קולות מלב רצועת עזה: בשנים האחרונות צמחה תעשיית אופנה מקומית שנשענה על מתפרות בעזה בעידוד הממשלה ויצרן האופנה אילן דיין, סיפק עבודה לכ-40 אלף ידיים עובדות ברצועה. אלא שאז ארגון הטרור חמאס פתח במתקפת פתע אכזרית על יישובי העוטף אשר הובילה לפרוץ מלחמת "חרבות ברזל" - וכמו תעשיות ועסקים רבים, גם תעשיית האופנה המקומית עצרה מלכת.

דיין סיפר אמש (ג') בריאיון לארז ואברי על המתרחש בעזה - מנקודת המבט של בעלי המתפרות. "החבר'ה שעברו לדרום בחרו בחיים, מי שנשאר בצפון - בחר במוות", הוא אמר, "החבר'ה שעברו לדרום אומרים: 'אמרתם אתם הולכים לטפל בחמאס – מה קורה? תנטרלו אותם, הם עושים לנו פה טרור, תורידו אותם, תגמרו אותם'".

דיין הקליט שיחות טלפון שניהל עם בעל מתפרה ברצועה והציג את הקולות שנשמעים מהאזרחים. "נהרגים רק מי שנשאר בצפון, מי שהלך לדרום אין לו בעיה", נשמע דיין אומר ואילו בעל המתפרה משיב: "יש בעיה, מי אמר שאין? אני יודע שלא אכפת להם (לחמאס) מכלום". "אבל למה אתם לא צועקים עליהם: 'לכו הביתה'. למה אתם לא אומרים להם את זה? אתם מפחדים מהם?", הוסיף דיין.

בעל המתפרה הבהיר מה תהיה התוצאה לאקט כזה. "לא, מי שידבר ככה יהרגו אותו ברחוב", הוא אומר במהלך השיחה, "אתה יודע כל האנשים הלכו מצפון לדרום, עכשיו כל החמאס בדרום – לא נשאר אף אחד מהם. יש חיילים מחמאס שמשאירים את הנשק והבגדים שלהם, נכנסו בתוך הדרכים והלכו לדרום. מה עשינו?".

יש פה נכס מודיעיני.
"מי שעבד עם בעלי מקצועות למיניהם מבין שאפשר לדלות הרבה מידע - כי יש קשר. יש לי קליינטית שקונה מאיתנו בגדים, מירב טל, שהיא נחטפה ואני מנסה לדלות. אני אומר: 'תשמע, אולי תמצאו איזשהו מידע, יש הרבה כסף, נדאג לכם לכסף', הוא אומר: 'נבדוק'. מניע את החבר'ה האלה כסף, אבל הם לא יודעים למי לפנות. הם מפחדים לפנות ליהודי כי החמסניק יראה וירה. הוא גם מפחד לגשת ליהודי שלא יחשוב שהוא מחבל וירה בו. המצב בעייתי".

בהקלטה אחרת בעל מתפרה מתאר את התחושות בפני דיין. "בעיה גדולה אילן. אני מפחד על האנשים, על האחות שלי, האחים, המשפחה שלנו", נאמר במהלך השיחה, "אתה לא יודע מי בבית ספר, חמאס או לא חמאס. למה שדודים שלי ילכו ככה בגלל בן אדם בן ז**ה מחמאס?".

"היהודים לא עשו כלום בעזה (לחמאס) נכנסו אצלם עובדים, נתנו להם כסף, מה עשו להם? רק תחיו כמו בני אדם, הם (החמאס) לא רוצים", נשמע בהקלטה נוספת ודיין משיב: "מדברים על זה שישראל הייתה בסדר וחמאס הרס את הכל?". "כל האזרחים חושבים ככה", סיכם בעל המתפרה.

אתה בטוח שזאת האמת שלו?
"אני מאמין לחלק מהדברים, אני מאמין שרוב הדברים שהוא אומר אמת. אנחנו רוצים להקשיב, לשמוע, לדעת מה קורה - האם באמת אנחנו פותרים לנו איזה בעיה".

"הם משוועים ליום שנוציא את חמאס, הם יודעים שעזה לא תכנס יותר לארץ, כולנו יודעים את זה", אמר דיין, "הייתה לי שיחה עם אחד מהם, הוא אמר: 'אנחנו יודעים 7-10 שנים אתם לא תראו אותנו'. בליבי אני אומר 'אנחנו לא רוצים לראות אתכם בכלל'. אני מקווה שהפעם יהיה ניתוק לחלוטין. אין ישראלי אחד שלא הכניס ערבי לשפץ לו את הבית, לצבוע את הבית, אין אחד שלא לקח אותו לעסק, כולם מעסיקים פה. אנחנו היום עצרנו, יש אפשרות לעצור ולא לתת להם להיכנס".

"להביא את בעלי המקצועות שאנחנו צריכים מהעולם לבנייה וכדומה", הוא המשיך, "אם אנחנו רוצים לדאוג להם כמדינה בואו נדאג להעביר להם לשם עבודה. המדינה צריכה לדבר פה. אני יכול להגיד לך משהו בתור ענף: אנחנו נמצאים במצוקה. אנחנו ביום ה-39 ונתנו לנו פיצוי על אוקטובר, אמרו שיפצו אותנו, לא דיברו על נובמבר. עסקים נמצאים בבעיות. העסק שלי יושב בתל אביב, ואומרים שאין לי בעיה. בטח שיש לי בעיה. הביטחון מאוד חשוב במדינה, אבל הכלכלה לצידו. האם אנחנו נותנים גם פתרונות לכלכלה שלנו, האם אנחנו רואים גם את היום שאחרי? מישהו צריך להבין, כי נראה שהממשלה או שר האוצר לא מבינים את האירוע שאנחנו נמצאים בו".