הרצון להשקיע כסף ולעשות ממנו עוד כסף או במילים אחרות לתת לכסף לעבוד בשבילנו, קיים אצל כולנו. אבל רובנו לא עושים עם הרצון הזה שום דבר בגלל חששות להיכנס לתחום לא מוכר, לעשות טעויות ולהפסיד כסף.  גם חמש הנשים שהשתתפו בבדיקה שערך מיזם עוברות ושוות, מיזם שמעודד עצמאות פיננסית נשית, לאפליקציית ההשקעות PEPPER INVEST, אפליקציית ההשקעות של PEPPER מבית לאומי, הגיעו עם חששות משוק ההון:

"הערך האמיתי שקיבלתי לאחר התנסות באפליקציית PEPPER INVEST  הוא תחושת המסוגלות וההבנה שהבורסה יכולה להיות פתוחה גם עבורי", אומרת שני מועלם, בעלת עסק לשיווק, אמא לארבעה שגרה בהושעיה שבצפון. 

שני היא לא האישה היחידה שהרגישה ששוק ההון "סגור" עבורה. למרות שבשנים האחרונות נשים רבות מאיישות תפקידים בצמרת שוק הפיננסים בישראל, כשזה מגיע למסחר בשוק ההון אנו עדיין עדים לביקוש שהוא בעיקרו גברי. מחקרים שבדקו את הנושא מצאו שנשים משקיעות פחות מגברים בשוק ההון, בשל שורה של חסמים הקשורים בחלקם לפערי ידע, אבל בעיקר לתחושת חוסר מסוגלות הנובעת מחינוך ומתהליכים חברתיים לאורך השנים. לצד חסמים אלה, פערי השכר, שעדיין קיימים בין נשים וגברים, מחזקים בקרב נשים את האמונה שכדי להיכנס לשוק ההון צריך סכום ראשוני גדול- שלבטח אין להן.

היום אפשר וצריך לחשוב אחרת

כדי לייצר שינוי בסטטוס קוו התפיסתי של הנשים לגבי שוק ההון, שיש לו גם השלכות כלכליות וחברתיות של ממש, PEPPER מקבוצת לאומי חבר לקבוצת "עוברות ושוות", מיזם חברתי עסקי לקידום עצמאות כלכלית של נשים, אשר בין היתר מתחזק קהילת פייסבוק פעילה של למעלה מ-25 אלף נשים, עם נושא שיחה ברור- כסף.

במסגרת שיתוף הפעולה, ומתוך הבנה כי לשני הצדדים מטרה משותפת: לפשט ולהנגיש את העולם הפיננסי, נבחרו מתוך הקהילה 5 נשים, מתוך מאות נרשמות, כדי לבדוק את PEPPER INVEST, אפליקציית ההשקעות של PEPPER, המאפשרת השקעה של החל מ-50 שקל במניות של למעלה מ-200 חברות מובילות בארה"ב.

"יש בקהילה גם רצון אישי לשפר את ההתנהלות הכלכלית וגם רצון קולקטיבי, להשפיע על העולם הפיננסי, כך שיתאים יותר לצרכים שלנו ולמה שחשוב לנו. היופי בשת"פ עם PEPPER INVEST הוא השילוב בין שני הרבדים האלו. ברמה האישית, היכולת 'להתחיל בקטן', ללמוד על הדרך ולהתקדם – היא כוח מניע מאוד חשוב ומשמעותי", אומרת ענת כץ ארוג'אס, מייסדת "עוברות ושוות". שותפתה לייסוד הקהילה, יעל וינר, מסכימה. "בקהילה את יכולה לנסות לקבוע את הנושאים לשיחה, אבל יש לה חיים משלה והחברות קובעות את סדר היום, שמורכב מנושאים שמעניינים אותן. נושא ההשקעות עולה מאוד חזק אצלנו בקבוצה, החל מהרצון לדעת ולהבין מונחים, דרך חיפוש אחר קורסים וסדנאות בנושא ועד לנשים שרוצות לקפוץ למים ולהשקיע. למעשה, העניין של הקהילה בתחום ההשקעות, הוא שהוביל לחיבור שלנו עם PEPPER INVEST".

פפר  (צילום: דנה שמעוני)
ענת כץ ארוג'אס ויעל ויינר, מייסדות קהילת "עוברות ושוות" | צילום: דנה שמעוני

"תמיד רציתי להשקיע במניות"

לאחר ההתנסות בשימוש באפליקציה, שאודותיה יפורט בהרחבה בקהילה, מתוך רצון לחלוק את הידע ולקיים סביבו שיח פתוח וחופשי, סיפרו הבודקות כי שוק ההון נראה עבורן פחות מרוחק ויותר כאלטרנטיבה מעשית, וכי חוו תחושות מסוגלות והעצמה ככול לאורך השימוש ב-PEPPER INVEST.

"אני חושבת ש-PEPPER INVEST זה רעיון גאוני. לקחת משהו מורכב ולהנגיש אותו להמונים זו מהפכה של ממש, והאפליקציה הצליחה לעשות את זה עבורי. מצאתי את עצמי בודקת באדיקות את האפליקציה בכל ערב לפני השינה, רואה מה עלה ומה ירד, ובכל בוקר, עם הקפה– מיד מתעדכנת במצב התיק שלי", מרחיבה מועלם על החוויה.

