שרי האוצר והביטחון הציגו הערב (שלישי) את עיקרי תוכנית "מגויסים למילואים", שנועדה לספק מעטפת לאומית למשרתי המילואים ומשפחותיהם, על רקע הטענות להפקרה מצד המדינה והפסקת המענקים למשרתים שירות ממושך. התוכנית מתוקצבת ב-9 מיליארד שקל, מהם 2 מיליארד מוקצים למתווה השיפוי למעסיקים.

התוכנית כוללת מענקים מתמשכים מדי חודש וכן מענקים חד-פעמיים והטבות למשרתים מעל לתקופות של 30, 45 ו-60 יום.

החלק בתוכנית שנועד לספק מענה למשרתי המילואים העצמאים אינו מציג מתווה חדש לטיפול בפגיעה בעסקיהם, על אף תלונות מרובות שהועלו מאז פרוץ המלחמה. הסעיפים העיקריים בתוכנית הם הרחבת קרן הסיוע והפיצוי למשרתי מילואים ובני זוגם, מסלול מיוחד לפיצוי עצמאים ולבני זוגם דרך הקרן במשרד הביטחון, וכן קרן בהיקף 1 מיליארד שקל לעצמאים בערבות מדינה.

הרמטכ"ל עם לוחמי מילואים בתוך רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל עם חיילי מילואים בתוך רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

בימים האחרונים נשמעו יותר ויותר סיפורים אישיים של מילואימניקים עצמאים שהעסק שלהם בסכנת קריסה. אתמול נחשפה כל המדינה לסיפורו של המילואימניק ליאור מושייב, שסיפר על כיצד עסקו הפרטי בבאר שבע קורס בזמן שהוא משרת ברצועת עזה. "המצב שלי קטסטרופה, כל יום שאני יוצא אני לא יודע איך יהיה המצב שלנו. אני מפחד להעביר את האשראי על הסימילאק של הילדה", אמר מושייב לחברי ועדת הכספים.

במסיבת העיתונאים בה הוצגה התוכנית אמר שר האוצר סמוטריץ' כי עצמאים שיטלו הלוואות בערבות מדינה לא יצטרכו לשלם החזרים בשנה הראשונה ללקיחתה. תשלום החזרים יבוצע בארבע השנים הבאות עם תום השנה הראשונה.

סמוטריץ' נשאל על סיפורו של מושייב והשיב כי "בדקנו, הוא פשוט לא הגיש בקשה. בלי קשר להיותו משרת מילואים הוא זכאי לפיצוי, הוא לא ידע. הראיתי לו. אין לי טלפתיה, אני לא יודע שיש מילואימניק כזה ואלו הצרכים שלו. הלוואי והיתה לי היכולת".

מתווה סיוע לחיילי המילואים (צילום: N12)
צילום: N12

 תוכנית הסיוע של האוצר מורכבת משורה של מענקים, חלקם מתמשכים וחלקם חד-פעמיים. עם המענקים המתמשכים נמנה מענק חודשי שיינתן לכל משרת מילואים החל מחודש נובמבר ועד לסיום צו המילואים שלו, ויהיה בגובה 1,400 שקל בחודש למשרתי יחידות לוחמות ו-800 שקל בחודש ליתר המשרתים. 

בנוסף הוארך תשלום "התגמול המיוחד" בגובה 133 שקל ליום, שצה"ל הפסיק לשלם למשרתי מילואים מתחת לתפקיד מ"פ אחרי 60 ימי מילואים. בנוסף ישולם ב-2024 מענק תעסוקה מבצעית שלפי האוצר מענק הדרגתי של כ-4,500 שקל בחודש. כמו כן ישולם מענק חודשי להורים, שגובהו יהיה 2,500 שקל למילואימניק לוחם ו-1,500 שקל לשאר משרתי המילואים.

מתווה סיוע לחיילי המילואים (צילום: N12)
צילום: N12

כמו כן כוללת התוכנית שורה של מענקים חד-פעמיים, בהם מענק לבני זוג של משרתי במילואים בגובה 4,500 שקל שמהווה תחליף לדמי אבטלה; ומענק כלכלת בית בגובה 2,500 שקל שישולם ללוחמים ששירתו יותר מ-45 יום. במקביל האוצר יסבסד שכר לימוד בשיעור 100% ללוחמים ובגובה 30% ליתר המשרתים מעל ל-60 ימי מילואים.

במקביל, באוצר עדיין מגבשים מתווה לשיפוי המעסיקים על הפרשות סוציאליות לעובדים בשירות מילואים, בעיה שזכתה לכינוי מס המילואים.