היריון
לטענת המתלוננת, המנכ"ל הביע סלידה מההריון | צילום: Getty Images/Rubberball, GettyImages IL

חברת הסטארט-אפ אתוס רשתות, שבניהולו של יוסי שוסמן (ממייסדי כרומטיס), תשלם כ-200 אלף שקל לעובדת בכירה שפוטרה אחרי כחצי שנה - כך נקבע בהסכם פשרה שאושר בבית הדין הארצי לעבודה.
ש' עבדה באתוס כמנהלת שיווק והשתכרה כ-31 אלף שקל ברוטו, בנוסף לרכב ותנאים סוציאליים נלווים. ביולי האחרון היא נכנסה לפגישה מתוכננת עם המנכ"ל שוסמן, כדי לחתום על הסכם אופציות שאמורות היו להבשיל ממארס 2009. היא ניצלה את ההזדמנות כדי לספר לו לראשונה כי היא בהריון (למרות שטרם חויבה לספר על כך).

באמצעות עוה"ד אודליה לוי-אטינגר ואביבה סיטבון-צרפתי טענה ש' כי שוסמן הביע סלידה מההריון, וכעבור 3 ימים הוא פיטר אותה בנימוק של "צמצומים". ש' טוענת כי הפיטורים אמורים היו להיכנס לתוקף יום לפני שימלאו 6 חודשים לעבודתה בחברה, כדי שהחברה לא תצטרך לקבל את אישור הממונה על עבודת נשים כדי לפטרה.

אתוס טענה, באמצעות עו"ד מוריה תם-הרשושנים ורותם שי, כי הסכם האופציות ניתן 3 ימים לפני הפיטורים, משום שהפגישה נקבעה מראש, והחברה רצתה לשדר באותה עת "עסקים כרגיל" ולא לחשוף בפני העובדים שיש צמצומים.

השופטת נטע רות בבית הדין האזורי דחתה את בקשת ש' להורות על ביטול הפיטורים והשבתה לעבודה, עד להכרעה בתביעה, לאחר ששוכנעה כי מדובר לכאורה בפיטורי צמצום ולא בהפליה. עם זאת, קבעה כי לש' לא נערך שימוע, ולכן התיק נקבע לדיון בתביעה הכספית לפיצוי.

באופן חריג העניק בית הדין הארצי רשות ערעור לש' על ההחלטה בהליך הביניים. אמש (ג') התקיים הדיון, בו טענה אתוס כי כמחצית מעובדיה פוטרו ואין כמעט פעילות שיווק. בהמלצת נשיא בית הדין, השופט סטיב אדלר, והשופטות ורדה וירט-ליבנה ורונית רוזנפלד, סוכם כי פיטורי התובעת יידחו ב-5 חודשים, כשעד אז היא תקבל רטרואקטיבית תשלום בגין מלוא שכרה וכן תנאים נלווים (למעט רכב וטלפון), בשווי כולל של למעלה מ-200 אלף שקל.