במיליוני שקלים".

נוסע נוסף סיפר כיצד עשרות נוסעים הבריחו זהב ויהלומים בתוך המזוודות ושעונים יוקרתיים: "שנים אני טס לחו"ל וראיתי בחיים שלי הברחות, אבל זה שבר את כל השיאים. ישראליים חזרו עם מזוודות מלאות בפריטים מאוד יקרים. המזל הכי גדול שלהם שבחזרה הם לא נתפסו על ידי המכס. אם היו נתפסים, חצי מטוס היה נלקח לחקירה ומשלם כופר של מאות אלפי שקלים", סיפר הנוסע, "אנשים חגגו בדובאי בהברחות כמו שלא חגגו בשום מקום אחר שהיו בו לפני כן".

קניון (צילום: Rus S)
הכל שם יותר זול. קניון בדובאי | צילום: Rus S
התיירים הישראלים הראשונים בדובאי (צילום: N12)
"אם היו נתפסים, חצי מטוס היה נלקח לחקירה ומשלם כופר של מאות אלפי שקלים". למצולמים אין קשר לכתבה | צילום: N12

ברשות המיסים התחילו להיערך ליעד האטרקטיבי החדש של הישראליים ותגברו את כמות עובדי המכס כדי לעשות יותר בדיקות לחוזרים מדובאי.

"אנחנו מודעים להברחות מדובאי ורמת הבדיקות לנוסעים מהיעד הזה תהיה גדולה בהרבה", הסביר גורם ברשות המיסים. "זה יעד חדש, יהיו אלפי ישראליים שיטוסו מידי חודש ואני מציע לישראליים שלא להסתבך ולהבריח. אם נצטרך נבדוק נוסע, נוסע. קיבלנו מידע על הברחות של פריטים יקרים מאוד וזה נמצא בחקירה".

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "המכס מבצע ביקורות ואכיפה בטיסות מדובאי כחלק מפעילותו השגרתית ובדומה לטיסות אחרות. בביקורות אלו נחשפו אמנם ניסיונות הברחה אך לא בשיעור חריג מהרגיל".