"כואב לי, העסק סגור ו-120,000 שקלים התאדו. אי אפשר לחיות במצב הזה, המדינה שברה את הילד שלי", כך סיפר בדמעות ניסים מנטש, מנהל בית הקפה "קקאו" בחולון, אחרי שבועות ארוכים שבהם הסניף היה סגור בעקבות התפרצות הקורונה. בנו רועי בן זקן, הבעלים של בית הקפה, הביע חשש מהאפשרות שיאלץ לסגור את העסק.

הייאוש העמוק והמשבר הכלכלי הקשה, הובילו את מנטש לשבור את חלון החזית של בית הקפה. האירוע תועד והפך לאחד הרגעים הזכורים מאותה תקופה. הבוקר (שלישי) בית הקפה נפתח אחרי שלושה חודשים ללא פעילות. "לא ישנתי כל הלילה, יש לי פרפרים בבטן", הודה מנטש, "לא יודע מה יקרה. אנחנו פותחים בדאגות ובחששות אבל עם הרבה תקווה ופרגון של התושבים והעירייה שנותנים לנו כוח ומחזקים אותנו. אנחנו מקווים שאנשים יבואו לפרגן לנו ויתמכו".

"התחושות לא פשוטות. זה מרגיש כאילו פותחים את בית הקפה מחדש", הוסיף בן זקן, "זה מטבח חדש, בר חדש, צוות שהוא ברובו חדש. חלקם עזבו, את הרוב הצלחנו לשמור ולשמר והם חוזרים באהבה. לא קל, החשש מעלינו גדול ומפחיד מאוד. הבור הכלכלי עמוק. במידה והעסק לא יתרומם או שיסגרו אותנו שוב, לא נצליח לשרוד את זה".

איך שרדתם את התקופה הקשה כשבית הקפה היה סגור?
מנטש: "כשעשינו טייק אווי באו אנשים מהצפון ומהדרום בשביל לשתות כוס קפה ולפרגן לנו. העם הזה ממש חם, הוא עושה לי טוב בנשמה ומחמם לי את הלב. פעם אחת הגיע בן אדם והזמין שלושה כריכים. הוא ישב בספסל, אכל כריך אחד ואת השניים האחרים השאיר להומלס או לבן אדם שנזקק. הוא לא רצה לאכול את שלושת הכריכים אלא לפרגן לנו".
בן זקן: "קיבלנו המון הודעות תמיכה וטלפונים, אהבה מאוד גדולה מכולם".