האם גם העצמאים בדרך להצטרף ליוזמות נגד המהפכה המשפטית? אם תשאלו את עו"ד שימי קדוש – לגמרי כן. מודעה שפרסם ברשתות החברתיות, בה הוא קורא לעצמאים להקטין את תשלומי המקדמות למס הכנסה, במטרה להזכיר לממשלה שצריך לספור גם את מי שמשלם מיסים, התחילה לרוץ אתמול, ולטענתו התגובות חיוביות מאוד.

עו"ד קדוש (57) מבנימינה, הוא עו"ד לענייני משפחה מקרקעין וזכויות יוצרים, שהחליט אתמול שהוא חייב לקום ולעשות מעשה ופרסם את הפוסט הבא: "15.3 מתקרב ואיתו מועדי תשלומי מס ההכנסה. אנחנו לא פורעי חוק ולכן נעשה הכל חוקי (אכן צפויה ירידה בהכנסות בעקבות ההפיכה המשטרית). פשוט מתקשרים לרואה החשבון שלכם ומבקשים ממנו שיקטין לכם את תשלומי מקדמות מס הכנסה. את ההפרש תפקידו בפיקדון בבנק, שהכסף יהיה אצלינו ולא אצל סמוטריץ'".

איך הרעיון נולד?
"אני מנסה ליצור מנוף לחץ בכלים החוקיים והמועטים שעוד נותרות לי במעט דמוקרטיה שיש כאן, כדי להבהיר שאומנם השילטון שנבחר - נבחר ברוב קולות, אבל יש כאן הרבה אנשים שהוא עדיין צריך לספור, ואי אפשר לשנות את כל כללי המשחק. במצב הנוכחי זה כמו ששלושה זאבים וכבש יחליטו את מי אוכלים לארוחת צהרים".

הרעיון של קדוש לא מורכב. עצמאים משלמים מדי חודש מקדמות למס הכנסה. סכום המקדמות נקבע על סמך ההכנסות של החודש במקביל בשנה שעברה. "כל בעל עסק משלם למעשה מקדמות על סכום הכנסות שהוא משער שיכניס, ובפועל מתחשבנים על גובה ההכנסות רק בסוף השנה. מכיוון שכל הכלכלנים במשק צופים ירידה בהכנסות בעקבות הרפורמה, יוצא שאני בעצם משלם כרגע בונוסים למדינה שאין לי שום עניין לתת כרגע, ולכן אני מקטין את תחזית ההכנסות שלי. אם צדקתי - אחלה. אם לא - אני ממילא אשלם את ההפרש בסוף השנה".

שימי קדוש (צילום: יובל קדוש, באדיבות המצולם)
שימי קדוש | צילום: יובל קדוש, באדיבות המצולם

היוזמה של קדוש באוויר כ-24 שעות בלבד, והוא טוען שרוב התגובות תומכות. "אני יודע שהרבה אנשים מתכוונים לעשות כמוני. יש את אלו שפונים ושואלים שאלות, ויש כמובן את המגדפים ואת אלו שנגד. וזה מובן ולגיטימי. אני לא אומר לכולם ללכת אחרי בעיוורון. כל אחד חייב להתייעץ עם רואה החשבון שלו ולברר אם זה אפשרי מבחינתו ומה יכולות להיות ההשלכות".

אז אתה בעצם מנסה להצטרף למחאות שהתחילו למשל אנשי המילואים?
"ממש לא. אני נגד המחאה הזו כי זה פוגע במדינה. אבל צריך גם להבדיל בין אדם בשירות מילואים פעיל שמסרב לשרת לבין אדם שעבר את גיל המילואים וממשיך להתנדב. ואם הוא אומר שלא בא לו במצב הנוכחי להתנדב - זה יותר מלגיטימי".

אבל בעצם גם מה שאתה מציע זה סוג של מרד. לא לשלם מיסים.
"ממש לא. בשנת 2023 אנשים ירוויחו פחות משנת 2022- כולם מדברים על זה. ההוצאות גדלות וההכנסות קטנות ואני לא מעוניין לתת הלוואות למדינה, אבל בניגוד לאנשים ששוברים את הכלים, אני אשלם עד השקל האחרון בסוף השנה".

"הזכויות שלי לא יפגעו וגם אם כן - אני אוכל לקנות אותן בכסף. אבל אוכלוסיות חלשות כמו ילדות חרדיות שלא יוכלו ללכת לבית הספר שהן רוצות, נשים שלא יוכלו לשרת בתפקידים משמעותיים בצבא, הקהילה הגאה שימנעו מהם להפוך להיות הורים, עניים שבתי המשפט מגן עליהם גם אם זה לא משרת את טובת הכלל - כל אלו יפגעו"

מה אתה חושב שיקרה בסוף?
"להערכתי בסופו של דבר לא תהיה מהפכה אלא יהיו שינויים מינוריים כדי שכל צד יוכל לזקוף את ההצלחה אליו. אנשים לא מבינים את המשמעות גם של מה שקורה עכשיו וגם מה שרוצים לעשות. בסופו של דבר ההפיכה הזו תפגע רק בחלשים, לא באנשים כמוני. הזכויות שלי לא יפגעו וגם אם כן - אני אוכל לקנות אותן בכסף. אבל אוכלוסיות חלשות כמו ילדות חרדיות שלא יוכלו ללכת לבית הספר שהן רוצות, נשים שלא יוכלו לשרת בתפקידים משמעותיים בצבא, הקהילה הגאה שימנעו מהם להפוך להיות הורים, עניים שבתי המשפט מגן עליהם גם אם זה לא משרת את טובת הכלל - כל אלו יפגעו. במצב הנוכחי הממשלה אומרת - החזק יתחזק והחלש יעלם. אני לא נלחם כאן על עצמי.

"אני חושב שאם כל אחד יתגייס ויעשה משהו קטן, בסוף הפאזל יושלם והממשלה תבין שיש כאן ציבור שאי אפשר להעלם ממנו .המטרה היא לעצור את כל הבלגן, וזה המון  דברים קטנים שהתגבשו למשהו גדול. אם כל אחד יתגייס ויפעיל לחץ בסוף ייפול האסימון. המטרה היא לא לפגוע המטרה היא לסמן: 'הי אנחנו גם כאן'. אני כאן כדי להילחם על הדרך שלי. יכול להיות שאני אפסיד אבל אני לא מוותר. אני לא מוותר על הרצון לחיות כאן".