לוקסמבורג היא המדינה העשירה בעולם, כך עולה מניתוח התחזיות של קרן המטבע הבינלאומית. המדינה הענייה ביותר בעולם היא בורונדי באפריקה.

מדידת התמ"ג לנפש היא מדד נפוץ של העושר הכלכלי. באתר Visual Capitalist, המתמחה בהצגה גרפית של נושאים כלכליים, בוצע דירוג המדינות לפי תחזיות קרן המטבע הבינלאומית (IMF) העדכניות ביותר על התמ"ג לנפש לשנת 2023. נכון לעכשיו, מדד זה עומד על 13,920 דולר ברחבי העולם בשנת 2023, עלייה מ-13,400 דולר ב-2022 ו-11,160 דולר ב-2020, כולם נתונים נומינליים, ללא האינפלציה.

במקום הראשון נמצאת לוקסמבורג, אחת המדינות הקטנות ביותר באיחוד האירופי. המדינה מונה 634 אלף תושבים, והיא המדינה העשירה ביותר בדירוג זה עם תוצר לנפש של כמעט 130 אלף דולר. לוקסמבורג, שהיתה ידועה בעבר בייצור הפלדה שלה, מתהדרת כיום במגזר שירותים פיננסיים גדול, המהווה את רוב התפוקה הכלכלית שלה. התמ"ג לנפש של לוקסמבורג הוא כמעט פי 415 מהתמ"ג לנפש של המדינה הענייה בעולם, בורונדי, 303 דולר.

Made with Flourish

אירלנד היא המדינה השנייה בעשירה בעולם על בסיס תוצר לנפש עם 107 אלף דולר, ואחריה שווייץ עם כמעט 94 אלף דולר. התמ"ג לנפש של אירלנד עלה משמעותית בשנים האחרונות בשל הסביבה הפרו-עסקית שלה, שיעורי מס חברות נמוכים וכוח עבודה בעל השכלה גבוהה שמושך השקעות ישירות זרות.

אירלנד דבלין (צילום: Darren Pierse Kelly, Shutterstock)
דבלין, אירלנד | צילום: Darren Pierse Kelly, Shutterstock

כשבוחנים את התוצר לנפש במונחי כוח הקנייה של התושבים, הנתונים נראים אחרת לגמרי – מיקומה של ישראל, למשל, צונח למקום ה-34, בגלל יוקר המחיה ועליית המחירים

רוב המדינות העשירות ביותר נמצאות באירופה ובצפון אמריקה (שתי היבשות העשירות ביותר), עם תוצר לנפש של 34,500 דולר ו-59 אלף דולר בהתאמה. ישראל, אם תהיתם, נמצאת במקום 13 המכובד, עם 58,274 דולר. מיד אחרי קנדה ולפני הולנד. רוב המדינות העניות בעולם נמצאות, באופן לא מפתיע, באפריקה.

Made with Flourish

סיירה לאון (צילום: wikimedia.org)
סיירה לאון | צילום: wikimedia.org

חשוב לציין כי כשבוחנים את התוצר לנפש במונחי כוח הקנייה של התושבים, הנתונים נראים אחרת לגמרי – מיקומה של ישראל, למשל, צונח למקום ה-34, בגלל יוקר המחיה ועליית המחירים, וזאת במציאות של ריבית נמוכה. כמו כן לעתים ההכנסות של החברות הגדולות הממוקמות במדינות שגובות מסים נמוכים לא תמיד משפיעות על האזרח הקטן.