מאות ישראליים שהגיעו בימים האחרונים למעבר טאבה עם מכוניות כדי להיכנס לטייל בסיני נדרשו על ידי כוחות הביטחון המצריים לפרק את מצלמות הרוורס, ללא סיבה מוצדקת.

"הגיעו נופשים עם כלי רכב מסוג 'טסלה' ועם כלי יוקרתיים יותר או פחות אבל המאבטחים המצריים אסרו עליהם לעבור את הגבול בגלל שיש להם מצלמות רוורס. מי שלא פירק את המצלמות לא הורשה להיכנס. מדובר במצלמות בטיחות ולא בשום דבר שיש בו משהו שקשור לריגול או פגיעה בביטחון המצרי", זעמו כמה ישראליים שנאלצו להשאיר את כלי רכבם בצד הישראלי אחרי שסירבו לפרק את המצלמות. "כששאלנו את המאבטחים מה הסיבה הם התחמקו ולא ענו. מי שכן ענה אמר לנו: 'דברו עם אללה או עם שגריר מצרים בישראל. זה מה שיש. רוצים תעברו אחרי פירוק המצלמות לא תשאירו את המכוניות בחוץ'".

רכב ישראל במעבר הגבול בסיני
רכב ישראלי במעבר הגבול בסיני

נכון להיום רק 50 כלי רכב מורשים ביום לעבור את הגבול מישראל למצרים. עו"ד גיא שילה מנהל קבוצת אוהבי סיני בפייסבוק מנהל מאבק להגדיל את הכמות בנימוק שמדובר בהחלטה שרירותית ולא הגיונית. בינתיים ללא הצלחה.

לפני כשלוש שנים, בעידן הטרום קורונה, שלטונות מצרים אסרו על תיירים ישראליים להיכנס לדרום סיני עם מצלמות דרך קדמיות מטעמי ביטחון. רק לאחר התערבות של בכירים מהצד הישראלי הסכימו המצריים לאפשר כניסה של כלי רכב עם מערכת מובילאיי לאחר שהוסבר להם שמדובר במצלמות בטיחות ולא במצלמות וידאו.

כעת מתברר שהמצרים מסרבים לאפשר כניסת כלי רכב המותקנות בהם מצלמות דרך ורוורס.

"אנחנו מעריכים שזה נובע מהקטע הכלכלי: הם רוצים שהישראליים ייכנסו רגלית וייקחו מוניות וישאירו את הכסף שלהם בסיני ולכן הם מערימים קשיים עם הנחיות חסרות היגיון. דבר נוסף נובע מסיבה ביטחונית שלא יצלמו בטעות מחנות או כוחות צבא המסיירים לאורך הגבול", טוענים ישראליים המעורים היטב במאבק לאפשר הכנסת מצלמות רוורס בכלי רכב לסיני.

מרבית בעלי כלי הרכב משאירים את כלי רכב סמוך למעבר הגבול כיוון שפירוק המצלמות גורם נזקים.

"אנשי הביטחון לא מוכנים להסביר מדוע אי אפשר להיכנס לסיני עם מצלמות רוורס. הם לרוב שותקים וזה ממש מעצבן. גם גורמים במשרד החוץ אליהם פנינו לא יודעים מה לעשות  בעניין וזה פוגע בנו", טוען אחד הישראליים שהשאיר את מכונית הטסלה שלו במעבר הגבול בגלל הדרישה לפרק מצלמת רוורס, "אני חושב שזה ממש מגמתי. כי תכל'ס אי אפשר לפרק מצלמות דרך קדמיות זה חתיכת סיפור שגורם נזק גדול למכוניות. הם רוצים שנשתמש רק במוניות בסיני שנוציא עוד ועוד כסף".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה שמדובר בהחלטה מצרית: "כל מדינה יכולה להחליט לגבי תנאי הכניסה אליה (גם ישראל מעמידה תנאים בכניסה אליה). התגובה צריכה להיות מהצד המצרי, לא מהצד שלנו".

מה מותר להכניס לסיני

משרד החוץ פרסם לאחרונה שוב את ההנחיות לגבי אלו פריטים אסור על תיירים ישראליים להכניס לישראל כדי שלא יסתבכו עם המשטרה המצרית.

חל איסור על הכנסת רחפנים, קליעים, כלי נשק, מצלמות רכב, גלאי רדאר, מצלמות לצילום תת-ימי, סמים מכל הסוגים אפילו לא לצרכים רפואיים (כולל קנביס רפואי).

כמו כל חל איסור להוצי מסיני לישראל עתיקות, אלמוגים, בעלי חיים ופוחלצים אפילו לא צדפות או פריטים שמצאתם בים.

מי שיפר את ההנחיות עלול להיעצר, להילקח למשפט ולהיענש בקנס ואפילו במאסר בפועל.