במשך 4 שנים שילם ד', נכה מוכר ב-100%, דמי מזונות כפולים משום שבביטוח הלאומי לא ידעו כי המזונות נגבים ממנו גם דרך ההוצאה לפועל. דמי המזונות נגבו, למעט בשתי פעמים, מתוך קצבת הנכות שעוקלה לטובת החוב. בסך הכל שילם ד' 76,167 שקל, דמי מזונות שלא היה צריך בכלל לשלם, אומרים עורכי דינו.

ד', היום כבן 40, התחתן עם אזרחית אוקראינית והביאה לארץ. נולדו להם 2 ילדים. הוריו סייעו להם ברכישת דירה בחריש ואז בני הזוג נפרדו.

לדבריו, הוא שילם את המזונות לפרודתו בקביעות אלא שיום אחד גילה שהאישה פתחה נגדו בהליכי הוצאה לפועל על בסיס תצהיר כוזב, לטענתו, שהוא לא משלם מזונות כנדרש. כעבור זמן מה היא גם פתחה תיק בביטוח הלאומי בגין אי תשלום מזונות.

מיד לאחר פניית הגרושה לביטוח הלאומי, החל המוסד לגבות ממנו את דמי המזונות באמצעות קיזוז  מקצבת הנכות שלו (ב-2018 היא הסתכמה בכ-4,000 שקל וכיום כ-6,000 שקל לחודש). במקביל, כאמור, בעקבות תיק ההוצאה לפועל שנפתח נגד ד' גם שם גבו ממנו את סכום המזונות.

בפועל, ולמשך כמעט 4 שנים, שילם ד' דמי מזונות כפולים. הוא אינו עובד, מה שהביאו למצב כלכלי קשה עד כדי חדלות פרעון.

ד' גייס לטובתו את משרד עו"ד פארס כבהה, כשהוא נעזר במשפחתו לתשלום שכר הטרחה, ולאחר שעורכי הדין הוכיחו שתצהיר הגרושה הוא תצהיר כוזב ולאחר שהוכח שלא רק שילם מזונות כסדרם אלא שגרושתו אף גובה ממנו במקביל באמצעות הביטוח הלאומי, סגרה הרשמת בהוצאה לפועל את התיק ב-22 באוקטובר 2022.

ביטוח לאומי לא מגיב לפניות

הרשמת אף הגדילה לעשות והורתה לפרודתו להשיב לו את הכספים העודפים שקיבלה. ואולם מאחר שהגרושה נכנסה להליך חדלות פירעון, המליצה הרשמת שלביטוח הלאומי להחזיר את הסכום העודף ששילם דרך הביטוח הלאומי (76,167 שקל) וגם לסגור תיק חייב בעקבות טענת הביטוח הלאומי לחוב של כ-6,000 שקל, אותו הכחיש ד' (לטענת עורכת הדין איה אטקש ממשרד פארס כבהה, החוב נמחק באתר הביטוח הלאומי ביום שני האחרון), וזאת "תוך שנשמרה זכותו של החייב לטעון בעתיד לקיזוז".

עו"ד איה אטרש (צילום: יחסי ציבור)
עו"ד איה אטרש | צילום: יחסי ציבור

אלא שהביטוח הלאומי לא הגיב להמלצות ולהחלטות הרשמת. לטענת עו"ד איה אטקש הם פנו פעמים רבות לביטוח הלאומי והציע שבמקום להחזיר לד' את הסכומים שנגבו ממנו שלא כחוק, שהמל"ל יקזז תשלומי דמי מזונות עתידיים שהוא אמור לשלם לגרושתו בעתיד. "מעבירים אותנו ממחלקה למחלקה, ללא תשובות," היא אומרת. בפועל ד' לא קיבל עדיין את הכסף המגיע לו, ולעומת זאת, הוא נאלץ להתרוצץ למרות נכותו בין ראשון לציון, חדרה וחריש. לדברי עו"ד אטקש, ד' אף בילה בכלא בעקבות צעדי אכיפה של הביטוח הלאומי בגלל חוב של 2,000 שקל: "אמרו לו לסגור את החוב מיידית או שייכנס לכלא ל-14 יום," מספרת עו"ד אטקש.

ממשרד עו"ד כבהה נמסר עוד, כי "גם אחרי שרשמת ההוצאה לפועל קבעה שצריך להחזיר לו את הכסף, הביטוח הלאומי מתעלם. על הביטוח לאומי חלה החובה לבדוק אם נפתח נגד הגרוש תיק בהוצאה לפועל והאם הפרודה מקבלת מזונות בדרך אחרת. לא זו אף זו, הביטוח לאומי שהוריד מד' פעמיים (קיזוז מקצבת הנכות) בגין דמי מזונות - פעם דרך דמי מזונות ופעם בגביה מתיק ההוצאה לפועל, ואף אחד לא שם לב שמדובר בגביה כפולה למשך שנים ארוכות. מדובר בעוול גדול כלפי ד' שנמצא כאמור במצב של חדלות פירעון בגלל הביטוח הלאומי שפשוט הכניס את ידו לכיסו של ד' המסכן ולא מוכן לשחררה".

למרות מספר פניות, במוסד לביטוח לאומי בחרו שלא להגיב.