החלטתם לגנוב אבוקדו? תחשבו שוב. משטרת ישראל קבעה לאחרונה שמדובר במכת מדינה ולכן העונש על גניבת אבוקדו הוא מאסר בפועל שנע בין שנה וחצי ועד שלוש שנות מאסר.

בשנתיים האחרונות האבוקדו הפך לפרי הכי נגנב בישראל. מחיריו נעים בין תשעה שקלים לק"ג עד ל-50 שקל בשיא הביקוש. העובדה שמחירי האבוקדו מאמירים והופכים משנה לשנה יקרים יותר קרצה במיוחד לכנופיות ולארגוני פשע המתמחים בגניבות חקלאיות.

חברי הכנופיות משתמשים ברחפנים כדי לעקוב אחר פעילות המשטרה ולברר שהמטעים ריקים ממארבים של לוחמי מג"ב ובלשים. ההערכה היא שבשנה האחרונה נגנבו עשרות אלפי טונות והנזק שנגרם לחקלאים נאמד בכמה עשרות מיליוני שקלים.

"הדבר החמור ביותר שחלק מהגנבים שתפסנו נאשמים בגניבות טונות של אבוקדו בתיקים אחרים, שוחררו בערבות ולמעצר בית והמשיכו לבצע גניבות. הם לא נרתעים בכלל. כי הם הגיעו למסקנה שבתי המשפט לא מתייחסים בחומרה מספקת למעשיהם וחוץ מזה זה עסק משתלם. באיזו עבודה בארץ אתה יכול לעשות 20, 30 אלף שקל בשעה, שעתיים של עבודה", הסביר קצין מודיעין במשטרה.

בחודש האחרון לוחמי כפרית מג"ב חוף תפסו כנופיה של תשעה גנבי אבוקדו, תושבי כפר מזרעה והישוב ש'ייח דנון בשנות השלושים לחייהם שביצעו חמש גניבות גדולות ממטעי אבוקדו. כך למשל הם גנבו ממטע בקיבוץ דור 300 ק"ג אבוקדו. למחרת גנבו שוב מאותו מטע 339 ק"ג.  הם חדרו גם למטעים במושב מצובה ממנו גנבו 600 ק"ג. מקיבוץ געתון נגנבו 415 ק"ג. בקיבוץ יחיעם הם גנבו 987 ק"ג אבוקדו. במושב לימן עם קטפו 392 ק"ג וגרמו נזק ל-3 טון אבוקדו שטרם הבשילו. חברי הכנופיה הגדולה הזו שחלקם נתפסו היו מעורבים בגניבת אלפי טונות של אבוקדו חזרו שוב ושוב על מעשיהם למרות שהיו במעצר בית ותלויים נגדם כמה כתבי אישום בגין גניבת הפרי היקר.

הנאשמים שמרו על זכות השתיקה בחקירה והתקשו להסביר מדוע נתפסו אצלם רחפניים, רובי דייג ומשקפות. במשטרה מעריכים, כי רובי הדייג נועדו לפגוע בבעלי המטעים או לאיים על חייהם במידה והם יבחינו בהם בעת הגניבה.

בגלל ריבוי הגניבות החליטו במשטרה שלא להסתפק בעונשי מאסר על תנאי או בעבודות שירות ולדרוש עונשי מאסר בפועל ומעצרים עד תום ההליכים כדי להילחם בתופעה ולהרתיע אחרים מלבצע עוד ועוד גניבות של אבוקדו.

"גנבי האבוקדו מהווים סכנה לציבור החקלאים ומקומם הוא בכלא ולא בשום מעצר בית או אזוק אלקטרוני", טוען גורם במשטרה.

עורכי דין פליליים המייצגים כמה מהנאשמים וניסו להגיע להסדר טיעון מקל גילו שהתביעה המשטרתית דורשת עונש מאסר בפועל שבין שנה וחצי ועד לשלוש שנים, בהתאם לעבר הפלילי של הנאשמים.

"נכון שאנחנו דורשים עונשי מאסר בפועל על גנבי אבוקדו כתנאי להסדר טיעון", גילה קצין משטרה, "הם גורמים נזקים עצומים לחקלאים ומבחינתו רק ישיבה בכלא עד שלוש שנים תשיג את המטרה".