דוד סקויאר (60), בעל מטע דובדבנים מהישוב "ראש צורים" שבגוש עציון, לא תיאר לעצמו שתלונה נגד גנבים שגנבו לו דובדבנים מהמטע תסתיים בחקירה שלו כחשוד בתחנת המשטרה.

בשבועות האחרונים הגנבים ביקרו אצלו כמה פעמים וגנבו לא מעט מהפרי היקר. לפני כשבועיים הבחין בארבעה בני ממשפחה ממרכז הארץ ממלאים שקיות של דובדבנים.

"היו כמה בני משפחה שנסעו מבת ים לגוש עציון שבאו לעשות 'קניות' אצלי במטע על חשבוני", מספר סקויאר בשיחה עם mako, "ראיתי אותם וביקשתי מהם לתת לי את השקית שמילאו בדובדבנים שלי. הזעקתי את השוטרים, הם רצו לברוח מהמקום, אז כדי למנוע את זה הורדתי להם קצת אוויר מאחד הגלגלים עד שהשוטרים יגיעו למטע ויטפלו בהם. האישה שהייתה יחד עם הגנבים דחפה אותי אבל התרחקתי כדי לנתק מגע. לא הגבתי כי אני אדם לא אלים וחיכיתי להגעת השוטרים".

השוטרים אכן הגיעו למקום ונפתחה חקירה בתחנת משטרת בית"ר נגד בני המשפחה. הם נחקרו באזהרה אבל לתדהמתו של סקויאר הוא הפך כעבור כמה ימים לחשוד, והכול בגלל שרצה לעכב את בני המשפחה שלא יברחו.

חוקרי המשטרה התקשרו ביום שישי בבוקר לסקויאר וביקשו ממנו להגיע לתחנה. "חשבתי שהם מבקשים לעשות השלמת חקירה לגבי הגניבה במטע שלי, פתאום החוקר מודיע לי שאני חשוד בגרימת נזק לרכב של החשודים בגניבת הדובדבנים. הייתי בהלם. החוקר אמר לי שאני צודק שעיכבתי את הגנבים אבל היה אסור לי להוציא אוויר מאחד הגלגלים של המכונית שלהם. חקרו אותי כחשוד, צילמו אותי במז"פ ולקחו ממני טביעות אצבע כאילו אני עבריין. אני עשיתי שירות צבאי, נלחמתי במלחמות והלב שלי לא דפק חזק כמו בחקירה האבסורדית הזו. אני תופס את הגנבים מביא אותם למשטרה ואותי חוקרים באזהרה? מישהו במשטרה כנראה התבלבל, איבד שיקול דעת".

כמה שעות לאחר מכן שכנו של סקויאר, אורי שכטר, פרסם פוסט בדף הפייסבוק שלו על המקרה, שבעקבותיו השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה התקשר לסקויאר ושוחח עמו בנוגע למה שקרה לו והבטיח לטפל בעניין.

"הוא ביקש ממני את כל הפרטים והבטיח להעביר את העניין לטיפול בכירים במשרדו שיבדקו את הנושא", אומר סקויאר, "אני מאוד מקווה שהמשטרה תתעשת ותסגור את התיק נגדי. לצערי, המשטרה מעודדת אנשים לגנוב מהחקלאים ובמרבית המקרים התיקים נגדם נסגרים וזה מה שעצוב".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: לפני כשבועיים התקבל במשטרה דיווח על גניבת דובדבנים ממטע פרטי הנמצא בישוב ראש צורים. כוחות משטרה שהגיעו למקום עיכבו לחקירה מספר חשודים, ובמהלכה התקבלה גם תלונה נגד בעל המקום בגין ביצוע עבירת נזק כלפי רכבם של החשודים. יודגש כי כל גניבה באשר היא מהווה מעשה פסול ופלילי ואנו פועלים למצות את הדין נגד המעורבים במעשה. יחד עם זאת, מתפקידה וחובתה של המשטרה לחקור, לטפל ולבדוק כל תלונה המעלה חשד לביצוע עבירה פלילית, ועל כן זומן גם בעל המקום לחקירה במשטרה. נמשיך לחקור את כל המקרה ביסודיות ולבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת.