מובילה את מפת ההדבקה בגרמניה: הסנאט של ברלין הטיל סגר לילי מוגבל על בירת גרמניה והחמיר את ההגבלות הנוגעות להתקהלויות.

לפי הדיווחים, הסגר יחול בין השעות 23:00 ו-06:00 בבוקר, ויכלול חנויות, קיוסקים, ברים ומסעדות. מכירת אלכוהול בין השעות האלו תיאסר. בנוסף, בין השעות האלה יותרו התכנסויות של עד חמישה בני אדם שלא מתגוררים באותו משק הבית. במקומות סגורים יותרו התכנסויות של עד עשרה אנשים, במקום עד 25 אנשים. 

ההצעה עלתה בתום דיון סוער שנערך מוקדם יותר היום, מפיהם של ראש העיר מיכאל מולר (SPD), הסנאטור הממונה על תיק המשפטים דירק בהרנט (גרונה) והסנאטור הממונה על תיק התרבות קלאוס לדרר (לינקה). "המצב רציני ביותר וכולם מודעים לחומרתו", כך אמר גורם שהשתתף בדיון. "יש לפעול בהקדם לאור הזינוק החד במספר הנדבקים". בשעות אחר הצהריים התכנס הסנאט בשנית ואישר את הצעדים. 

מנהלים את המשבר בתוכנית "הרמזור"

אתמול (שני) נרשמו 2,639 חולי קורונה חדשים בגרמניה, המונה 83 מיליון תושבים, מעט פחות ממספר החולים החדשים ביום שישי האחרון. זו הפעם השנייה שמספר המקרים החדשים חוצה את רף ה-2,600, והמספר הגבוה ביותר של חולים חדשים מאז המחצית השנייה של חודש אפריל. מניין המתים עלה אתמול ב-12, ועומד כעת על 9,546. מקדם ההדבקה בכל המדינה עמד ביום שני על 1.21, לעומת 1.23 ביום ראשון. בסך הכל נרשמו בשבעת הימים האחרונים 15,996 מקרים חדשים של קורונה, כשברלין במקום הראשון עם 1,622 חולים חדשים. אחריה מגיעות המבורג עם 589, מינכן עם 534 וקלן עם 432 בלבד.

מדינות רבות בגרמניה מכריזות בימים אלה על החמרת ההנחיות. בעיר פרנקפורט שבמדינת הסן הוחלט כי מסעדות וברים ייסגרו בשעה 22:00 החל מסוף השבוע הקרוב. עוד נאסרה צריכת אלכוהול ברחובות ובפארקים, ועל התושבים תחול חובת עטיית מסכה במרכזי קניות. בהתאם למתווה של ממשלת הסן, ההנחיות יוחמרו עוד יותר החל מ-50 מקרים חדשים לכל 100,000 תושבים תוך 7 ימים; הנתון בהסן עומד כעת על 20.6 בלבד. גם מדינת באדן-וורטמברג מתכוננת להחרפת המגבלות, כשאתמול נרשמו 258 מקרים חדשים.

יחד עם זאת, המצב החמור ביותר נרשם בבירה ברלין, המונה כ-3.8 מיליון תושבים. ב-24 השעות האחרונות נרשמו בברלין 288 חולים חדשים, כשכמעט 50 בני אדם מ-30 משקי בית שונים נדבקו בנגיף בחתונה שנערכה בנויקלן. לפי משרד הבריאות המקומי, האזורים הנגועים ביותר הם נויקלן, מיטה וטמפלהוף-שונברג. בעקבות הזינוק במספר המקרים, מדינת שלזוויג-הולשטיין שבצפון גרמניה הכריזה על המחוזות הללו בתור אזורי סיכון, לצד פרידריכסהיין-קרויצברג. לצד זאת, מדינת ברנדנבורג המקיפה את ברלין שוקלת להכריז על איסור לינה לתושבי ברלין.

ממשלת ברלין מנהלת את משבר הקורונה בשיטת הרמזור, שמורכב משלושה אלמנטים: מקדם ההדבקה, מספר המקרים החדשים בשבוע לכל 100,000 תושבים, ותפוסת המיטות בטיפול נמרץ. הסנאט של ברלין קבע כי יש להכריז על הגבלות חדשות כאשר שני צבעים ברמזור נצבעים באדום. ואכן, היום דווח כי ערכו של מקדם ההדבקה עלה ל-1.2 בפעם השלישית ברציפות, כשמספר המקרים למאה אלף תושבים זינק ל-44.2. לפי מכון רוברט קוך, שמספק נתונים על התפשטות המגפה בגרמניה, אזור מוכרז כאזור אדום כשהנתון עולה מעל 50. הרמזור השלישי שמודד את תפוסת המיטות נותר ירוק, וערכו 3.1%.

החל מה-3 באוקטובר ישנה חובת עטיית מסכה במשרדים ומבני ציבור בברלין, למעט בפינות העבודה. הפרת ההנחיה עלולה להוביל לקנס שנע בין 50 אירו ל-500 אירו. החל מה-5 בספטמבר חלה חובת עטיית מסיכה גם בהפגנות עם יותר ממאה משתתפים; יחד עם זאת, כוחות האכיפה בברלין יכולים לאכוף אותה גם בהפגנות מצומצמות יותר, אם המפגינים מוחים נגד האמצעים למיגור ההדבקות.

שר הבריאות שפאן הביע ביקורת על המצב בברלין

שר הבריאות של גרמניה ינס שפאן (CDU) הביע ביקורת באשר לאכיפת ההנחיות במדינות ברלין וברמן. לדבריו, חובת עטיית המסכה נשמרת במסעדות רק באופן חלקי ועדיין נערכות מסיבות לא חוקית. "הההתנהגות לא הולמת את מצב התפשטות הנגיף בערים כמו ברלין", אמר. "אני לא רואה טעם לדבר על צעדים והנחיות חדשים. הייתי שמח לו היינו מצליחים לשמור על החוקים הקיימים, בכל מקום". עוד הביע שפאן ביקורת באשר להנחיה החדשה של מדינת שלזוויג-הולשטיין, לפיה מבקרים מברלין נאלצים לשהות בבידוד במשך 14 יום. "הגיוני להתייחס למדינה כמקשה אחת, ולא לשפוט לפי המחוזות".

דובר ממשלת גרמניה שטפן זייברט הודיע כי קבינט הקורונה מכין מתווים חדשים לבדיקות ולבידוד של החוזרים מחו"ל. לפי המתווים החדשים, שעליהם הסכימו המדינות באופן עקרוני כבר בחודש אוגוסט, משך הבידוד אחרי תוצאה חיובית יקוצר מעשרה ימים לחמישה ימים בלבד. בימים אלה עורכת גרמניה יותר ממיליון בדיקות בשבוע, אך מדיניות זו עלולה להשתנות ב-15 באוקטובר. בתוך כך, החל מה-1 בנובמבר יוזרם המידע על כל הנכנסים למדינה ללשכות הבריאות באופן "דיגיטלי". "יש לנקוט בזהירות מרבית. היעד הוא לשמור על מספר המקרים נמוך, כך שלשכות הבריאות יצליחו לקטוע את שרשראות ההדבקה", אמר זייברט.