טיימס סקוואר בניו יורק (צילום: רויטרס, רויטרס1)
גילו את הגורם לצחנה שאפפה את העיר. מנהטן | צילום: רויטרס, רויטרס1

תעלומת אדי צחנה מתקתקה, שאפפו את מנהטן כמה פעמים, כל פעם במשך כמה שעות, מאז 2005, נפתרה כנראה לרווחת לפחות חלק ממתושבי הכרך. האפשרות שהאדים המתקתקים היו עלולים לשמש מסווה למתקפת גזים רעילים לא ירדה אף פעם מסדר היום הציבורי ובמיוחד לא מזה של רשויות ביטחוניות מקומיות ופדרליות.

לאחר כל מתקפת ריח, ש"גרמה עונג לאנשים מסוימים והפריעה לאחרים", כדברי ניו יורק טיימס, הוצף משרד המודיעין העירוני בקריאות טלפוניות של אזרחים שביקשו לדעת מי מנסה להמתיק להם את האוויר והאם האדים אינם מסוכנים לבריאותם או לעצם קיומם. בעקבות כל תקרית, שוגרו בקרי איכות אוויר, מצוידים במתקני ניטור מתוחכמים, לרחובות מנהטן, אך לא העלו דבר.

מטחי הסירחון נמוגו במהרה כל פעם, כמו הכותרות ההיסטריות שדיווחו עליהן, אבל מחוללי המפגעים נותרו עלומים והאירועים קוטלגו כתעלומה אורבנית נוספת, אחת מני רבות בניו-יורק. עד ליום ה' שעבר.

במסיבת עיתונאים בהשתתפות ראש העיר, מייקל בלומברג, התבשר העולם, שמקור המפגעים הוא מפעל פרוטרום לתמציות טעמים ולכימיקלים ארומטיים שמשמשים כתוספים לייצור מוצרי מזון. המפעל שוכן בנורת ברגן, אזור תעשייתי בצפון מדינת ניו-ג'רזי, ליד הגדה המערבית של נהר ההאדסון, במרחק כשני ק"מ בקו אווירי ממנהטן. הוא נמצא בשליטת החברה הישראלית פרוטרום, מחיפה, שנסחרת בבורסה של ת"א ובלונדון.

הריח המתקתק, שתואר כדומה לזה של סירופ אדר (maple), הופק מעיבוד של צמח מאכל הידוע בישראל כחילבה, (גרגרנית יוונית) ובאנגלית Fenugreek.

"אני חושב שאפשר לומר בבטחה, שתעלומת אדי סירופ האדר נפתרה", הכרז ראש העיר. הוא הדגיש, עם זאת, כי העיריה עדיין חוקרת כמה קצוות חוטים שעלולים להוביל לכיוונים אחרים. הוא אמר, שגם אם המפעל של פרוטרום אחראי לפליטת הניחוחות, הוא אינו חשד בהפרת חוק כלשהו ושהאדים עצמם אינם מסוכנים לבריאות.

אבל, לפי ניו יורק טיימס, ב-2006 הצטווה המפעל לשלם קנס בסך קרוב ל-450 אלף דולר למשרד להגנה על איכות הסביבה של ניו-ג'רזי בגין הפרות תקנות לשמירה על איכות האוויר והמים.

הנהלת פרוטרום ניו-ג'רזי הודיעה, כי אזכור שם המפעל כתורם אפשרי למתקפת האדים המתקתקים על ניו-יורק "בא לה כהפתעה".

ודובר מחוז נורת ברגן לא הצטרף לחגיגה. הוא אמר, כי בעוד שהמחוז שלו ישמח לזקוף לזכותו את האשראי ליצירת "ריח מתוק של הצלחה", העובדה היא, שהמשרד לשמירה על איכות הסביבה בניו-ג'רזי לא הגיע לכלל מסקנה שמפעל פרוטרום הוא אכן מקור הניחוחות. לדבריו, מומחי בריאות סבורים שאין זה מתקבל על הדעת שתפלוטת ניחוחות ממפעל קטן כמו פרוטרום תצליח לתת ריח נוקב כל כך במרחק כמה ק"מ.

כך או כך, לעיתונות בניו-יורק יש סיבה לחגיגה, במיוחד אם אפשר לעקוץ בפעם המי יודע כמה את ניו-ג'רזי התעשייתית ומעלת העשן. הכותרת של ניו יורק פוסט: "מי ידע שלבית-השחי של אמריקה יש ריח מתוק כל כך"?