החברות השונות שנפגעו במשבר הכלכלי מנסות למצוא כל הזמן פתרונות להפחית את עוצמת הפגיעה. לאחרונה החלו חברות היי-טק רבות לעבור לפורמט חדש: 4 ימי עבודה בשבוע. הפחתת ימי העבודה מביאה לקיצוצים חדים במשכורות ומקלה מעט על המיתון הכבד שעובר על החברות.

את ההסברים לשיטה החדשה מספקת אסתי מריאן, מנהלת חברת השמה: "חברה שעוברת לארבעה ימים בשבוע חוסכת 20% משכר העובדים. מדובר בחיסכון אדיר, זאת משום שזו בעצם ההוצאה המרכזית של חברות מהסוג הזה".

חשוב לזכור גם כי אם יום העבודה יורד ממכסת ימי החופשה השנתית, נפתחת עבור העובדים אפשרות לבילוי עם המשפחה – על חשבון החופשות שגם ככה מגיעות להם. אחד העובדים סיפר לחדשות 2 כי בעיניו זהו פתרון הוגן: "זה עדיף מללכת ללשכת התעסוקה".

עם זאת, פתרון שכזה הוא זמני ובטווח הרחוק העובד גם עלול להיפגע, ולכן עליו לבדוק אם זכויותיו הסוציאליות אינן נפגעות. כמו כן, אם אין לעובד יתרה של ימי חופשה, אסור להכריח אותו לרדת לארבעה ימי עבודה בשבוע. במקרה כזה יהיה עליו לבחור האם להתפטר או אולי דווקא לחכות לימים רגועים יותר.

במקביל, ניתן למצוא גם כאלו שמרוויחים ישירות מהמשבר וממצב המשק: עלות היועצים לתוכנית לתעסוקת מובטלים הגיעה ל-16 מיליון שקל בשנה האחרונה וזאת למרות שהתוכנית עצמה הביאה בעקבותיה רק 5,000 מועסקים חדשים. במשרד הת"מת אישרו את הנתונים.