אז קניתם ביטקוין או לא קניתם? האם פספסתם הזדמנות חיים חד פעמית? האם הוא יעלה גם ל-70 אלף דולר לביטקוין אחד?

אני שייך לכת של המאמינים. אני חושב שהביטקוין כאן כדי להישאר והרגולציה לא תהרוג אותו אלא דווקא תפיח בו עוד חיים, תיתן לו סדר. אלא שמה שמתפרסם עכשיו זה רק מחיר, זה לא שווי שוק אמיתי, וצריך לדעת שהמחיר אינו חזות הכל – המחיר הוא חשוב כאשר אני גם יכול לקבל אותו ליד ולהכניס אותו לחשבון הבנק שלי, ואת זה בינתיים קשה לעשות בישראל ובעולם המערבי בכלל.

שווי שלא ניתן לפרוט אותו לכסף הוא שווי על הנייר בלבד. בעולם האמיתי ביטקוין הוא עדיין סחורה ולא כסף אמיתי, ברוב המקומות לא ניתן להשתמש בו, לא ניתן להיכנס לבית קפה ולשלם איתו, לשלם איתו את דו"ח תנועה שקיבלתם או להמיר אותו לשקלים באופן קל ופשוט ולכן בינתיים לא צריך להסתכל עליו כמטבע אלא כהשקעה.

יותר מזה מי שינסה למכור ביטקוין ולהכניס את הכסף לחשבון שלו בבנק מזרחי או בבנק הבינלאומי או בכל בנק דומה ייתקל בסירוב – מרבית הבנקים לא מוכנים לקבל כסף שנוצר בעקבות מכירת ביטקוין ולא מוכנים לנהל חשבונות לחברות שעוסקות במסחר בביטקוין.

כאשר בוחנים השקעה בנכס, אחד המדדים המרכזיים הוא האם ובאיזו קלות אפשר להפוך אותה לכסף. אז נכון מי שיש לו חלקיק ביטקוין ימצא מי שיקנה ממנו את אותו חלקיק ואולי לא יצטרך בכלל בנק, אבל מי שיש לו ביטקוין שלם, או אולי כמה עשרות ואפילו מאות או אלפים? האם הוא באמת ימצא מי שישלם לו מיליוני דולרים?

בואו נגיד שכן והוא מצא האם המכירה תהיה במחיר שוק? במחיר של הבורסה? ושוב בוא נגיד שכן – איפוא לעזאזל הוא ימצא בנק שמוכן לקבל את הכסף? מה יהיה שיעור המס האמיתי (ולא מה שמפורסם בטיוטות חוזרים של מס הכנסה- אשר לא נותן מענה אמיתי) ועוד שאלות.

אריה ליבוביץ (צילום: אלבום פרטי)
ד"ר אריה ליבוביץ | צילום: אלבום פרטי

כשבוחנים ביטקוין צריך לדעת לבחון אותו כמו סחורה ולא כמו מטבע – אולי כמו שבוחנים רכישת מניה. מצד אחד מניה שיש בה הרבה ביקוש ומעט היצע הרי שכל תנועה קטנה תקפיץ את השער, מנגד מניה שאין בה הרבה מסחר, הרי גם אם השער עלה, לא נמצא בפועל מי שיהיה מוכן לקנות בפועל את אותה מניה באותו שער גבוה וודאי לא כמות משמעותית של אותה מניה.

את חטאי אני מזכיר היום – כאשר הייתי ילד, ממש ילד, קיבלתי מידע פנים אסור על מניה שצפויה להודיע הודעה חיובית, אספתי את הכסף ממי שיכלתי ורכשתי את המניה בסכום של 70 אלף שקלים אשר היו באותה העת הרבה יותר ממה שהיה לי. יום לאחר מכן החברה המדוברת הוציאה את אותה הודעה חיובית לבורסה והמניה אכן עלתה פלאים ב-14%. כאשר ביקשתי למכור את המניות ולהיפטר מהם, גיליתי שבמניה זו בדרך כלל כמעט אין מסחר אולי 5,000 שקלים ליום משמע כמעט אין ביקושים בפועל העובדה שהוצאתי כל כך הרבה מניות למכירה הפילה מיד את מחיר המניה ואני וודאי שלא הרווחתי.

המצב היום בביטקוין דומה, יש קונים ויש מוכרים והמחיר עולה והכל נראה טוב, אבל אין מסחר שיטתי ומסודר אין רכישות ומכירות בהיקפים גדולים של אנשים או חברות או יחידים המוכנים לרכוש בלוקים גדולים של 500 או 1,000ביטקוין באופן סדיר?

כך יוצא שכל תנועה מעט חריגה למכירה או קניה מקפיצה או מורידה את השוק בעשרות אחוזים - אף שמדובר בתנועות קטנות יחסית. מה יקרה כאשר משיהו מבעלי הארנקים האלקטרונים הגדולים המחזיקים אלפי ביטקוינים יכניס אותם למכירה בשוק?

לכן אם תשאלו האם לקנות ביטקוין – התשובה הכללית לדעתי היא שמטבעות וירטואליים הם כאן כדי להישאר.

חשוב לזכור שכמו כל סחורה או נכס אנו צריכים להסתכל על השלב הסופי -  כל עוד זה לא מטבע ככל המטבעות ועד שהמהפכה תושלם עלינו לשאול את עצמנו איך בסוף אנחנו מקבלים כסף.  איזה בנק יהיה מוכן לקבל את כסף? האם יהיה לי למי למכור וכמובן מה הסכום שאני מוכן "לסכן". בשלב הזה שאנו נמצאים בו חשוב להבין שהשער אותו אנו רואים – בדרך כלל לא היה השער אותו נוכל לקבל בפועל, וודאי לא השער – סכום שיישאר לנו ביד.

ככל שתהיה יותר רגולציה ויותר מסחר, הרי ששערי השווי יהפכו להיות יציבים יותר, הקפיצות ייפסקו והמסחר יהיה מסודר. על איזה שער זה ייעצר לזאת עדיין אין לי תשובה.

הכותב הוא עורך דין ומומחה למיסוי