בקשה לאישור תביעה יצוגית ב-150 מליון שקל נגד חברת ויסוצקי הוגשה היום (ב') לבית המשפט בתל אביב בטענה למחיר מופרז לכאורה שהחברה גובה בעבור תה ירוק, מקטע בו היא מונופול (85%), לפי בדיקה שנכללה בפניה לבית המשפט. הפניה מתבססת על סעיף בחוק ההגבלים האוסר על מונופול לגבות מחיר מופרז. התובע, אמיר גור לביא, מבעלי מפעל שמן הזית זיתא, המצוי בסכסוך עסקי ומשפטי עם ויסוצקי התובעת ממנו בגין הלוואה של כ-6 מיליון שקל את מניותיו בזיתא.

עם זאת, ויסוצקי לא הוכרזה מונופול בענף התה. כדי להתבסס על אותו סעיף הציג התובע חוות דעת כלכלית שפילחה את ענף התה בישראל והעלתה, כי ויסוצקי מחזיקה ב-75% ממקטע התה הירוק, הנחשב בריא, ולכן ניתן להגדירה מונופול במקטע זה. מקטעים נוספים הם תה שחור וחליטות צמחים, שאינן מצמח התה.

עוד ב-mako כסף:

על פי חוות הדעת הכלכלית, המחיר ההוגן של התה הירוק בישראל הינו 10.5 שקל לאריזת תה סטנדרטית ו-0.42 שקל לשקיק. בפועל, מחירי תה ירוק של ויסוצקי עמדו בשנת 2015 על לא פחות מ-21.5שקל לאריזה ו-0.86שקל לשקיק – לכאורה, כפול ויותר מהרווח המקובל בעולם.  בהתאם לנתונים העריך התובע, כי שיעורי הגבייה העודפת של חברת ויסוצקי מהציבור עומדים בתחום שבין 51% ל-55% מהפדיון.

על פי התביעה, שהוגשה באמצעות עוה"ד יורי נחושתן וגבי ספרן, ממשרד נחושתן, ספרן, שרף, יפה ושות', מנצלת ויסוצקי את היותה מונופול בשיעור המגיע עד למעלה מ-85% משוק התה הירוק בישראל על-מנת לגבות עבור התה הירוק מחירים המשקפים מחיר מופרז בשיעורי עתק של למעלה מ-55% ביחס למחיר הממוצע בעולם. התביעה מתבססת על חוות דעת כלכלית, שערכה חברת הייעוץ הכלכלי מאקרו אנליטיקס באמצעות הכלכלן סני זיו, ומתבססת על נתוני חברת סטורנקסט לשוק המבורקד.

על פי חוות הדעת, שוק התה בישראל הוא שוק נבחן ונפרד משוק המשקאות החמים בכללותו, ובתוכו מתקיימים שלושה שווקי משנה נפרדים – שוק התה השחור, שוק התה הירוק – המשווק כמוצר בריאותי, וחליטות הצמחים, שאינן עשויות מצמח התה.

עוד נטען כי ויסוצקי נוכח שליטתה יכולה החברה לגבות מציבור הצרכנים כיום מחירי עתק מופרזים המגלמים שיעורי רווח מוערכים של 250% ויותר על כל חבילת שקיקי תה, שיעורים שאין להם אח ורע בשוק העסקי הישראלי. על-פי חוות הדעת, נמכר התה הירוק בישראל על ידי ויסוצקי במחיר הקרוב לפי שלושה ממחיר התה השחור בישראל, אף שעלויות הייצור, ההובלה וההפצה כמעט זהות. המחיר של תה בשקיקים גבוה בלמעלה מפי שניים מהמחיר בבריטניה ובארה"ב.

מויסוצקי נמסר בתגובה כי "מדובר בתביעה קרתנית ושקרית. ויסוצקי מקפידה תמיד על הוגנות כלפי לקוחותיה.  היושרה היא נר לרגלינו. אנו מבקשים לציין, כי התובע הוא שותף שלנו בחברת זייתא ליצור שמן זית ואנו תובעים אותו בימים אלה. הבוררות מתקיימת אצל השופו בדימוס מנהל בתי המשפט לשעבר משה גל. האיש חייב לחברתנו בגין הלוואה כשישה מליון שקל, ואנו דורשים לקבל את מניותיו בחברה.

"התובע חושב, שבמידה ויהלך אימים בתקשורת כנגד ויסוצקי, החברה תלך לקראתו ותבטל את התביעה הכספית. התביעה אינטרסנטית ומגוחכת ובטח שלא באה ממקום הוגן של הגנת הצרכן. אנו בטוחים, כי בית המשפט והציבור יבינו זאת. בנוסף, התובע בתחפושת של אמר תרזה מכלכותה רץ לדווח לתקשורת, לפני שהעביר  לחברה את התביעה. אנו רואים בתביעה זו שערוריה ציבורית".

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
שימוע לפני כתבי אישום למטריקס ולבינת
נדחתה העתירה נגד זכיית חברה סינית במכרז הקרונות ברכבת הקלה