גיא עוז (עזיזה), בן 43 מנס ציונה הספיק לשבת כבר כמה פעמים בכלא על עבירות מרמה והונאות מתוחכמות, אבל נדמה שכל פעם מחדש הוא מצליח להפתיע את חוקרי יחידות ההונאה של משטרת ישראל, שפעם אחר פעם חוקריה נפעמים מדפוס ההונאה שהוא אימץ לעצמו.

לאחר שחזר משהות בת שלוש שנים בצרפת בעקבות סדרת מעשי הונאה שביצע במאות אלפי שקלים, הוא חזר בחשאי לפני כמה שבועות ובגדול.

הפעם שיטת העוקץ החדשה הייתה פשוטה ומדהימה להפליא: הוא הגיע לחנות גדולה במרכז תל אביב למכירת טלפונים סלולריים, אליה מגיעים לקוחות רבים. כשהבחין בלקוחות המגיעים לקופה כדי לשלם, ורגע לפני שמסרו למוכר את כרטיס האשראי, הוא הספיק לצלם אותו בטלפון הסלולרי שלו מבלי שהבחינו בו.

"לא שמתי לב בכלל שהוא צילם את כרטיס האשראי שלי בטלפון. מסרתי את הכרטיס למוכר. לא חשבתי שזו הסיבה שלאחר מכן גילתי שמישהו רכש על חשבוני מוצרים באלפי שקלים", טען י', תושב תל אביב שנעקץ על ידי עוז.

עוז, צילם עשרות כרטיסי אשראי ויצא לחגוג. הוא רכש מוצרים שונים בחנויות ובאתרי אינטרנט, שילם דו"ח חנייה שקיבל מעיריית נתניה, בילה בבתי מלון יוקרתיים וביצע הונאה בעשרות אלפי שקלים.

באחד המקרים הוא רכש עשרה מכשירי טלפונים חדשים מחברה סלולר גדולה ו"שילם" עבורם 45,536 שקלים, כשהוא משכנע את מנהלת המכירות לבצע את העסקה, והציג את עצמו כאיש עסקים ופילנטרופ שתורם כספים למשפחות נזקקות.

למזלם של כמה מהלקוחות שכרטיסם צולם, היו כמה מקרים שבתי העסק סירבו לאשר את העסקאות שניסה עוז לבצע.

"קיבלתי הודעה לטלפון מחברת האשראי שאושרה לי עסקה לתשלום חוב לעיריית נתניה", שחזרה בר, תושבת תל אביב, "מכיוון שמעולם לא גרתי בנתניה, וכרטיס האשראי היה בתיק שלי כל הזמן. זה נראה לי ממש מוזר. החלטתי לבדוק היכן הייתי בפעם האחרונה. הגעתי לחנות הסלולר, סיפרתי לו שאני חושדת שמישהו גנב את פרטי האשראי שלי, והוא אמר לי שאני לא הראשונה שהגעתי אליו ושהיו עוד כמה לקוחות".

לתמונה נכנסו חוקרי יחידת ההונאה במשטרת מחוז תל אביב, שלקחו את סרטוני האבטחה שהיו בחנות וגילו לתדהמתם את שיטת העוקץ החדשה, ואת העובדה שמדובר ב"לקוח" ותיק שלהם.

מתברר שטרם עזיבתו את ישראל, עוז ביצע הונאה דומה שלא נחשפה. הוא נעצר כשברשותו דרכון של אדם אחר עמו נכנס לישראל, כדי שלא ייעצר על עבירות הונאה קודמות שביצע.

"אני מכור לכרטיסי אשראי. אני אוהב לקנות מתנות", הסביר עוז כשנתפס. במרבית החקירה הוא שמר על זכות השתיקה וסירב לענות על שאלות החוקרים על שיטות ההונאה שביצע.

פרקליטות מחוז הדרום הגישה נגד עוז לבית משפט השלום בתל אביב בגין עבירות של הונאה בכרטיס אשראי, ניסיון הונאה והתחזות לאדם אחר. עוז המיוצג על ידי עו"ד שי לוי נמצא במעצר.

השיטות הופכות מתוחכמות ביותר

באחרונה המשטרה עצרה כמה נוכלים שהשתמשו בשיטות דומות, ועקצו אנשים תמימים מהשורה במיליוני שקלים. חלקם חגגו סופי שבוע בבתי מלון, בטיולים בחו"ל, ובמסעדות גורמה.

בקרוב אמורה להיחשף רשת נוכלים אחרת שפעלה בשיטה דומה. נוכלים המוכרים למשטרה החלו להסתובב בשבועות האחרונים עם משקפיים שעליהם מותקנות מצלמות נסתרות ,המתעדות את פרטי כרטיס האשראי המועבר למוכרים בחנויות או תוך כדי שימוש בכספומטים בבנקים.

"כשהחוקרים אמרו לי שהעתיקו את הכרטיס שלי ממצלמה בתוך משקפיים הייתי בשוק, על זה לא חשבתי. הייתי בטוח שבטח זרקתי את הפתקית ביציאה מהחנות", שחזר ד', אחד האנשים שהונו בדרך זו.

"הנוכלים מעתיקים את פרטי כרטיסי האשראי של אותם קונים, שאין להם מושג שהם הושגו, וחוגגים על חשבונם", מסביר קצין משטרה ביחידת הונאה. "פעם הנוכלים היו אוספים מהרצפה של רשתות המזון המהיר את החשבוניות שאנשים היו זורקים לפח, היום השיטות הפכו למשוכללות מאוד. יש מקרים רבים שבהם אנשים לא יודעים שהם בכלל נעקצו, למרות שכרטיסי אשראי עליהם ולא נחשפו לאיש, פרט למוכרים בחנויות".

במשטרה מעריכים כי מקרי הונאות בכרטיסי האשראי עלו בעקבות הקורונה, והנזק מוערך בעשרות מיליוני שקלים וייתכן אף יותר.