רשות המסים פרסמה את החלטות הוועדה להטלת עיצום כספי לשנת 2022, כשהעיצום הכספי הגבוה ביותר בקובץ, בסכום של 850,000 שקלים – הוטל על דוד עזרא, אבי בעלה של בר רפאלי.

עזרא, יושב ראש יבואנית המזון קבוצת נטו אחזקות, יצא מישראל ב-2022 דרך נמל התעופה בן-גוריון כשברשותו כספים בסך 1,722,451 שקלים מבלי להצהיר עליהם. עזרא היה בדרכו לקורפו, יוון, כאשר במזוודה אותה הפקיד לצורך העלאתה לבטן המטוס, נמצאו ערימות של שטרות בשווי כולל של 475,695 אירו.

כתבות נוספות בכסף >>

בחקירתו מסר עזרא כי רכש בית באי קורפו בסכום של כ-2.8 מיליון אירו, וכי מטרת הכספים היא לשלם את התשלום האחרון לקבלנים ונותני השירותים ששיפצו את הנכס. עוד מסר כי לצורך רכישת הבית, העביר את הכסף בהעברות בנקאיות, וכשנשאל מדוע לא העביר גם את יתרת התשלום בהעברה בנקאית לאותם אנשי מקצוע, השיב כי קיווה לקבל הנחה בגין התשלום במזומן.

הוועדה ראתה בחומרה את כוונתו של עזרא לשלם במזומן כדי לקבל הנחה, כאשר על פניו נראה כי מדובר בתשלום שלא יוצהר, כולו או חלקו, לרשויות המס ביוון. מחקירתו עולה כי מדובר בכספים שנמשכו מחשבונות בנק פרטיים שלו, וכי מקורם, בין היתר, בכספים שחולקו כדיבידנד מהחברה בסכומים גבוהים.

עזרא טען כי הוא לא דיווח על הכספים בטעות, וכי לא היה מודע לאופן הדיווח ביציאה מנתב"ג. בגלל ההיקף הכספי הגבוה של ההפרה, לצד העובדה שהמפר לא הציג אסמכתאות לעניין מקור הכסף, החליטה הוועדה להטיל עליו עיצום כספי בסך של 850,000 שקלים. זאת גם בשל העובדה שהמפר הוא איש עסקים המרבה לטוס לחו"ל ולכן ידע על חובת הדיווח, ועם זאת בחר שלא לברר כיצד לדווח על הכספים, לפי הרשות. בנוסף, הוא בחר לשלוח כספים בסכום גבוה במזוודה ולא לשאת אותם עמו – מעשה שעל פניו מעורר חשש להסתרה, על פי הרשות.