לאור התפשטות נגיף הקורונה והמציאות הכלכלית המורכבת, מודיע לאומי על שלושה צעדים ראשונים מסוגם בישראל, שנועדו להקל על נוטלי משכנתאות ועל יזמים שמשווקים דירות.

הבנק הודיע כי יעמיד משכנתא לרוכשי דירות, שעומדים בתנאי המבצע, לרבות רוכשים שמצויים בחופשה ללא תשלום (חל"ת), עם אפשרות לדחיית תחילת תשלומי המשכנתא (גרייס) למשך שנתיים. זאת, במטרה לאפשר למי שהחל בתהליך רכישה - או שמתלבט בעניין – להמשיך בעסקה למרות המצב הכלכלי.

הבנק נמסר, כי העמדת המשכנתאות, עם אפשרות דחייה של שנתיים במועד תחילת התשלום תחל בקרוב, לאחר השלמת האישורים הרגולטוריים הנדרשים. ההערכה היא, שבנקים נוספים יצטרפו למהלך.

>> רשימת ההטבות המלאה של הבנקים הגדולים

משכנתא דיגיטלית

בנוסף, לאור העובדה שמרבית הציבור נמצא בהסגר ביתי וסניפי הבנקים סגורים לקבלת קהל, לאומי יאפשר מעתה לקחת "משכנתא טוטאל דיגיטלית" - ללא צורך בהגעה לסניף הבנק בשום שלב, אף לא לצורך חתימה על מסמכי המשכנתא הסופיים. בבנק מבטיחים שהתהליך יתנהל מול הבנק באופן פשוט וידידותי, ומבלי הצורך להגיע לסניף הבנק.

בנוסף, לאומי יאפשר ליזמים ולקבלנים המעורבים בפרויקטים אשר מלווים על ידי הבנק, להציע ללקוחותיהם - רוכשי הדירות – לקחת משכנתא ללא תשלום קרן וריבית, וזאת עד למועד מסירת הדירה ו/או לתקופה של עד ארבע שנים – המוקדם מביניהם.

יש לציין, כי בעקבות שאלת mako כסף לגבי גובה הריבית למשכנתאות שמעניק הבנק ללווים חדשים, שעלתה לפני כשבועיים בכ-1%, לא תהיה הנחה בריבית (אם כי תמיד אפשר להתמקח). כמו כן – יש לשים לב שהבנק יאפשר את דחיית התשלום הראשון בשנתיים בהתאם לפרופיל של הלווה; אם הלקוח לא יוכל להוכיח שמקום העבודה שלו מחכה לו בעקבות משבר הקורונה, ספק רב אם יקבל בכלל משכנתא.

דחיית התשלום הראשון בשנתיים תעלה לכם 

לדברי מאיר וידר, מנכ"ל וידר משכנתאות, לא כדאי למהר ולקחת את ההטבה שמציע לאומי.

"כאשר מבצעים בדיקה מקיפה של המהלך ובודקים כמה באמת עולה המשכנתא עולים נתונים בלתי נתפסים של עלויות יקרות מאוד לנוטלי המשכנתאות בישראל.

"זוג שלוקח משכנתא של 1,000,000 שקלים ואמור היה להחזיר כ-5,000 שקלים ב-25 שנים עם מסלולי משכנתא שונים, וההחזר הראשון שלו יידחה לעוד שנתיים, הרי שבעוד שנתיים הזוג יהיה חייב לבנק 1,090,000 שקלים לאחר תקופת ריבית של שנתיים שבה משלמים ריבית דריבית על כל שקל שלא משולם. העלות המשוערכת לחודש בעבור 'ההטבה' באה לידי ביטוי בכ-3,000 שקלים לחודש.

לדביר וידר צריך גם לקחת בחשבון שההחזר החודשי יהיה גבוה לאחר שנתיים, לאור זאת שכל התשלומים נדחו והדבר גורר אחריו תשלומי ריביות נוספים לבנק בעקבות הדחייה. "מי שכן יוכלו ליהנות מההטבה הזו הם אלו שרכשו במסגרת מחיר למשתכן אשר מבחינת יכולת ההחזר, אין באפשרותם לשלם כיום את המשכנתא לאור תשלום שכירות ולאור יציאה לחל"ת".

מה יקרה אם לא משתמשים בהטבה?
"אם לא תדחו את התשלום הראשון בשנתיים ותתחילו לשלם כבר מעכשיו, יתרת הקרן שלקחתם מהבנק תעמוד בעוד שנתיים על כ-980,000 שקלים בהנחה ושילמתם כל חודש כ-5,000 שקלים לעומת כ-1,090,000 שקלים, כאמור, אם דחיתם את תשלומי המשכנתא. פער של למעלה מ-100,000 שקלים רק בשנתיים לאור דחיית התשלומים. המספרים רק הולכים וגדלים לאורך כל חיי המשכנתא ביחד עם עמלות פירעון מוקדם בהנחה ורוצים למחזר או לשנות בהמשך".

וידר ממליץ לא לדחות את התשלומים המלאים אלא לשלם לפחות את תשלומי הריבית מדי חודש על מנת לא להגיע למצב שבו הקרן בעוד מספר שנים לא רק שלא קטנה אלא גם עולה עם ריבית דריבית.