את התובנה כי הרצון הנשי להשקיע בשוק ההון קיים וכי מה שדרוש הוא בעיקר הנגשה ויכולת לבצע צעדים בקצב שמתאים לכל אחת, מחזקת מועלם: "אהבתי את העובדה שאפשר להשקיע גם סכומים ממש קטנים, זה מאפשר לך להתחיל בקטן ולחוות את ההשקעה, ורק אחר כך להחליט אם בא לך להמשיך לצלול למים העמוקים".

גל אטרקצי (30), עובדת בחברת הייטק ובעלת קונדיטוריה ביתית, העידה גם היא כי תמיד רצתה להשקיע במניות וזה הרגיש כמו דבר רחוק, לא נגיש ושמצריך השקעות בסכומים גדולים. "אהבתי את הממשק הנגיש והחדשני של PEPPER INVEST. השפה תואמת לממשקים שאני רגילה אליהם היום. הכל מאוד ברור ופשוט  ואפשר גם להיעזר בתמיכה אם צריך", היא אומרת. "PEPPER INVEST הנגישה לי את תחום ההשקעות, שלפחות תודעתית היה מאוד רחוק עבורי".

מאיה רפפורט, סמנכ"לית המוצר ב-PEPPER, מדגישה כי היכולת להשקיע בסכומים נמוכים היא ייחודית ל- PEPPER INVEST בארץ. "בנינו את מודל ההשקעה בשברי מניות כדי לתת פתרון לאוכלוסיות שרוצות להתנסות בהתחלה עם סכומי כסף קטנים. הממשק האינטואיטיבי והנגיש של האפליקציה עונה גם הוא על הצורך של התנסות. אוכלוסייה שמתנסה לראשונה בהשקעה צריכה את האפשרות להשקיע סכום ראשוני נמוך, וכמובן גם פלטפורמה ברורה ומובנת שמאפשרת למידה".

PEPPER (עיבוד: shutterstock | NazarBazar)
עכשיו ניתן להשקיע בצורה פשוטה ונוחה | עיבוד: shutterstock | NazarBazar

סביבת למידה מאפשרת

ואכן, מעבר לחשיבות של נוחות ופשטות הממשק, מבדיקת הפרויקט עולה כי לנשים חשובה ההתייחסות לתהליך הלמידה. "האפליקציה צבעונית ומזמינה ומכילה הסברים קלים וקצרים על המושגים הבסיסיים שצריך לדעת בשביל להתחיל להשקיע בשוק ההון- וזה יכול להיות אימון מאוד טוב. נורא אהבתי את השפה הפשוטה שגורמת למשתמשת צעירה כמוני לא להתייאש לקרוא את המידע. יש פירוש קצר וקולע עבור שלל מושגים בשוק ההון, מידע מתומצת על כל מניה, חדשות, גרפים של כל מניה ועוד". אומרת קטיה פיסון (21), חיילת משוחררת מחיפה, שייצגה את האוכלוסייה הצעירה בבדיקה. אוכלוסייה זו, כך עולה מנתוני PEPPER, הגבירה את הפעילות באפליקציה- במיוחד בתקופת הקורונה.

על השאלה האם ההתנסות "בקטן" תוביל להמשך הפעילות בשוק ההון? נוכל להשיב בעתיד, אולם על פי תגובת הבודקות, ניתן לשער שכן.
מיכל קיסוס הרצוג, מנכ"לית PEPPER, מסכמת: "במהלך שנות הקריירה שלי גיליתי את הפער העצום בין כמות האנשים בארץ שיכולים להשקיע, לבין אלו שעושים את זה בפועל. שוק ההשקעות שומר על רושם מבלבל, יקר ומאיים – ובדיוק את זה באנו לשנות, קודם כל בעולם הבנקאות באמצעות PEPPER, ועכשיו בעולם ההשקעות באמצעות PEPPER INVESTקהילת "עוברות ושוות" תורמת לנו באופן מיוחד לפיתוח המוצר וללמידה קדימה".

                             

מעבר לזה, מדובר בקהילה שמשנה מציאות: כל אחת מכן מייצגת משהו גדול יותר ממשקיעה אחת שדואגת לעתידה הכלכלי האישי, אתן חלק מקבוצה המגוונת את "אוכלוסיית" שוק ההון, קבוצה שמוכיחה שלא צריך לשנות את מי שאת/ה כדי לקחת חלק פעיל בעולם ההשקעות.

אנחנו מצדנו נמשיך לפתח ולהגדיל את המוצר, נוסיף עוד פיצ'רים, תכנים, כל מה שצריך כדי שיענה לצרכים שלכן, ולצרכים של כל הלקוחות שלנו.

 

* בכפוף לתקנון PEPPER INVEST ותעריפון העמלות. הכתוב אינו מהווה הצעה ו/או ייעוץ לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות כלשהן. השקעה במניות עלולה להיות כרוכה בסיכון גבוה ונתונה לשינויים ולתנודות במחירים עקב השפעת גורמים רבים ושונים.