הנרי פורד אמר: "יש לעזור לאנשים לחשוב באופן טבעי על כסף. יש להסביר להם מהו הכסף, כיצד עושים כסף, ומהם התכסיסים האפשריים של השיטה הנוכחית המאפשרים לאומות ולאנשים לשלוט באחרים". ואמנם, כל כך הרבה אנשים בוחרים איפה להשקיע את כספם בלי להבין באמת את ההזדמנויות והסיכונים שעומדים בפניהם. אבל חשוב מכך, האם השקעה היא מילה שמתאימה רק לאנשים עם עשרות אלפי שקלים ומעלה בחיסכון? האם אין הזדמנויות למי שיש לו רק אלף שקל בבנק?

מתן פסטרנק, מומחה לכלכלה ומשפט במכללת ספיר, מסביר מה צריך להנחות אותנו כשמדובר בהשקעה של סכומים קטנים: "בסכומים שמגיעים עד 10,000 שקלים בערך, אחד הדברים שיש להתחשב בהם הוא הזמן שאנחנו משקיעים. כלומר, לא כדאי להשקיע הרבה זמן בלמידה של המניות שאנחנו משקיעים בהן - מפני שזה לא שווה בדרך כלל את הרווח הפוטנציאלי. במקום זאת, יהיה עדיף להשקיע במדדים כמו ת"א-100 ומדדים של חברות הנדל"ן וההיי-טק. כך, לא צריך לבדוק כל מנייה לעומק, זה מסוכן פחות ודורש פחות זמן".

>> חמישה הרגלים שיעזרו לכם לצבור כסף

"דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון בהשקעות קטנות הוא העמלות", מסביר פסטרנק. "אצל משקיעים קטנים, עמלות הקנייה והמכירה גבוהות, עשרות שקלים לכל הפחות. לכן, מהבחינה הזו - אם יש לנו 10,000 שקלים, למשל, יהיה עדיף להשקיע את כל הסכום במדד מאשר לחלק אותו בין עשר מניות. כך, העמלה תהיה נמוכה יותר. היבט נוסף הוא המס, וכאן דווקא יש יתרון להשקעות קטנות - המס על רווחי הון קטנים הוא בסך הכול כ-25 אחוזים".

ומה בנוגע לאגרות חוב?
"באופן כללי, לא כדאי להשקיע באג"חים - זו אמנם השקעה די בטוחה, אבל גם לא משתלמת, בייחוד כשמדובר בסכומים קטנים, שכן הריבית היא 0.1-0.2 אחוז. למרות זאת, אפשר למצוא הזדמנויות ספציפיות לפעמים".

כדאי להשקיע גם סכומים ממש קטנים, כמו אלף שקלים?
"באופן חד משמעי, לא הייתי משקיע סכום של 1,000 שקלים - עדיף לשמור אותם בבית או בפיקדון בבנק, שם התשואה גם ככה נמוכה מאוד. זאת, גם בגלל העמלות הגבוהות וגם בגלל הזמן שמתבזבז כשעוקבים אחרי המנייה באופן יומיומי ומתלבטים מתי לרכוש או למכור אותה".

אתר בנייה (צילום: claraveritas, Thinkstock)
מדד חברות הנדל"ן יכול להיות השקעה מעניינת | צילום: claraveritas, Thinkstock

איך אנחנו יכולים למקסם את הרווח שלנו?
"הרווח תלוי ברמת הסיכון שנבחר בה. אם נשקיע בחברות סטרט-אפ, למשל, יכול להיות שתוך שנה-שנתיים הכסף יוכפל פי כמה, אבל גם הסיכון לאבד את הסכום כולו גדל. הסיכון שנבחר בו תלוי כמובן בחשיבות של הכסף עבורנו: האם 10,000 השקלים שאנחנו משקיעים הם קרן חיסכון ללימודים לילד או סכום ששמנו בצד להשקעה, תוך ידיעה שאנחנו עלולים לאבד אותו?".

יש השקעות מוכרות פחות שכדאי למשקיע קטן להכיר?
"יש את קרנות ריט, שמשקיעות בנדל"ן ומאפשרות למשקיעים פרטיים להשתתף באופן לא ישיר בפרויקטים. זה מומלץ לאנשים שמאמינים בשוק הנדל"ן ובעלי סכום להשקעה שלא מספיק לקניית דירה, למשל 50,000 שקלים. הממשלה רוצה לפתח את התחום הזה".

