החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת למנף את הזמן הפנוי, ואת שלל הבילויים והאטרקציות שקורצים לילדים מכל עבר, כדי להקנות לילדים ערכים ראשונים של חינוך פיננסי. כאלו שיאפשרו להם הבנה, גם אם בסיסית, במושגי יסוד מהותיים בתחום הכלכלי. יתכן שעוברת לכם בראש המחשבה שילדיכם צעירים מדי מכדי להתחיל בחינוך פיננסי, אולם לאור חוסר הידע והמודעות לנושא בקרב הציבור הרחב, חשוב להתחיל בכך מוקדם ככל הניתן. תופתעו לגלות שבאמצעות ביצוע התאמות פשוטות, גם ילדים רכים בשנים, יכולים לקבל ערכים מוספים פשוטים לגבי התנהלות כלכלית נבונה.

עוד ב-mako כסף:

ניהול תקציב למספר ימים בכל פעם - הענקת דמי כיס שאמורים להספיק לחודש מראש נידונה מראש לכישלון כשמדובר בילדים. במקרים רבים לילדים קשה לאמוד נכון פרקי זמן ארוכים, ובוודאי שלנהל לגביהם תקציב מתמשך, שהרי מדובר במשימה לא פשוטה גם עבור רוב המבוגרים. כדי להקל על הילדים בהתנהלות הכלכלית, ניתן לקבוע תקציב חצי-שבועי מוסכם לבזבוזים "קטנים". להחליט שבתקציב זה הילד יוכל לרכוש מה שירצה.

נניח שהתקציב עומד על 10 שקלים (לחצי-שבוע כאמור, בחודש מדובר על כ-80 שקלים לבזבוזים). קרוב לוודאי שביום מסוים הילד ירצה להוציא את כל הסכום וביום למחרת יפעיל מסע לחצים לקניית מוצר שהוא חייב בדיוק עכשיו. ניתן לנצל אירוע זה ולהסביר שהוא יצטרך לחכות – בדיוק כפי שאנו, ההורים, לעיתים דוחים את הקניות של מוצרים שאנחנו רוצים, עד שהמשכורת נכנסת לבנק. אם נצליח לעמוד באתגר נוכל להקנות לילד התמודדות עם דחיית סיפוקים והבנת מגבלת תקציב. במידה והילד קצת יותר בוגר, אפשר גם לעודד אותו להכין ממש רשימת הוצאות מתוכננת ולנהל מעקב, איך הוא עומד בה בפועל.

ילדה מבולבלת מחזיקה שתי קופות חיסכון (אילוסטרציה: Shutterstock)
אפשר לשכנע אותם לא לבזבז | אילוסטרציה: Shutterstock

מתן תמריץ על התנהגות חסכונית - ניהול תמריצים הוכח במקרים רבים כגורם מוטיבציה חיובית. ניתן להגיע מראש להסכם, שבכל שבוע, במידה ויישאר לילד סכום כסף אותו לא ניצל, הוא יוכל להפקיד אותו לצרכי השקעה ב"בנק" הביתי. במידה ו"יסגור" את הכסף ליום אחד הוא יקבל עליו "ריבית" קטנה ובמידה ויסגור את הכסף לשבוע הוא יקבל "ריבית" גבוהה יותר.

כך למשל, אם יישארו לילד 5 שקל בסוף-השבוע אזי במידה ויפקידם ליום הם "יהפכו" ל-5.5 שקל, הפקדה לשבוע תהפוך אותם ל-10 שקל וכך הלאה. אומנם אין שום בנק שיוכל להבטיח לנו תשואה של 10 אחוזים ליום, אך זה בהחלט יכול להבהיר לילד את האפקט של ריבית-דריבית בצורה חווייתית. 

הורים, היזהרו מילדים מתוחכמים שיש להם חסכונות יותר משמעותיים - סכום של 200 שקל שיופקד בתנאים אלו למשך 60 ימים (כל החופש הגדול)  יהפוך להיות 1,867 שקל. פתאום גם אנחנו נרצה להשתתף במשחק, לא?

