על פי הערכות שונות, מדינת ישראל מפסידה הכנסות בסכום של כ-20 מיליארד שקל מחשבונות בנק לא מדווחים במדינות בחו"ל. שאלפי ישראליים לאורך השנים העבירו מיליארדי שקלים לחשבונות בנק בחו"ל כדי להימנע מלשלם מס על ניהול חשבונותיהם ולתת דין וחשבון לרשות המיסים או למסור הצהרות הון כמקובל על פי החוק. בין אותם מעלימי מס על פי החשד גם עבריינים בארגוני פשיעה גדולים הפועלים בארץ ובחו"ל, אשר מחזיקים בחשבונות בנק באפריקה ובמזרח אסיה. ל-mako נודע כי כמה רבנים מוכרים מנהלים חשבונות בנק בבנקים באיים הקריביים.

יהודה (שם בדוי), למשל, אלוף משנה במילואים, נוהג אחת לשנה לטוס לליכטנשטיין כדי לברר את מצב חשבון הבנק שלו, ומושך כל פעם עשרות אלפי דולרים להשקעות שונות בארץ ולסייע לבני משפחתו. "שנים יש לו חשבון בנק בליכטנשטיין ואף אחד לא יודע על זה בישראל חוץ מכמה בני משפחה. לפני שהוא השתחרר מהצבא הוא קיבל טיפ מחבר קרוב שגם לו יש חשבון במדינה הזו. הוא התלהב ואת כל כספי הפיצויים שלו הוא העביר לשם. כל שנה הוא מושך רווחים", סיפר חבר קרוב של יהודה. באחרונה גם נעצר יהלומן ממרכז הארץ שניהל במשך עשר שנים חשבון לא מדווח בשוויץ שגלגל כ-4 מיליון שקלים. מתברר שהוא מסר הצהרת הון חלקית בלבד ולא חשף את כל הכספים שגלגל בחשבון. מקלטי המס ברובם גובים מס נמוך על ניהול החשבונות ולעיתים המס עומד על גם על אפס אחוז.

בתוך כך, נפתחו מספר חקירות מס נגד ישראלים המנהלים חשבונות בנק בהונג קונג וסינגפור, וההערכה שבקרוב מאוד רשות המיסים תוכל להגיע לכל הישראלים להם יש חשבונות בנק לא מדווחים באותן מדינות, זאת בעקבות הסכם אמנת מס שעתיד להיחתם בעניין. גם נוהל 'גילוי מרצון' שהופעל לאחרונה ומונע נקיטת הליכים פליליים גרם לכ-4,000 ישראלים לדווח על חשבונות בחו"ל.

"בשנים האחרונות אנחנו מצליחים לקבל מידע על חשבונות בנק שישראלים מנהלים בחו"ל מבלי להצהיר גם במקומות שיש בהם מקלטי מס ואין לו נגישות אליהם", גילה גורם ברשות המיסים, "אנחנו נגיע לכולם. הרי בסופו של דבר בצורה כזו או אחרת נקבל מידע על אותם חשבונות וייחתמו הסכמים עם מדינות ובנקים. אז עדיף לאותם ישראלים להצהיר עליהם ולשלם מס מאשר להסתבך במעצר או בכתב אישום פלילי. יש לנו שיתוף פעולה טוב מאוד עם משטרת ישראל ועם גורמים בנקאיים ברחבי העולם. הייתי מציע לאותם ישראלים ליישם את הנוהל, לבוא ולהצהיר על הנכסים ולא להסתכן במעצרים".

אז היכן נמצאים מקלטי המס הטובים ביותר? לישראלים ישנן אופציות רבות להחזיק חשבון בנק לא מדווח בחו"ל, אם כי רשימה שמתפרסמת לאחרונה מראה כי נתח גדול מאוד של האפשרויות שייך למדינות ערביות שאינן מקיימות קשרים דיפלומטים עם ישראל. קטאר, ערב הסעודית, בחריין, איחוד האמירויות וכווית הן חלק מהמדינות שנחשבות לגן עדן עבור מעלימי המס. בצדו האחר של העולם, ישנן גם מדינות איים שגובות 0% מס כמו למשל איי הבהאמה, קיימן וברמודה. במזרח אסיה קיימות האפשרויות של סינגפור והונג קונד שגובות בין 10 ל-20 אחוז מס.

המפה המלאה לפניכם (לחצו על המפה כדי להגדיל)