"האש יוצאת מתוך המפעל ואני עם דמעות בעיניים. היקב הלך", כך אמר הלילה איש העסקים אליהו בש מבעלי יקב מצודה שביישוב גבעת יערים בזמן שכוחות הכיבוי עוד עסקו בפעולות למניעת התפשטות האש בשריפת הענק שפרצה בהרי ירושלים.

מדובר ככול הנראה באחת מהשריפות הגדולות שפרצו באזור ירושלים בשנים האחרונות. במשך שעות ארוכות פעלו הכבאים בסיוע טייסת הכיבוי אלעד בכיבוי הלהבות. שוטרים חילצו מאות תושבים וחיות מחמד, אולם תושבים רבים העלו בשיחה עם mako טענות קשות על התנהלות המשטרה ומערך הכבאות.

יקב מצודה, שהוקם בשנת 2011 ומייצר כ-40,000 בקבוקי יין בשנה, פונה בשל השריפה הגדולה. "המקום נשרף כליל", אומר ל-mako ארי גוטהלף, יינן בכיר ביקב, "הוצפתי בהודעות של אנשים שמשתתפים בצער על היקב. אנשי יין לא דתיים שלחו הודעות תמיכה ועצב על היקב שלנו שמזוהה כחרדי. בקבוצות וואטסאפ של אנשי יין היו מאות דיונים על איך לעזור ולסייע ליקב. אנשים אמרו שיתרמו וישתתפו איתנו באסון. גיבורים ואנשים טובים נחשפים באסונות. הסולידריות פשוט מרגשת. הערב נחשפתי לראשונה למשמעות הפסוק 'ענבי הגפן בענבי הגפן דבר נאה ומתקבל', גם בעניין של עצב".

השריפה הביאה לפינוי של עשרות רבות של משפחות מיישובים שונים באזור. רובם לא ידעו אם יהיה להם בית לחזור אליו. יותר ממאה משפחות שמתגוררות ברמת רזיאל התפנו בכוחות עצמן. תושבים איתם שוחחנו העידו כי ניסו להגיע לירושלים ממש בזמן שהאש כבר החלה לתפוס בחלק מהמבנים ביישוב, אולם הכבישים היו חסומים לתנועה. לנוכח זאת חלק מהתושבים נמלטו לכיוון הסטף בעוד שחלק אחר לכיוון אנדרטת מגילת.

בני דודקוביץ', תושב רמת רזיאל, סיפר שהאוויר היה מלא בעשן: "לא יכולנו לנשום עד שעזבנו באזור חמש. כשיצאנו האש כבר תפסה את הלולים וחלק מהמבנים". בועז, שגר לא רחוק ממנו הוסיף כי "ראינו מה קורה והתקשרתי למשטרה אבל אף אחד לא הגיע. היו להבות של עשרות מטרים שהרוח הביאה לכיוון הלולים, הם עלו בלהבות ולמרות כל השיחות, לא רק שלי, אף כבאית או שוטר לא הגיעו. גם את המטוסים לא שלחו בשלב הזה".

עוד סיפר שכבר בשעה 16:00 הם הבינו שחייבים לפנות את היישוב "אבל המשטרה חסמה את כל הצירים בלי שום הגיון ולא נתנו לנו לצאת. רק בשש בערב פתחו ציר מילוט לכיוון היער ונמנע אסון כבד. זה היה ממש קרוב לאסון". בזמן השיחה הם היו רחוק מביתם מעידים על חוסר אונים וחוסר ידיעה אם יהיה להם בית לחזור אליו. "לפני שעזבנו היו תושבים שעמדו עם צינורות וניסו לכבות את האש ללא הצלחה".

בסך הכול פונו מיישובי האזור כ-2,000 תושבים. עוד פונה בית החולים הפסיכיאטרי "איתנים", שנכון לכתיבת שורות אלה אחד מהחוסים שם מוגדר כנעדר.

יו"ר ועד גבעת יערים, ניסים בן יהודה, סיפר כי "בצד הדרומי של היישוב השריפה הגיעה עד ללולים והבתים ושם היא נבלמה. אבל היו כמה מבנים כולל יקב מצודה ואכסניה שנשרפו כליל. כל ההר מולנו, איתנים, נשרף כולו. זה פשוט עצוב לראות את מה שקרה פה. אנשים ממש בדיכאון מהמצב ומחוסר האונים. ההתנהלות של הרשויות רק הגבירה את החוסר אונים בקרב התושבים".

א, שוטר ביס"מ ירושלים שהשתתף בפינוי וחילוץ של תושבים, העיד מצידו ש"הגענו למקום במהירות ברגע שהתקבלה הקריאה מהמוקד. זה היה נראה כמו סרט אסונות. אני כבר שנים במשטרה וראיתי לא מעט שריפות באזור אבל אף פעם לא משהו כזה. בחלק מהמקומות נכנסנו לבתים והוצאנו אנשים שכבר התקשו לנשום. הצלחנו להוציא גם לא מעט חיות, חתולים וכלבים מהבתים שהיו בבהלה וזה לא היה פשוט לתפוס אותם. הריח זה מה שלא עוזב אותי ולא נראה לי שזה יעזוב אותי אי פעם. זה היה כמו סרט אימה".