זה קרה לפני כמה ימים במושב בדרום. אב וילדיו הגיעו בשעת בוקר בג'יפ המשפחתי למטע הנקטרינות של ד' כשהם מצויידים בשקיות גדולות, וקטפו כמות גדולה של נקטרינות. ד' הגיע למקום ונאלם: משפחה שלמה ערכה קניות על חשבונו.

"ראיתי את האבא גונב לי נקטרינות בשקיות גדולות, בלי בושה", שיחזר בשיחה עם mako כסף. "התעמתתי איתו והוא בא אליי בטענות. הוא גונב ככה לאור יום, פוגע לי בפרנסה ועוד בא אליי בטענות. שיא החוצפה. זה אדם שיש לו מספיק כסף והוא עוד לוקח את הילדים איתו. איזה חינוך ומסר הוא מעביר לילדים שלו? שמשתלם לגנוב מהחלקאים? זו תופעה עצובה וחמורה".

אחרי שתיעד את המקרה הגיש ד' תלונה למשטרה. "הבעיה היא לא המשטרה, אלא בתי המשפט שגוזרים עונשים מצחיקים וקלים על הגנבים ממטעי החקלאים ומעבירים מסר שכדאי ומשתלם לגנוב במקום להכניס אותם לכלא".

בצל תקופת הקורונה חלה עלייה של 500% בגניבת פירות ממטעי חקלאים ברחבי הארץ. מדובר בעיקר בפירות יקרים כמו נקטרינה (28-39 שקלים לק"ג), אפרסק (18-25 שקלים לק"ג), שסק (16-23 שקלים לק"ג), משמש (30-40 שקלים לק"ג).

לאחרונה נרשם זינוק גם בגניבת אבטיחים, שעלותם 7 עד 10 שקלים לק"ג. כך סוכל לפני כמה ימים מבצע של כנופיה גדולה שניסתה לגנוב מאות אבטיחים ממקשות במושב עידן. הגנבים לא נתפסו והמשיכו לגנוב אלפי אבטיחים מחקלאים אחרים.

בעקבות התרבות המקרים, חקלאים רבים מתקינים מצלמות אבטחה והחלו בהקמת גדרות תיל גבוהות סביב המטעים. אחרים רוכשים כלי נשק ומסתייעים במתנדבי ארגון "השומר", שמסייעים לקטוף את הפירות היקרים ושומרים על המטעים מפני הגנבים.

דן, חקלאי מאזור השפלה, מספר כי החל להסתובב עם נשק לאחר מקרה גניבה אלים במיוחד. "מאז הקורונה חוויתי מאות מקרים של גניבות. בכמה מקרים הגיעו אנשים במרצדס וב.מ.וו. וגנבו לי מהמטעים משמשים ונקטרינות, ועוד איימו לפגוע בי עם אלות בייסבול ואולרים. את האמת? חששתי לחיי. ויתרתי. מאז אני מסתובב עם נשק ומאבטחים ששומרים לי על החיים".