עובדת לשעבר ברשת חצי חינם תובעת מהרשת 275 אלף שקלים בטענה שפוטרה מעבודתה כיוון שהיא סובלת מעיוורון לילה.

העובדת, בת 50 ממרכז הארץ, נכה בשיעור של 75 אחוז הסובלת מפיגור שכלי קל, עבדה במשך שש שנים כאורזת שקיות ברשת "חצי חינם". על עבודה זו הרוויחה כ-4,500 שקלים, שבעזרתם תמיכה באביה בן ה-82 המתגורר בביתה.

עד לפני כשנה וחצי היא עבדה במשמרות בוקר וערב, שהסתיימו לעיתים בחצות. לפני כשנה לקתה באירוע מוחי ושהתה בביתה כשלושה חודשים. כאשר חזרה מחופשת המחלה ביקשה העובדת ממנהליה להשתבץ למשמרות בוקר בלבד, כיוון שראייתה בלילה מוגבלת. אולם לדבריה, הממונה עליה דחתה את בקשה ודרשה ממנה לעבוד גם בלילות.

כמה ימים לאחר מכן קיבלה העובדת הזמנה לשימוע לפני פיטורין. העובדת הגיע מגובה בעורכת הדין איריס אלמוג, שהסבירה שפיטוריה עומדים בניגוד לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, וכי ניתן לשבץ אותה לעבודה בשעות הבוקר בסניף אחר. אולם נציגי הרשת דחו את הטענות האלה.

לאחר השימוע, המשיכה העובדת בעבודתה במשך שמונה חודשים תמימים. ימים ספורים לאחר שנכנס לתוקף "חוק השקיות", היא זומנה לשימוע נוסף. הפעם עורכת הדין לא הספיקה להגיע, והעובדת פוטרה בנימוק שהוחלט לצמצם את תפקידי אורזי השקיות.

העובדת, באמצעות עורכת הדין אלמוג, הגישה תביעה נגד רשת חצי חינם לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב בטענה שפוטרה בגלל מוגבלותה.

בכתב התביעה נטען, כי היא פוטרה בחוסר תום לב והרשת הפרה את חוזה ההעסקה שלה שכן היה ניתן למצוא עבורה עבודה בסניף אחר שלה רשת הקרוב למקום מגוריה.

מרשת חצי חינם נמסר בתגובה: "חצי חינם קיבלה בתדהמה גדולה ורבה את כתב התביעה שבנדון, במיוחד לאור העובדה כי בחצי חינם מועסקים עובדים רבים וזאת מתוך רצון טוב ואמיתי לסיוע לחלשים ולתרומה לחברה. חצי חינם  ידועה ברוחב ליבה בקשר עם העסקת עובדים בעלי מוגבלויות  ומבוגרים וגאה בכך. מבלי להאריך בדברים, במקרה הנ"ל נערך לעובדת במהלך אוגוסט 2016  שימוע כדין, אליו הגיעה מיוצגת על ידי אלמוג כאשר לאחריו הוחלט על המשך העסקתה. ראוי לדגש מיוחד, כי העסקתה נמשכה לאחר השימוע  לתקופה בת חצי שנה נוספת, ובחודש מרץ 2017 לאחר כניסת החוק לצמצום השימוש בשקיות חד-פעמיות נאלצה החברה למרבה הצער לבצע פיטורי צמצום של אורזות רבות בחצי חינם. בכללן גם העובדת המדוברת. עוד יובהר כי היא עבדה בחצי חינם תקופה של שבע שנים וגם מכאן תדהמת החברה וחוסר הבנתה לגבת הגשת התביעה. יודגש, כי הטענה כאילו פוטרה העובדת בשל מוגבלותה  הנה רחוקה מהאמת, ובימים הקרובים יוגש כתב הגנה מטעם חצי חינם בו יתוארו טענות החברה לפרטים. חצי חינם תמשיך להוביל בהעסקת עובדים בעלי מוגבלויות ובייצוג מגוון של עובדיה".