בתוך ארבעה ימי מסחר, הדולר איבד כ-4.5% מערכו. מכ-3.75 שקלים בסוף השבוע שעבר לכ-3.58 היום. מדובר בירידה חדה וחריגה בשוק המט"ח. גם האירו איבד מערכו כ-3.92% באותה תקופה מכ-4 שקלים לכ-3.86 שקלים.

יש לציין, כי צניחה כזאת של שער הדולר פירושה הזרמת דולרים בסכומי עתק לשוק המט"ח בישראל, מה שהעלה את האפשרות שמדובר בהתערבות של בנק ישראל לטובת חיזוק השקל והקטנת האינפלציה. בבנק ישראל אמרו לנו שהם אינם מתייחסים לסוגיה.

גם מומחים בתחום דוחים את האפשרות שמדובר בבנק ישראל: "אני לא חושב שבנק ישראל היה מעורב. ככל הנראה מדובר במשקיעים זרים, וכשמדובר בעוצמה כזאת, מדובר כנראה בבנקים זרים וגופים גדולים," טוען אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בבית ההשקעות מיטב.

"האם בנק ישראל החליט למכור דולרים כדי להוריד את שער הדולר מול השקל, ובכך להקל על האינפלציה? זה בהחלט יכול להיות מאוד מעניין אם יכולנו לומר זאת בצורה ברורה. זה גם היה מעלה מאוד את ההשערה שלא תהיה אז עוד העלאת ריבית קרובה, כי ירידה כזו של הדולר אצלנו מהווה שוות-ערך, לפחות, לרבע אחוז או חצי אחוז של ריבית נוספת. לצערי, קשה להאמין שמדובר בפקידי הבנק המרכזי. מדוע? כי רוב התנועה נגרמה בשעות, ובימי מסחר, שאינן שעות העבודה של אותם פקידים בירושלים. למשל, חלק גדול מהתנועה נעשה ביום שישי בערב ובלילה, כשבנק ישראל אינו פעיל יש לשער," מסביר משה שלום, אנליסט שווקים באתר הפיננסים "פאנדר".

נגיד בנק ישראל אמיר ירון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נגיד בנק ישראל אמיר ירון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אז מה הסיבה בעצם למכירת הדולרים בידי גופים זרים? ז'בז'ינסקי מזכיר שעליית שער הדולר יוחסו למהפכה המשפטית. מכאן הוא מסיק שמכירת הדולרים מעידה שהמשקיעים מעריכים שפחת הסיכון לשינוי שיטת המשפט בישראל. "אין שום סיבה אחרת שמתייחסת בתקופה זו להשקעות ישראל – לא סיבה כלכלית ולא מדינית. מה שקורה בתהליך כזה של מכירת דולרים עצומה בידי גופים גדולים, שהיא משפיעה גם על המשקיעים הקטנים יותר שהיו בהחזקה דולרית גבוהה, אז גם הם מכרו מהר מאוד. יש לציין, שלא מדובר בעסקאות מזומן אלא בחוזים עתידיים".

הדולר יגיע גם ל-3.40 אבל לא מייד

על פי שלום המהלכים האחרונים בשוק המט"ח הם מהלך טכני של נכס שנמצא בשיא. להערכתו, אם ירידת שער הדולר תרד מ-3.55, היא כנראה תגיע גם ל- 3.40 ואולי גם קצת פחות, אבל שם זה ייעצר, משום שזה "אזור התמיכה" של שער הדולר בישראל היסטורית.

ביום רביעי אמורה הקואליציה לבחור את חברי הוועדה לבחירת שופטים, אירוע שגם יכולה להיות השפעה על שער הדולר. לדברי ז'בז'ינסקי להחלטה הסופית אם יהיה נציג אופוזיציה בוועדה או לא, גם תהיה השפעה על שער הדולר.

הפגנה בקפלן
הפגנה נגד המהפכה המשטרית בתל אביב. ניסיון להשתלט על הוועדה ייגמר בעליית שער הדולר

"בכל מקרה," לדבריו, "אם שער הדולר ימשיך להיות בסביבת השער היום, הרי שסעיפים כמו נסיעות לחו"ל ירדו והמדד בהתאם. אז לבנק ישראל אולי לא יהיה צורך בהעלאת הריבית. אם השער הזה יישמר עד סוף החודש, נוכל גם לראות ירידה במחירי הדלק. אבל זה עוד מוקדם לחזות".

מי שנהנים מירידת שערי המט"ח אלו היבואנים והנוסעים לחו"ל. האם היבואנים ישתפו את הציבור בהורדת מחירים? ספק רב. אבל הנוסעים לחו"ל יכולים לקנות היום כרטיסי טיסה ושהייה בפחות שקלים, כמו גם לקנות מט"ח זול יותר.