מחירי פוליסות ביטוח הרכב ממשיכים לטפס: בחודש אוגוסט האחרון נרשמה עלייה בשיעור של 1.9% בממוצע לביטוח, ומתחילת 2023 נרשמה עלייה של כ-13.5%. בהשוואה לאותה התקופה בשנת 2022, חברות הביטוח העלו את מחירי פוליסות הביטוח בשיעור של כ-37% בממוצע לביטוח מקיף לרכב, וב-9% בממוצע לביטוח חובה לרכב. כך עולה מבדיקה שערכה מחלקת המחקר והאנליזה ב-Wobi, סוכנות הביטוח הדיגיטלית המפעילה פלטפורמה להשוואה ולרכישה של מוצרי ביטוח.

שיא של כל הזמנים בהיקף גניבת רכבים

גם במספר גניבות הרכבים נרשמה עלייה משמעותית השנה, והיקפן הגיע לשיא של כל הזמנים. על פי הנתונים ממאגרי המידע הממשלתיים, בהשוואה לכל רבעון ממוצע בחמש השנים האחרונות (טרום הקורונה ולאחריה), מדובר בעלייה של כ-130%, כלומר ממוצע של 18,500-20,000 מקרי גניבות רכב בשנה, מה שמוביל לנזק כספי המוערך בכ-1.85-2 מיליארד שקלים בשנה.

ב-Wobi מסבירים, כי הנזקים הכספיים המצטברים שנגרמים לציבור הנהגים, בשל תופעת גניבות הרכב, שהרשויות עדיין לא מצליחות לבלום את היקפן – באים לידי ביטוי במספר היבטים. ראשית, בעליית מחירי ביטוח הרכב – הן בביטוח המקיף והן בביטוחי החובה. שנית, בהקשחת הדרישות והתנאים של חברות הביטוח למיגון הרכבים כחלק מניסיונן להפחית סיכונים (דרישות שעשויות להסתכם במאות ועד אלפי שקלים לכל נהג\ת המבקשים לחדש ביטוח לרכב). שלישית, בהיבט של בחינה מעמיקה ובררנית יותר של חברות הביטוח לפרופיל הנהגים. בשל כך, משפחות שברשותן רכב פרטי, נאלצות לשלם אלפי שקלים נוספים בכל שנה על ביטוח ועל אחזקת הרכב.

הפסדי החברות הצטמצמו "בזכות" התייקרות הפרמיה

בניתוח שערכה חברת Wobi לדו"חות הכספיים השנתיים של חברות ביטוח הרכב בארץ, עולה כי ההפסדים הכספיים שאותם הן ספגו השנה – עומדים על סך 439 מיליון שקלים. זאת, לעומת השנה שעברה, שבמהלכה ספגו החברות הפסד שעמד על סך 1.016 מיליארד שקלים. הצמצום בהפסדים בין השנה הנוכחית לשנה שעברה, מגיע לסכום של 560 מיליון שקלים. ההפסדים בביטוח המקיף פחתו ב-332 מיליון שקלים, ובביטוח החובה הם פחתו ב-246 מיליון שקלים סך הכול. 

נדב שרייבמן, מנהל מחלקת מחקר ואנליזה ב-Wobi, אומר כי "הנזק הכלכלי שנגרם לציבור הנהגים בישראל בעקבות עליית מחירי הביטוח, הופך לעול משמעותי – ולעיתים אף לבלתי אפשרי. בחלק מהמקרים ההתייקרות מסתכמת באלפי שקלים נוספים לכל משק בית בכל שנה. במצב זה, השוואת המחירים והכיסויים לביטוח הרכב הופכת להכרחית. אם בעבר פערי המחירים בין ההצעות היו קטנים עד חסרי משמעות, כיום מדובר בפערים של אלפי שקלים – ולכן חשוב עוד יותר להקדיש לכך את הזמן ואת תשומת הלב ולבחון מספר הצעות".