תעלומת "גשם השטרות" בבאר שבע נפתרה אחרי ארבעה חודשים. אלפי השטרות שהתעופפו ברחובות בירת הנגב ונלקחו בחלקם על ידי עוברים ושבים שייכים לאיש עסקים מבאר שבע שבבעולות תחנות דלק וחנויות.

זה קרה ב-4.4.2021. סמוך לשעה 17:25. בלשי משטרת באר שבע, שהיו בסיור שגרתי בשכונת רמות הבחינו באלפי שטרות כסף מתעופפים באוויר ובנהגים ואנשים שאוספים את חלקם והולכים.

"אני זוכר שהיה פקק גדול ולא הבנו למה. פתאום אני יוצא החוצה ורואה נהג אוטובוס ונהגים יוצאים מכלי הרכב ואוספים כסף", סיפר ל-mako בלש בתחנת משטרת באר שבע.

השוטרים יצאו מהניידות וביקשו מהאזרחים לסייע להם באיסוף הכסף. במשך כשעתיים של עבודה  נאספו 117,959 שקל, רובם בשטרות של 200 שקל.

הכסף נלקח לתחנת המשטרה והמתין לבעליו. אם בתוך 90 יום הבעלים לא היו מאותרים, הכסף היה עובר לקופת המדינה. מספר תושבים טענו שהכסף שייך להם, כולל אחד שטען שהכסף הוא תרומה לילדה שזקוקה לניתוח והשקית עם המזומנים התעופפה לו מהחלון.

כמה ימים לאחר מכן הגיעה לתחנת המשטרה איש עסקים באר שבעי שטען שהכסף שייך לו. הוא הסביר לחוקרים שבאותו היום הוא משך מבנק מזרחי טפחות סכום של 180 אלף שקלים כדי לשלם לקבלן בנייה. הוא הציג בפני השוטרים את מסמך הבנק המוכיח את משיכת הכסף מחשבונו וכן את מצלמות האבטחה שמתעדות אותו מחפש את הכסף בין גלגלי המכונית.

"באותו היום מסרתי את הכסף לעובד שלי שיעביר אותו ישירות לקבלן. בסופו של דבר הוא לא העביר את הכסף לקבלן אלא הניח אותו מתחת לגלגלי המכונית שלי בכניסה לבית", שחזר איש העסקים, "למחרת נסעתי עם אשתי במכונית היא הייתה צריך לעבור טיפול רפואי. שכחתי שהכסף היה בתוך הגלגל והכול עף ברוח בלי ששמתי לב בכלל".

לדבריו, הוא התקשר לעובד שלו לברר היכן הניח את הכסף, וכשזה סיפר הוא הציג בפני החוקרים את מצלמות האבטחה בביתו בו הוא נראה יוצא החוצה בהיסטריה ומחפש את הכסף בתוך הגלגל ולא מוצא דבר.

למרות זאת, במשטרה לא מיהרו לאמץ את גרסת איש העסקים שכן היו עוד שתי תלונות נוספות של אזרחים שהכסף שייך להם.

עורך דין ארז שלו
עו"ד ארז שלו | צילום:

מתברר שמתוך 145 אלף שקל נמצאו 117,950 שקל בלבד. כלומר היו אזרחים שגנבו 27,250 שקל בטרם הגיעו השוטרים למקום. 35 אלף שקלים נוספים שולמו על ידי איש עסקים לפני שהכסף הונח מתחת למכוניתו.

לאחרונה הגיעו במשטרה למסקנה שהכסף כנראה שייך לאיש העסקים והסבירו לו שעליו להגיש בקשה לבית המשפט.

באמצעות עו"ד ארז שלו הגיש איש העסקים בקשה לבית המשפט השלום בבאר שבע בדרישה להחזיר לו את כספו.

הפרקליטות הגישה כתב הגנה בו ציינה שאינה מתנגדת להחזרת הכסף לאיש העסקים ומשאירה את העניין לשיקול בית המשפט.