במגמת ירידה (צילום: getty images)
הירידה בביקושים הובילה לירידת מחירים | צילום: getty images

מדד המחירים לצרכן שיתפרסם ביום ראשון הבא צפוי לרשום ירידה של 0.4%-0.6%, כך מעריכים החזאים בשוק ההון. מדובר בפעם השלישית ברציפות בה יירשם מדד שלילי וזאת עקב הירידה החדה במחירי מוצרי האנרגיה והמזון וכן חלחול המיתון העולמי לתוך המשק הישראלי, שגורם לירידה בביקושים וכתוצאה מכך גם במחירים.

המדד יושפע במידה רבה מהוזלה של כ-5% במחירי הדלקים, הנכללים בסעיף תחבורה ותקשורת. גם ההוזלה המתמשכת במחירי כרטיסי הטיסה תתן את אותותיה בסעיף זה. עוד הוזלה משמעותית תירשם בסעיף הלבשה והנעלה, שזינק במפתיע ב-10% במדד הקודם וטרף את כל תחזיות החזאים במדד שקדם. החודש סעיף זה צפוי לצנוח בכ-8% וזאת עקב הקדמת מחירי סוף עונה, המבצעים ושאר הנחות על רקע החשש מההשפעות הקשות של המשבר הריאלי במשק.

החזאים גם מדברים על הוזלה של חצי אחוז במחירי המזון על רקע מלחמת המחירים בין רשתות השיווק, שצפויה להתפשט גם לשאר מוצרי הצריכה. עוד תעשייה שצפויה לתרום לדפלציה וכבר תצטיין במדד הזה היא תעשיית הרכב. מחירי המכוניות עשויים לרדת בחדות בכ-10% במהלך הרבעון הראשון עקב קריסת התעשייה בכל רחבי העולם על רקע המשבר הכלכלי. סעיף הדיור, השני בחשיבותו במדד, צפוי לרשום עלייה קלה בלבד או להישאר ללא שינוי, כך שבעקיפין הוא גם יתרום לדפלציה החודש.

יש לציין כי אם תחזיות האנליסטים יתממשו צפויה האינפלציה בראייה שנתית לעמוד על כ-3.3%, קרי, עדיין מחוץ ליעד המחירים שקבעה הממשלה (1%-3%). עם זאת, המגמה צפויה להתהפך במהירות והאינפלציה תיכנס לטריטוריה השלילית (שיעור אינפלציה קטן מ-0%) למשך כמה חודשים.

במקביל, ישנן הערכות מבוססות כי בנק ישראל יפרסם כבר בשבועיים הקרובים תוכנית מוניטרית שנייה, המבוססת על הקלה כמותית ואשר מיועדת להגדיל את הנזילות במערכת ולמזער את מחנק האשראי במשק.