מנכ"ל יצרנית המכוניות פולקסווגן, הרברט דיס, עלול לאבד את משרתו פחות משנה מאז כניסתו לתפקיד, לאחר שבשבוע שעבר השתמש באימרה "ארבייט מאכט פריי" (העבודה משחררת) - שהתנוססה על שערי מחנות ריכוז בתקופת השלטון הנאצי - כדי להדגיש את החשיבות של הגדלת רווחי החברה הגרמנית.

באירוע של פולקסווגן שהתקיים ביום שלישי שעבר, דיבר דיס על הצורך להגדיל את רווחי פולקסווגן לפני ריבית ומסים (EBIT), ועל דרך המליצה אמר "אביט מאכט פריי" - או בתרגום לעברית: "הרווח לפני ריבית ומסים משחרר".

כעת גוברות ההערכות בקרב משקיעי יצרנית המכוניות הגדולה בעולם כי דיס יאבד את משרתו בעקבות המקרה. "אני חושב שהולכים לפטר אותו", אמר משקיע מוסדי ותיק בחברה מארה"ב לעיתון פייננשל טיימס. "אני קרוע לגבי העניין. מצד אחד, הוא אחד המנהלים היחידים שיכולים כנראה להוביל את החברה לכיוון הנכון. מצד שני, זאת אמירה כל כך פוגענית שאני חושב שהיא בלתי נסלחת".

מנהל השקעות אחר, שהחברה שלו מחזיקה בבעלותה מניות פולקסווגן בשווי עשרות מיליוני יורו, אמר לטיימס כי הוא ובעלי מניות אחרים "מאוד מוטרדים ומזועזעים" מדבריו של דיס. "היו לנו תקוות גדולות לגביו - והאסטרטגיה השאפתנית שלו והתמקדותו בעלויות. אבל מה שהשתנה בשבוע שעבר זה שעכשיו ישנם סימני שאלה גדולים לגבי שיקול הדעת שלו".

אנליסטים גם הצטרפו להערכות אלה, ובדו"ח ללקוחות שפירסם ביום שישי האנליסט מקס וורבורטון מבית ההשקעות ברנסטיין, הוא העריך כי "שינויים בהנהלת פולקסווגן מהווים כעת סיכון משמעותי".

בעקבות הדיווחים בשבוע שעבר על דבריו של דיס, מיהר מנכ"ל פולקסווגן לפרסם הודעה שבה הביע צער על מה שתיאר בתור "בחירה לא מוצלחת בהחלט של מלים", ואמר כי התכוון לחירות ממנה נהנים מותגי פולקסווגן שאיתנים מבחינה פיננסית.

"באף שלב לא התכוונתי לכך שדברי יוצאו מהקשרם. באותה עת, פשוט לא העליתי על דעתי אפשרות כזאת", הוסיף דיס, שהודה כך כי לפולקסווגן יש "אחריות מיוחדת בכל הקשור לרייך השלישי".

יצרנית הרכב הגרמנית נוסדה ב-1937 במסגרת חזונו של אדולף היטלר לייצר מכונית עממית שווה לכל נפש, או "פולקסווגן" (מכונית העם, בגרמנית).

בזמן מלחמת העולם השנייה ייצרה החברה כלי רכב עבור צבא גרמניה, תוך שימוש ביותר מ-15 אלף עובדי כפייה ממחנות ריכוז.

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker
כתבות נוספות:

נס הפלדה של נתניהו: כך זינק שווי המניות שלו פי ארבעה
אחרי בזק — עוד פירמידה בסכנה: סלקום מרעידה את החברה של אלשטיין