קרן שכ"ל, מיזם חברתי כלכלי המסייע לעשרות אלפי סטודנטים במתן הלוואות נוחות, מפרסמת לראשונה נתונים על היקפי ההלוואות ומאפייני הלווים. על פי הנתונים, מאז 2010, אז הוקמה הקרן, העניקה עד כה למעלה ממיליארד שקלים, כ-200 מיליון מסכום זה נלקחו בשנת 2016, זינוק של פי חמישה מהסכום אותו לקחו הסטודנטים בשנת 2010 - 41 מיליון שקלים.

עוד עולה מהנתונים כי כ- 15% מכלל הסטודנטים בישראל (בלימודים אקדמאים או חוץ אקדמאיים) פנו לקרן לצורך קבלת מימון שיסייע להם בשכר הלימוד (60%) ובמימון הוצאות מחיה (40%). עוד יש לציין, כי על פי נתונים שפורסמו על ידי מכון "גול", כשליש מהסטודנטים בישראל לוקחים הלוואות למימון הלימודים מגופים שונים, כולל בנקים.

ההלוואה הממוצעת מהקרן עומדת על 15 אלף שקל אשר מוחזרת ב- 60 חודשים בממוצע, ובתשלום חודשי של 250 שקלים ללא ריבית וללא הצמדה. עוד עולה מהדו"ח כי רק כמחצית מההורים מסייעים בהחזר ההלוואה.

הרעיון המקורי שמאחורי הקמת הקרן הוא לרתום מלגות שניתנות ממילא על-ידי מוסדות הלימוד השונים, לטובת מימון הריבית על הלוואות לסטודנטים. לדוגמא,  במקום מלגה של 5,000 שקלים שניתנת רק ל-1 מ-5 סטודנטים, ייהנו כל חמשת הסטודנטים מהסדר מימון מסובסד בפריסה של עד חמש שנים (עד 60 תשלומים), שאינו עולה להם מאומה מאחר והריבית שולמה במלואה ע"י מוסד הלימודים. במסגרת פעילותה הגיעה הקרן להסדר עם מעל ל- 60 מוסדות השכלה גבוהה ברחבי הארץ ביניהם האוניברסיטאות המובילות. כחלק מהאג'נדה שלה, הקרן לא גובה תשלום או עמלה כלשהי מהסטודנט.

גם הלוואות לעסקים קטנים ובקרוב למשכנתאות

לדברי רפי גמיש, מייסד קרן שכ"ל ומנכ"ל המסלול האקדמי המכללה למנהל: "הקרן הזו נולדה מצורך אמיתי של החברה הישראלית לאחר מחאת קיץ 2011 לפתרונות חברתיים יצירתיים שמעלים את כוחו של הצרכן. הפעילות הענפה שהולכת וצומחת מדי שנה משקפת את המהפכה התפיסתית הזו ויותר מכך, את היכולת לחבר בין שינוי חברתי וסיוע לצרכנים להתמודד מול כוחות שוק גדולים".

לפני כשנה וחצי החליטה הקרן להרחיב את תחומי פעילותה גם לליווי וייעוץ עסקי לעסקים עצמאיים ולסיוע בהשגת תנאי מימון אטרקטיביים. במסגרת זו הקימה קרן שכ"ל בשיתוף עם בנק הפועלים, וארגון להב (לשכת עצמאים ועסקים קטנים), את "המרכז לליווי עסקים" שמסייע כיום לכ-500 עסקים מידי חודש.

בעתיד הקרוב פעילות הקרן צפויה להתרחב גם לתחום המשכנתאות. מהקרן נמסר, כי היא תעניק ייעוץ משכנתאות ללא עלות ותדאג לבצע התמחרות בין הבנקים על מנת לסייע ללווה להשיג את הריבית הטובה ביותר.