ההחלטה של חרדים קיצוניים משכונת "מאה שערים" בירושלים להשחית את השטרות החדשים של 100 שקלים ו-20 שקלים זוכה להתנגדות נחרצת מצידו של אחד הפוסקים הספרדים הגדולים.

הרב אליהו אברז'ל, פוסק הלכה וראש בית הדין הרבני בירושלים, שפרסם עשרות ספרי הלכה והיה מועמד לתפקיד הרב הספרדי הראשי, יוצא במתקפה נגד החרדים שמקשקשים על השטרות שנושאות את תמונותיהן של רחל וגולדברג ועל אחרים שמחרימים את השטר של 50 שקל של טשרניחובסקי בגלל שזה התחתן עם גויה.

"החרדים הקיצונים עוברים על עבירת 'בל תשחית' כאשר הם מקשקשים על השטרות. שיפסיקו לבלבל את המוח עם השטויות שלהם. מה לא היה שטר של גולדה מאיר? לא שמעתי שהם מחו על כך. זו צביעות לשמה", טוען הרב אברז'ל, "הם מלבים את הקרע בעם ויוצרים  מתיחות וזעם מיותרים. זו קנאות קיצונית. רבנים שמחפשים כותרות ולהסית את תלמידיהם להתעסק בדברים אחרים במקום בלימוד תורה, קריאת תהילים  ואהבת ישראל".

לדברי אברז'ל, ההלכה אוסרת חד משמעית להשחית שטרות או כל דבר בעל ערך.

גם לגבי ההחלטה להחרים את השטר של טשרניחובסקי מותח אברז'ל ביקורת נוקבת. "בא רב ומחליט להחרים את השטר אבל לקפל אותו מותר. נו באמת? מותר על פי ההלכה להשתמש בשטרות  כסף כל עוד שאין בהם משהו שפוגע בדת היהודית", ציין אברז'ל, "ההתנהגות של אותם גורמים חרדים פוגעים במסחר ובבתי העסק וגורמים נזק תדמיתית לציבור גדול שלא תומך בהתנהגות הזו. מבחינתי יש זה משום חילול השם ועבודה זרה".

מחאה שקטה

את המהלך נגד השטרות החדשים מובילים חרדים קיצונים מירושלים. רובם נמנעים מלהוציא כסף בכספומטים מחשש שיקבלו לידיהם את שטרות הנושאים את דיוקנאותיהן של רחל וגולדברג ומעדיפים להשתמש בשטרות ישנים או במטבעות. אחרים ניגשים לסניפי הבנק ומבקשים מהפקידים שטרות ישנים ולא חדשים.

"תוקפים אותנו כל הזמן על הדרת נשים. גורמי האכיפה פוגעים בנו בכל מיני דרכים אז זו הדרך שלנו להביא את המחאה שלנו והיא תימשך עוד הרבה מאוד זמן. יש כאלה שמקשקשים באיקס על השטרות את פני הנשים ואחרים שפשוט יחזיקו רק בשטרות ישנים", מסביר תושב מאה שערים.

יואליש קריוס תושב השכונה טוען כי התופעה הלכה ותפסה תאוצה במהלך השבוע האחרון. "אנשים מעדיפים לא להגיע לכספומטים אלא לגשת לסניפי הבנק ולבקש שטרות ישנים. הם מעדיפים להחזיק בשטרות של 50 שקל, 20 שקל 200 ו-100 ישן או במטבעות של עשרה שקלים. זו מחאה שקטה של החרדים נגד הממסד".

בשכונה מעריכים, כי המחאה תגיע לסיומה תוך מספר חודשים כאשר מרבית השטרות הישנים ייצאו מהמחזור ובלית ברירה הם יצטרכו להשתמש בשטרות החדשים. "כשזה יגיע נדע כיצד להתנהג. מקסימום נקפל את השטרות לכמה חלקים או נמשיך לקשקש", ציין גורם בשכונה.