נערכים לגל הכלכלי של המלחמה: נוכח הפגיעה הרחבה בעסקים קטנים, במשקי בית ובעמותות, "עוגן", ארגון פיננסי-חברתי ללא כוונת רווח, משיק תוכנית חירום לסיוע כלכלי – שתציע הלוואות ללא ריבית, הלוואות בריבית מסובסדת ויעוץ פיננסי ניהולי בחינם לעסקים קטנים, למשקי בית ולעמותות שנפגעו מהמצב.

לצורך המיזם, גייס הארגון עד כה סכום של 40 מיליון שקלים, וכעת פועל לגייס קרן של למעלה מ-130 מיליון שקלים. החל מאתמול בערב, כבר נרשמו לתוכנית הסיוע כ-600 פניות, מתוכן קרוב ל-500 הן של בעלי עסקים.

כחלק מהתוכנית, שבשיתוף הסוכנות היהודית, יופעל מסלול סיוע לעסקים קטנים ולעמותות על סך 10 מיליון שקלים, באמצעות פלטפורמת ההלוואות החברתיות שנקראת SparkIL. ההלוואות יוצעו לתקופה של עד 5 שנים. עסקים קטנים ועמותות יוכלו לבחור בין הלוואה של 100,000 שקלים ללא ריבית, להלוואה עד 300,000 שקלים בריבית פריים מינוס 3% בשנה הראשונה, וריבית פריים בשנה השנייה וכן הלאה.

למשפחות וליחידים, תעניק עוגן הלוואות ללא ריבית במספר מסלולים שונים. למשקי בית ואנשים פרטיים מציעה עוגן הלוואות של עד 60 אלף שקלים, ללא ריבית, עם גרייס של עד 6 חודשים בהתאם למסלולים המוצעים. לעסקים קטנים ולמלכ"רים, מציעה עוגן הלוואה של עד 100 אלף שקלים ללא ריבית או הלוואה של עד 300 אלף שקלים, בפריים מינוס 3% בשנה הראשונה, וריבית פריים בשנה השנייה וכן הלאה. ההלוואה תוענק עם גרייס של 3 חודשים.

בשיתוף פעולה ביניהן, ספארק איי.אל, פלטפורמת ההלוואות החברתיות של עוגן והסוכנות היהודית, יפעילו קרן חירום אשר תעניק הלוואות מיידיות ללא ריבית לעסקים קטנים ולעמותות שנפגעו במלחמה. ההלוואות יוענקו בסכום של עד 100,000 שקלים, ללא ריבית לתקופה של עד חמש שנים, ללא צורך בפיקדון וללא ערבים.

את ההלוואה יוכלו לקבל עסקים קטנים או מלכ"רים עם מחזור פעילות של עד שני מיליון שקלים בשנה. אישורי ההלוואות והעברת הכספים יתבצעו במהירות כדי להגיש את הסיוע באופן מיידי. ספארק איי.אל תגייס לקרן החירום מלווים חברתיים מישראל ומהעולם, ואף תציע לציבור הרחב להצטרף למאמץ ולהעניק הלוואות חברתיות באמצעות הפלטפורמה הטכנולוגית שלה.

שגיא בלשה מנכ"ל עוגן (צילום: גדי סיארה )
צילום: גדי סיארה

בנוסף, הקימה עוגן מרכז מידע שבו יינתן מענה מקצועי בנושא ניהול והתנהלות פיננסית בשעת חירום. עבור משקי בית, משפחות ויחידים יינתן מענה על ידי יועצים לכלכלת המשפחה, ולעסקים קטנים ולמלכ"רים יינתן מענה על ידי יועצים עסקיים, ועל ידי מערך המנטורים המונה למעלה מאלף מנהלות ומנהלים בכירים במשק המלווים עסקים קטנים בהתנדבות, ביניהם גם מנטורים מומחים בתחום פיננסי, מכירות, שיווק וכן הלאה.

שגיא בלשה, מנכ"ל עוגן: "מטרתנו לתת לנפגעים מהמלחמה ומהמשבר הכלכלי במשק, עזרה ראשונה להתמודדות מיידית, תוך תהליך מהיר ובירוקרטיה מינימלית. אני קורא בהקשר זה לממשלה להירתם לסיוע, לרבות באמצעות הענקת ערבות מדינה מיוחדת לעסקים קטנים ולמלכ"רים, כפי שנתן משרד האוצר בזמן משבר הקורונה".

אמירה אהרונוביץ, מנכ״לית הסוכנות היהודית: "ההלוואות שיוענקו באמצעות פלטפורמת SparkIL יסייעו לעסקים קטנים ולעמותות לצלוח את התקופה הקשה הזו. המטרה שלנו היא לפרוס רשת של הגנה כלכלית בחברה הישראלית, ולאפשר את המשך פעילותם של העסקים הקטנים ושל העמותות, שמעניקות שירותים חיוניים בעיקר בתקופות משבר".

לפניות, ניתן להיכנס לקישור 'עוגן לכל ישראלי' או לפנות באמצעות וואטסאפ שמספרו 054-4445395 או באתר עוגן.