עוד ב-mako כסף:

איך תדעו כמה ואיפה להשקיע?

שאלת מיליון הדולר (תרתי משמע, עבור חלק מאיתנו) - היא היכן כדאי להשקיע. סיון ליימן, יועץ השקעות פרטי, מנכ"ל ובעלים של כנען ייעוץ השקעות, מסביר מה צריך להשפיע על ההחלטה שלנו:

הגיל שלכם. "כדאי שיהיה יחס ישיר והפוך בין גיל המשקיע לאחוז המושקע במניות בתיק ההשקעות. כלומר, ככל שגילו של המשקיע גבוה יותר - על אחוז המניות בתיק ההשקעות להיות נמוך יותר. זאת, מפני שעבור משקיע מבוגר טווח הזמן להשקעה קטן יותר, וכדאי לצמצם את ההשפעה של התנודתיות בשוק ההון על התיק. לעומת זאת, משקיע צעיר יכול להרשות לעצמו השקעה יחסית גדולה יותר במניות. זאת, מפני שבהשקעה ארוכת טווח, התשואה ממניות תהיה גבוהה יחסית להשקעות אחרות"

טווח ההשקעה. "טווח ההשקעה הוא נגזרת של גיל וזמן: כשמדובר בחיסכון ארוך טווח (החל משנים בודדות) עבור ילדים או צעירים - יהיה נכון להשקיע יותר במניות. השקעה במניות נחשבת כבעלת רמת סיכון גדולה יותר, אבל גם אם יהיו זעזועים - לאורך זמן ערך הכסף כנראה יהיה שווה יותר. לעומת זאת, מי שרוצה לחסוך לתקופה קצרה של חצי שנה-שנה, עדיף שתיק ההשקעות שברשותו יהיה סולידי ככל הניתן".

אין תמונה
כדי להרוויח צריך לקחת סיכונים. מתוך הסרט "על חבל דק"

הייעוד של הכסף. "הצורך שלשמו אתם משקיעים מתחבר לטווח ההשקעה. כלומר, אם מישהו משקיע כדי לקנות דירה בעוד כשנה - כדאי שיבחר ברמת סיכון נמוכה. מי שמשקיע לשם חיסכון לטווח הארוך - יכול להסתכן יותר, באופן יחסי".

הרקע שלכם בשוק ההון. "מי שנכנס למים בפעם הראשונה - רצוי שיטבול את כף הרגל במים לפני שייכנס כולו. במילים אחרות, אם אדם לא מכיר את שוק ההון - כדאי שיתחיל בהשקעה סולידית במניות, כלומר 5-10 אחוזים מהסכום, בכל מקרה לא מעבר ל- 15%".

כמה מהכסף שלכם אתם משקיעים. "חשוב להתחשב בנכסים הנוספים של המשקיע, בהכנסות שלו ובהוצאותיו. למשל, יש הבדל בין מי שעבורו סכום של מיליון שקלים מהווה 5% מההון העומד לרשותו, לבין מי שמדובר ברוב הונו. ככל שמשקיעים שיעור גבוה יותר מההון, כך כדאי לבחור ברמת סיכון נמוכה יותר".

מה עושים אם משקיעים בשוק ההון ובתקופה מסוימת מפסידים?
"כדאי לשמור תמיד על קור רוח וסבלנות. למרות תקופות של ירידות - לאורך השנים התשואה בתיקי השקעות עם אחוז מנייתי מסוים תהיה גבוהה משמעותית לעומת השקעות חסרות כל סיכון. במשבר ב-2008 השווקים ירדו ב-50-60% ואנשים פעלו מתוך היסטריה ומשכו את הכסף. אבל, מי ששמר על קור רוח, המתין ולא משך את תיק ההשקעות - ראה אותו חוזר לרמתו הקודמת ואפילו בתוספת מעט רווח תוך שנה". 

לדעתו של ליימן, המשבר השפיע על התפיסה הכלכלית שלנו: "הציבור התבגר והבין שמצד אחד השד לא נורא כל כך, ומצד שני, במציאות בה האינפלציה נמוכה והריבית אפסית, כדי להרוויח בשוק ההון צריך לקחת סיכון מסוים. כמובן, באופן שקול ומחושב".

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il