13 יהודים שנמלטו מהמלחמה העקובה מדם בתימן והגיעו למצרים, מסרבים לעלות לישראל ומעדיפים לחפש אופציות אחרות, כמו קבלת מקלט מדיני באיחוד האמירויות.

"אין לנו מה לחפש בישראל. חלקנו עלינו לארץ לפני יותר מעשר שנים וחזרנו לתימן. לא דאגו לנו לבית, לא לעבודה. היינו תקועים כמה שנים במרכז הקליטה 'יעלים' בבאר שבע. סבלנו מאוד אז חזרנו בחזרה לתימן. יש לנו דרכונים תימנים" סיפרו כמה לבני משפחותיהם בישראל בשיחות שניהלו עמם בימים האחרונים.

היהודים, שרובם מחזיקים גם באזרחות ישראלית, מתגוררים נכון לעכשיו בדירות קטנות ששכרו בקהיר. רק לאחר החג יקבלו החלטה סופית מה בכוונתם לעשות ואם ברצונם לעלות לארץ.

"טוב לנו פה בינתיים במצרים. ראינו מה קרה לנו ולמשפחות שלנו שעלו לארץ וחיו בדוחק. אנחנו מחכים עד שייגמר החג, ואז נקבל החלטה אם לטוס לדובאי או למדינה אחרת שתקבל אותנו", ציין אחד מהם בשיחה עם י' בן משפחתו בישראל. " יש לנו ניסיון מר עם כל הגורמים בארץ .לפני שהגענו בזמנו לישראל הבטיחו לנו הרבה הבטחות, אבל לא קיימו שום דבר. גרתי שלוש שנים, חמש נפשות בדירת חדר וחצי במרכז קליטה, בלי מזגן, בתנאים קשים מאוד וברחתי בחזרה לתימן. היה לנו טוב שם עד שהתחילה המלחמה".

על פי דיווחים שפורסמו השבוע בעיתון '-שארק אל-אווסט' הסעודי הרואה אור בלונדון, היהודים שהתגוררו בצנעא גורשו מהמדינה על ידי ארגון הטרור 'החות'ים' שנתמך על ידי איראן והחיזבאללה, ומנהל מאבק במשטר בתימן שנתמך על ידי סעודיה, ארצות הברית ואיחוד האמירויות. הם הציבו ליהודים אולטימטום: לעזוב את תימן באופן מידי או לסבול מרדיפות ומעצרים.

"אם זה היה תלוי בנו ולא הייתה מלחמה בתימן היינו נשארים בה", ציין אחד מהמגורשים בשיחה עם בני משפחתו בארץ, "היה טוב לנו בתימן עד שהתחילה המלחמה. היינו מאושרים מאוד. לא היה חסר לנו כלום. בישראל הציעו לנו חבילה של פיתויים והטבות כדי לעלות אבל סירבנו. היינו בארץ, הבנו שזה רק דיבורים ובפועל סבלנו מאוד ולכן עזבנו בחזרה לתימן".

דובאי תחילה

במהלך 25 השנה האחרונות, עלו לארץ מאות יהודים בסיוע הסוכנות היהודית וארגונים יהודים בעולם. חלק מהם החליטו לעזוב את הארץ לאחר שלא הצליחו להתאקלם בה, וחזרו דרך ירדן לתימן. אחרים טסו לארה"ב.
במגזין 'מאקו' חשפנו לפני למעלה משנה את המצוקות הכלכליות של עשרות משפחות העולים שעלו ארצה מתימן בעיצומה של מלחמת האזרחים, לפני כחמש שנים.

"שיקרו לנו. אם היינו יודעים שזה המצב בארץ היינו נשארים בתימן. למרות המלחמה היה לנו טוב שם. היו לנו בתים, פרנסה, שכנים טובים. פה רק חובות לבנקים ולכל מיני גורמים" , זעמו העולים, "אמרנו למשפחות שלנו בתימן שלא יבואו לכאן כי הם לא יודעים מה מחכה להם. באו לפה אנשים קשישים, משפחות עם ילדים שהיה להם טוב בתימן, ואף אחד לא טרח להושיט להם יד ולפתור להם בעיות. נתנו להם לשבור את הראש לבד והם התייאשו. חלק חזרו לתימן והעדיפו להיות שם, בעיצומה של מלחמה, מאשר זרוקים במרכז קליטה בתנאים קשים ולא אפשריים לגידול משפחה".

אחת האפשרויות שיש ליהודים שברחו מתימן היא כאמור דובאי. בשבועות האחרונות שבע משפחות של יהודים עזבו את תימן לטובת האמירות, והם מקבלים שם סיוע מהקהילה היהודית כדי להתאקלם במדינה החדשה.
"אחרי שהיינו בארץ וראינו מה קורה פה הבנו שעדיף לנו לטוס למדינה שתעזור לנו. יש לנו דרכונים תימניים. קיבלנו יחס חם מאוד מהשלטונות, עזרה במציאת מקום מגורים ועבודה, מה שלא קרה לצערי בישראל", סיפר ל'מאקו' אחד מהם.

גם אימו של י' ,המתגורר בבאר שבע, עברה מתימן לדובאי, והוא מספר שהיא די מאושרת. "אבא שלי תקוע בקהיר כרגע. לא רוצה לעלות לישראל. אימא שלי עברה לדובאי יחד עם קבוצה של יהודים שעזבו את תימן בזמן האחרון וטוב להם שם. לא חסר להם כלום. דואגים להם לכל מחסורם", ציין י', "אבא שוקל לטוס לדובאי או למדינה אחרת העיקר לא להגיע לארץ. הוא הבין את הבלוף. הספיק לו. הוא ברח מהמלחמה בתימן לא לסבול פה בארץ עוד פעם. בישראל מבטיחים הבטחות וברגע האמת כולם נעלמים ואתה נשאר לבד".

בני משפחות בישראל מנסים לשכנע את היהודים לעלות לארץ אבל ללא הצלחה. "הכיוון שלנו זה דובאי", ציין אחד מהם. "אבל אחרי החג נהיה יותר חכמים. במצרים בטוח לא נשאר".