במשכורת מרץ המשולמת בתחילת אפריל, לא יקבלו הורים עובדים לילדים בני 6 עד 12 את נקודות הזיכוי המגיעות להם עבור הילדים. כל נקודת זיכוי שווה 235 שקל, ומשמעותה הפחתה של סכום זה מחבות המס החודשית של מי שזכאי לה. 3 ילדים בגילאים אלה משמעותם פחות 705 שקלים במשכורת, למי שקיבל עד כה את מלוא נקודות הזיכוי.

הסיבה – מליאת הכנסת טרם דנה בהארכת תוקף נקודות הזיכוי, אף שמשרד האוצר ידע על הדחיפות באישור ההטבה. לעומת זאת, מליאת הכנסת דנה בהצעות ממשלתיות רבות אחרות. מבדיקה שערכנו, הנושא כלל לא היה בין הנושאים שהונחו על שולחן המליאה בשבועיים האחרונים.

מדובר בהטבת מס שניתנה על ידי הממשלה הקודמת בשנת  2022 לטובת המלחמה ביוקר המחיה, בצורת הוראת שעה שתוקפה הסתיים ב-28 בפברואר. הממשלה אישרה ב-5 במרץ 2023 את הארכת ההטבה. ההחלטה הוצגה בידי שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', כ"עוד צעד במאבק ביוקר המחיה. חידוש הטבת נקודת המס להורים עם ילדים בין הגילאים 6-12 זו בשורה חשובה להורי ישראל".

הצעת הממשלה אושרה בוועדת הכספים לאחר כמה ימים כנדרש, אך תהליך החקיקה לא הושלם, כי מליאת הכנסת שהייתה אמורה לאשר את הארכת ההטבה, לא דנה בה בכלל משום מה. על פי מידע שהגיע לידי mako, יש סיכוי טוב שהכנסת תדון בהצעה ביום השני הבא. אולם ההחלטה לא תתפרסם ברשומות עד לאישורה בכנסת. ולכן גם אם תיערך הצבעה ביום שני, זה יהיה מאוחר מדי עבור משכורת מרץ.

יחד עם זאת, יש גם נחמה -  מרשות המסים נמסר, כי הכסף שישלמו ההורים במשכורת הקרובה עקב נקודות הזיכוי שנגרעו, יוחזר רטרואקטיבית במשכורת אפריל שתשולם בתחילת מאי, אז גם תחזור נקודת הזיכוי לתלוש בגין כל ילד בגילאי 6-12.

יש לציין, כי אישה שמשתכרת 6,000 שקל או גבר שמשתכר 5,000 שקל לא נהנים מנקודות זיכוי אלו כלל, מכיוון ששיעור המס שעליהם לשלם נמוך מגובה ההטבה.

עובדי המגזר הציבורי יקבלו את המענק הגדול

לגבי עובדי המגזר הציבורי – אלה יקבלו (לא כולל בכירים) במשכורת הקרובה את ה"בונוס" החד פעמי בסך 6,000 שקלים. מדובר במענק עליו הוסכם בין ההסתדרות לאוצר בהסכם השכר למגזר הציבורי שנחתם לאחרונה. הבונוס שמוגדר בהסכם כ"מענק יוקר מחיה", ייראה נמוך יותר בתלוש, משום שחל עליו מס בהתאם למדרגות המס של העובד.