תושבת ירושלים שרכשה עבור בנותיה מיטה חדשה נדהמה לגלות שיש בה פשפשים, שגרמו ייסורים לכל בני משפחתה, ואילצו אותה לחטא את הבית כולו.

ע', תושבת ירושלים, רכשה לפני כשנה מיטה וחצי מיטה חדשה עבור בתה מחברת "נייט סליפ סנטר (2000) פלוס בע"מ". אלא שהשמחה על הרכישה החדשה ארכה זמן קצר מאוד. בתוך המיטה שרץ "פשפש המיטה".מדובר על פשפש בגודל של קרצייה שפעיל בעיקר בלילה, ונוהג למצוץ את דמם של הישנים. התוצאה: עקיצות וגירודים בלתי נסבלים.

ע', הזמינה מדביר מומחה כדי שיבדוק מה מקור העקיצות, והוא קבע כי אכן מדובר בפשפש המיטה. ע' החזירה את המיטה לחברה וזו השליכה אותה לפח על מנת להיפטר מהנגע. לדברי ע', היא נאלצה להוציא את כל הריהוט מהבית ולחטא אותו על ידי איש מקצוע, לכבס את הבגדים בארונות בטמפרטורה גבוהה ולסייד את הבית באופן יסודי על מנת למנוע דגירה או בקיעת ביצי הפשפש שנותרו בבית לאחר ההדברה.

ע', הגישה תביעה נגד החברה לבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים.  היא צירפה לכתב התביעה חוות דעת של מדביר מומחה שקבע כי בבית נמצאו אלפי ביצים של פשפש המיטה שרובם היו באזור המיטה.

החברה הכחישה את הטענות של ע' וציינה כי לפנים משורת הדין היא סיפקה לה מיטה חדשה. החברה הגישה חוות דעת של מומחה מטעמה, כי אכן מדובר בפשפש המיטה אבל המיטה לא הייתה נגועה בנגע הזה מאחר ולקוחות רבים קנו מיטות ממנה ואיש לא התלונן על כך וגם בחנות לא נמצאו פשפשים.

השופט שאול דוד גבאי ריכטר שדן בתביעה קיבל אותה  לאחר שהגיע למסקנה שהמומחה מטעמה של ע' בדק את המיטה בזמן אמת. השופט ציין עוד כי כאשר ע' הכניסה את המיטה לחדר הוא היה ריק מחפצים.

לדבריו, מדובר באירוע חריג וכי החברה התנהלה ללא רבב כאשר סיפקה ל-ע' מיטה חדשה אך בכל זאת נגרמו לה הוצאות הדברה, עוגמת נפש וקבעה לה פיצוי גבוה של 17,600 שקל.

"מעשה בפשפש. לא. אין זו בדיחה. אין זו תחילתו של סיפור דמיוני אלא מדובר באמת לאמיתה וכזהו המקרה שהגיע להידון לפניי", סיכם השופט את הפרשה.

 

מי אתה, פשפש המיטה?

מדובר בחרק בגודל של חמישה עד שישה מ"מ. צבעו חם אדמדם דומה לקרצייה. הוא ניזון מדם של בני אדם. הוא מסתתר בתוך המיטה, מתחת למזרון, או בקיפולי סדין ומחכה ללילה ואז הוא פועל ועוקץ כשהוא מוצץ דמם של אנשים בעת שהם ישנים. קשה לראות אותו בעין. הוא יכול להסתתר בשקעי חשמל, בין ספות וארונות ואורך החיים שלו נע בין חצי שנה לשנה.

מומלץ להזמין מדביר מומחה שידביר את המיטה והחדר. מדובר במכת מדינה. אם בעבר הוא הגיע בעת חזרה מטיסה לחו"ל בתוך בגדים במזוודה הרי שהיום הוא יכול להגיע מהשכנים. אם לא מטפלים בהם בזמן הם מתרבים מהר מאוד ומקשה על חיסולם.