הצוותים הרפואיים חוששים היום לא רק מפני הידבקות מהחולים בהם הם מטפלים – אלא גם מקיצוץ משמעותי בשכרם, אם ייאלצו להיכנס לבידוד. "לאחר שטיפלו בחולי קורונה ונחשפו לנגיף, אנשי הצוות הרפואי נכנסים לבידוד ומשכורתם נחתכת לעיתים בלמעלה מ-60%, כשמבקשים מהם לשלם על הבידוד באמצעות ימי מחלה ולהשלים עם אובדן ההכנסה של משפחתם", אמר הבוקר (שני) בוועדת הרווחה והבריאות בכנסת ד"ר זאב פלדמן, מנהל היחידה לנוירוכירורגיה בילדים בשיבא, יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל.

לפי ארגון רופאי המדינה, בכל רגע נתון נמצאים בבידוד בין 2,000 ל-3,000 אנשי צוות רפואי, ביניהם רופאים ורופאות, אחים ואחיות, טכנאים וטכנאיות ואנשי ונשות מד"א. מספיק שאיש צוות אחד נדבק כדי להכניס יותר מ-10 אנשי צוות אחרים לבידוד, לעתים יותר מפעם אחת.

"משרד האוצר מודע לנושא בכל הדרגים, וגורר רגליים כבר שבועות מבלי לתת מענה לפגיעה המורלית ברופאות וברופאים", מוסיף ד"ר פלדמן. "אני קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר משה כחלון: שימו סוף לגרירת הרגליים של משרד האוצר ודאגו לרשת ביטחון עבור הלוחמים והלוחמות בחזית. את חולי הקורונה פוגשים הצוותים הרפואיים ולא פקידי האוצר. אנו נמצאים בסיכון מוגבר והראיה היא שיש צוותים רפואיים שנמצאים באשפוז לאחר שטיפלו חולי קורונה".

בארגון מציינים כי אנשי צוות בכירים אף ממשיכים לעבוד מהבית כדי לטפל בחולים, ו"מקבלים מחצית משכרם הרגיל. למה מורים ומורות מקבלים שכר מלא והם לא?".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות והאחים בישראל, אמרה בדיון: "לא ייתכן כי אחיות ואחים, הנדרשים להיכנס לבידוד עקב חשיפה לחולי קורונה במסגרת עבודתם, ידרשו לשלם מכיסם. הם מסכנים את עצמם, הם מסכנים את משפחתם וזה לא יעלה על הדעת שהם יסכנו גם את פרנסתם. אני קוראת לשר האוצר משה כחלון, לפעול בדחיפות. האחיות והאחים נמצאים בחזית המאבק כבר למעלה מ-50 יום, צריך לסיים את הנושא ולהעניק להם בטחון כלכלי בעת בידוד".

שר האוצר הבטיח שכר מלא – פקידי האוצר מערימים קשיים

בפתח הישיבה סיפר חבר ועדת הרווחה והבריאות ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כי שוחח הבוקר עם שר כחלון, שאמר לו שהצדדים טרם הגיעו לסיכומים - והבהיר שהוא מחוייב לפצות ב-100% את הצוותים הרפואיים בבידוד. טיבי הוסיף כי כבר בשבוע שעבר הודיע לו כחלון שהוא מתחייב לפתור את העניין תוך שבוע. "לצערי הרב ההצהרות של השר כחלון הן מצוינות, אבל צריכות לחלחל לצוות של האוצר ומצריך להגיע להסכמות", אמר טיבי.

יו"ר הועדה ח"כ עאידא תימא סלימאן (הרשימה המשותפת), קראה אף היא לאוצר להעניק שכר מלא לעובדי צוותי הרפואה שנאלצו להישאר בבידוד. "כולנו מכירים תודה לצוותים הרפואיים ואנו רוצים לדעת איפה עומד המו"מ. אני לא מבינה מדוע צריך להיות מו"מ, מדוע עד עכשיו לא הוצג בפנינו הסכם," אמרה.

"אני רוצה להודות לחברי הכנסת קטי שיטרית, יוליה מלינובסקי, ד"ר אחמד טיבי, אלון שוסטר ויו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות עידא תומא סולימן אשר פועלים ללא לאות במהלך השבועות האחרונים על מנת להבטיח רשת ביטחון זו לרופאים לרופאות ולצוותים הרפואיים בחזית המאבק בקורונה"', אמר ד"ר פלדמן.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי הנושא נמצא במו"מ מול ארגוני העובדים של הצוותים הרפואיים. מקורבים למו"מ מצד הארגונים הרפואיים מסרו כי האוצר הבטיח לדאוג לשכר המבודדים כבר בהסכם החירום שנחתם בתחילת המגפה, עם המעבר למשמרות של 12 עד 24 שעות. אלא שמאז פקידי משרדו מערימים קשיים במו"מ המתמשך, ולא מוכנים לשלם שכר מלא לאיש צוות רפואי בבידוד, אלא 70% או 50% - וגם אז, לא בכל המקרים.