איש העסקים והסופר היפני-אמריקאי רוברט קיוסאקי, מחבר הספר "אבא עשיר, אבא עני" שצפה לפני 15 שנים כי ב-2016 תתחולל המפולת הקשה בתולדות וול סטריט, שב והזהיר כי שוק המניות בארה"ב נמצא על סף תהום וכי משקיעים לטווח ארוך בו הם "מטורפים" כדבריו.

"אנחנו נמצאים על סף תהום כרגע. מעולם לא היינו כאן. אם אתם עדיין חוסכים כסף כאשר הריביות שלילית, אתם חייבים להיות מטורפים. כשאתם משקיעים לטווח הארוך בשוק המניות, שבו אין שום קשר בין מחירי המניות למציאות, אתם מטורפים", אמר קיוסאקי בראיון חי בפייסבוק שנערך בחסות אתר חדשות הפיננסים "מרקטווץ'".

עוד ב-mako כסף:

כאשר נשאל קיוסאקי במה הוא ממליץ להשקיע עכשיו, זו היתה תשובתו: "תשובתי היא תמיד זהה. אתם צריכים למצוא את התשובות בכוחות עצמכם".

"לכל מטבע יש שלושה צדדים: עץ, פלי או גידור. התפקיד שלך הוא לעמוד על צדו של המטבע ולהקשיב לכל הצדדים. אני אוהב זהב אבל אני לא משתמש בזהב כהשקעה, אני משתמש בזהב כפוליסת ביטוח, כגידור. מכיוון שאני מעריך שבתוך כמה שנים הלך על הדולר. עכשיו, אם מסיבה כלשהי הדולר לא ייפול, אז עדיין יש לי זהב. אני מגדר את הפוזיציות שלי כל הזמן", הוסיף.

"אני הולך להצביע עבור טראמפ"

קיוסאקי נשאל גם כיצד לדעתו ישפיעו הבחירות בארה"ב בנובמבר על מצב הכלכלה האמריקאית. "אני מצטער שאני צריך לומר זאת אבל אני לא חושב שזה משנה מי ינצח בבחירות. אלו הם הבנקאים, הבנק הפדרלי, ששולטים בכלכלה העולמית כולה, ולא הנשיא. דונלד טראמפ הוא ידיד שלי. אני הולך להצביע עבורו. אני חושב שהוא אדם גדול. אבל למרבה הצער אני לא חושב שזה בכלל משנה הפעם. הבעיה גדולה מדי".

לפי התחזית בה דבק קיוסאקי מאז שנת 2002, שוק המניות האמריקאי צפוי לקרוס השנה, כשהגל הראשון של דור הבייבי בום, שנולד אחרי מלחמת העולם השנייה, יגיע לגיל 70 - ויתחיל למשוך את כספי הפנסיה המגיעים לו על פי חוק. לדבריו, "הדמוגרפיה היא הייעוד שלנו".

הגדרת דור הבייבי-בום, שמכונה כך בשל גל הילודה שנוצר אחרי שהחיילים שלחמו במלחמת העולם השנייה שבו הביתה, כולל את ילידי השנים 1946-1964. לפי מפקד האוכלוסין האמריקאי, בשנים הללו נולדו 76 מיליון בני אדם, ו-65 מיליון בתוכם היו בחיים נכון ל-2014. לפי קיוסאקי, פדיית תשלומי הפנסיה שלהם עשויה להכניס את המוסדות הפיננסים למצוקה - בעיקר על רקע הריבית האפסית והיעדר אפשרויות ההשקעה המסורתיות של בני הדור.

"הריבית על ההכנסות או תזרים מזומנים כמעט ולא קיימים, ורווחי הון בשוק המניות יהיו קשים להשגה בגלל שמחירי המניות בשיא", אמר ביוסאקי בראיון לאתר "מרקטווץ'" בחודש מארס. לדבריו, ההתרחשויות מסביב לעולם לא תורמות לאווירה הכלכלית בארה"ב. "סין נמצאת בבועה כבר 20 ומשהו שנה. וזה גרם לניפוח לא מוצדק של הכלכלה האמריקאית. כשסין תפסיק לייבא, העולם יקרוס איתם". לדבריו, המדינות הראשונות שיפלו הן יצואניות סחורות כמו אוסטרליה, קנדה ומדינות אפריקה.

עוד הוסיף כי רוב המשקיעים מתעלמים מהסימנים המדאיגים שיגרמו לקריסה הקשה ביותר בשווקים במאה ה-21. כלומר, המשבר הבא בשוק המניות יהיה חמור מזה של 2008. הוא הוסיף כי השילוב בין הדמוגרפיה לחולשת הכלכלה העולמית הופכים את המשבר הבא לבלתי נמנע.

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il

הכתבה פורסמה במקור באתר TheMarker

כתבות נוספות:
אלה האנשים שלא רוצים שמחירי הדירות יירדו
האוצר משיק את "הר הביטוח"