חברת שבא, המפתחת ומנהלת את מערכת התשלומים הלאומית בכרטיסי אשראי, חושפת הבוקר (ג') את נתוני ההוצאות והפעילות העסקית בערים מרכזיות בדרום, בצפון, במרכז ובשפלה בישראל במהלך מלחמת "חרבות ברזל".

לפי הנתונים, נראה כי בשבועיים הראשונים של חודש ינואר, שמרו הערים בשפלה, במרכז ובשרון על נתוני הוצאות המעידים על חזרה לשגרה – והפעילות העסקית בהן אף הייתה מעל הממוצע טרום המלחמה. עם זאת, הירידה בפעילות העסקית בקריית שמונה עדיין גבוהה לעומת בעיר שדרות, אילת ממשיכה לסבול מירידה בהוצאות של יותר מ-30%, וגם תל אביב עדיין מתקשה לחזור לשגרה בשבוע ה-14 של המלחמה.

הנתונים הגיאוגרפיים של הפעילות העסקית מצביעים על כך שהעיר קריית שמונה הינה הישוב העירוני עם הפגיעה הקשה ביותר בפעילות העסקית, עם 75% ירידה בהוצאות בשבוע ה-14 של המלחמה (7 עד 13 בינואר). לעומת זאת, העיר שדרות רושמת התאוששות קלה, ובשבועיים הראשונים של ינואר היקף הירידה בהוצאות שבה עומד על כ-60% לעומת שבוע ממוצע לפני המלחמה.

אילת ספגה גם היא פגיעה כלכלית משמעותית וגם בשבוע ה-14 היא עומדת על ירידה של 32% בהוצאות בכרטיסי אשראי בעיר, לעומת הנתון הממוצע טרום המלחמה. עיר תיירות נוספת שסובלת מהוצאות נמוכות היא טבריה, עם ירידה של כ-20%.

תל אביב ממשיכה להיות העיר היחידה באזור המרכז, השרון והשפלה עם הוצאות נמוכות מהממוצע, והיא רשמה בשבועיים הראשונים של ינואר ירידה בפעילות של כ-7%.

טלי הולנברג, סמנכ״לית שיווק, פיתוח עסקי ומכירות של שבא: "ניתוח ההוצאות על בסיס גיאוגרפי מאפשר להבין כי החזרה לשגרה פיננסית עדיין איטית, והיא תלויה במרכיבים רבים כמו חזרת תושבים, פתיחת עסקים, שחרור כוחות המילואים מהלחימה, פתיחת מוסדות החינוך ושנת הלימודים האקדמית, הפגיעה בתיירות חוץ ופנים, וחזרת עובדים לעבודה מהמשרדים. לכן, הפעילות העסקית שחזרה לממוצעים טרום המלחמה, מתמקדת בעיקר באזור המרכז, השרון והשפלה. בערי התיירות וביישובים בצפון ובדרום, עדיין קיימת ירידה בהוצאות בהיקף משמעותי".