ימים ספורים עברו מאז מבצעי ה"בלאק פריידי", שממשיכים לסחוף אחריהם מאות אלפי קונים בכל רחבי העולם. בזמן שברוב הגלובוס ניתן היה לראות את אותן תמונות מוכרות של עימותים ברשתות הענק, חיסול מלאים אגרסיבי ובהלה כללית לקניות – בישראל שיעורי הקניות היו מעט נמוכים יותר ביחס לשנים קודמות, ככל הנראה בשל המציאות הביטחונית. יחד עם זאת, מתברר שאלו שניסו לבצע הזמנות מענקית המסחר האינטרנטי, אמזון, נתקלו בקשיים לבצע הזמנות לחלקים הדרומיים של הארץ.

באותו אופן, תושבת אשקלון שנמצאת באחד מקווי האש הראשונים לרצועת עזה, ניסתה להזמין לביתה מוצר במסגרת מבצעי ה"בלאק פריידי". ההזמנה כולה התנהלה כשורה, עד שניסתה התושבת להכניס את כתובתה - ולאשר את ההזמנה. בשלב זה קיבלה הרוכשת הערכה כי אמזון לא מבצעת משלוחים לאזור שבו היא מתגוררת - ושעליה להחליף את הכתובת או את הפריט שהזמינה. אלא שכשניסתה להחליף את הפריט, עדיין לא הצליחה לבצע את ההזמנה - שכן אמזון פשוט הפסיקו את המשלוחים ליישוב הדרומי.

ניסיונות ההזמנה מאמזון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

ניסינו לבצע גם אנחנו מספר הזמנות באמזון, תחת כתובות שונות באופקים, באשקלון, באשדוד, ובשאר יישובי הדרום. התוצאה הייתה אותה תוצאה. לא ניתן לבצע את ההזמנה לאף אחד מהיישובים. גם לעיר רחובות לא ניתן היה לבצע את ההזמנות, ורק מראשון לציון צפונה, ומבאר שבע מזרחה - ניתן היה לבצע הזמנות.

כשפנינו לאמזון לקבל תגובה, לא הצלחנו להשיג הסבר ברור לתופעה. סביר להניח שבגלל העימות הבטחוני בישראל, אמזון הפסיקו את שירות המשלוחים לאיזורים שנמצאים בקווים הראשונים והשניים לירי, וכרגע לא ממש ברור מתי הוא יתחדש.

ביממה האחרונה, יש לציין, עורכים במשרד הראשי של אמזון בלונדון אירוע הזדהות עם העם הפלסטיני, שכולל "כיבוד ים תיכוני וקבוצות למידה", כך פורסם בגלובס. בהודעה בנושא, עודדו המארגנים את העובדים להגיע בכאפיות, והאירוע כולו מתקיים בשעות העבודה, בכניסה הראשית למשרדי אמזון. באופן הזה, ייתכן שגם עובדים שאינם רוצים להשתתף באירוע, ייחשפו אליו בעל כורחם.

ניסיונות ההזמנה מאמזון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

יניב פורת, מקים אתר וקבוצת הפייסבוק AliBuy, מסביר: "בגדול באמזון משתמשים בכל חברות השליחויות, כולל הדואר. מאז 7 באוקטובר מספר הטיסות לארץ הצטמצם משמעותית, מה שהופך את עלות השילוח לגבוהה יותר, ויש זמני משלוח ארוכים יותר. ממש לפני כמה ימים, חברים בקבוצת הפייסבוק התלוננו שאין משלוח, ואני ראיתי שאצלי יש. הבחנתי שהמתלוננים היו מאזורי אשקלון והעוטף, ומסתבר שזה באמת קשור. אני לא יודע להגיד במדויק באילו אזורים אין משלוחים, אבל זה עניין פנים-ארצי".

ניסיונות ההזמנה מאמזון (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

באשר לשאלה מדוע הופסקו המשלוחים לאזורים אלה, הוא אומר: "אין לי הסבר למה זה קרה. אני מנחש שזה קשור לביטוח, כי ברגע שהחברה שמבטחת את המשלוח רואה שהיעד הוא אשקלון, אז אולי עלות הביטוח גבוהה יותר. זה לא עניין רגעי, וזה לא נפתר – ואני גם לא חושב שזה ייפתר בקרוב. הבעיה עודנה קיימת". ומה עושה מי שרוצה להזמין משלוח ומתגורר באזור? "מזמין לעבודה או למשפחה. אין פתרון אחר".