שכר עבודה לעבודות קלות - לילדים רבים יש זמן פנוי וניתן לנצל אותו כדי להפעיל אותם לביצוע פעולות בבית, כמו למשל סידור ארון הספרים המשפחתי לפי הא' ב' של שמות הסופרים, או מיון יסודי של כל הצעצועים שהצטברו. תמורת עבודות כאלו, ניתן להציע לילדים סכום כסף מסוים, כדי להקנות להם הבנה בסיסית של מערכת השכר והתמורה לעבודה.

הורים – אל תבחרו בתשלום על משימות שבכל מקרה מצופה מהילד לבצע, כגון סידור החדר שלו או פינוי הכלים האישיים בהם אכל לכיור, אלא בפעולות שלא מהוות חלק משגרת היום יום.

ניהול הלוואות - ניקח סיטואציה נפוצה, בה הילד ממש, אבל ממש חייב משחק מסוים, כי לכל החברים כבר יש והוא האחרון בעולם שנאלץ לסבול ללא המשחק המדהים החדש.  אין לו מספיק כסף כדי לרכוש אותו, אז הוא מבקש להלוות מכם את סכום הכסף הנדרש. גם כאן אפשר להפוך את הנושא לחינוך פיננסי חוויתי, ובמידה ואנו חושבים כי יש צדק בדבריו, לפחות נסחט כמה טיפות לימונדה מהלימון שנרכוש לו. נאפשר לילד לקחת את הכסף אך בריבית-דריבית שבדומה לעולם האמתי גבוהה מהריבית על החסכונות. קבעו למשל ריבית קבועה מראש ומגבלת "אשראי" ברורה להלוואה שמבקש הילד. לחילופין, לילדים קטנים יותר אפשר להוריד את עניין הריבית דריבית.

ילדים משחקים בקלפים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
אסור לשכוח שבסוף הילדים צריכים ליהנות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

משחקי מחשב לניהול פיננסי - הילד רוצה לשחק במחשב, לצבור עוד כמה שעות מסך – למה שלא ננצל את ההזדמנות גם כאן, כדי להקנות לו את יסודות הבסיס להתנהלות פיננסית נאותה? אגף האוצר יצר משחקים נפלאים לילדים. בקרו באתר "האוצר שלי" או רשמו בגוגל חינוך פיננסי לילדים. דרך אגב, גם במסגרת משחקים בטלפון הנייד, יש משחקים מומלצים יותר, שבהם התנהלות פיננסית היא עקרון חשוב, שווה לנסות להשקיע ביחד עם הילד ולמצוא משחקים כאלו, שיהיו מהנים עבורו ובעל ערך מוסף בחשיבה הפיננסית.

מסמכים פיננסים מחייבים - אלו מכם שבאמת רוצים להשקיע, יכולים להכין "חוזה" בינכם לבין הילד (מתאים לרוב לילדים מעל גיל שמונה), שבו מפורטים העקרונות הבסיסים עליהם אתם מסכימים - גובה דמי הכיס החצי שבועיים, תכנית התמריצים, וכו'. כמובן שהחוזה יהיה כתוב בצורה מלאת אהבה ורצוי עם הומור רלוונטי, ולא חוזה משפטי מחייב, אבל זה ייתן לילדים תחושה של בגרות ויוכל לשמש לכם כמקור משותף לעיין בו מעת לעת, להיזכר בסיכומים המדויקים.

בסופו של דבר, אחרי כל הטיפים הנ"ל, חשוב גם לזכור שילדים, הם ילדים, וכדאי שיפיקו את מירב ההנאה מהגילאים הנפלאים הללו, בהם אין להם כמעט שום מחויבות על הראש – לכן נהלו את כל הטיפים המוצגים כאן בצורה נעימה, כיפית, מתוך הכוונה ולימוד של הילד להתנהלות נכונה ולא מתוך משטר נוקשה של חוקים ותקנות, עוד יהיה להם מספיק זמן לזה.

הכותב הוא מרצה בכיר ומנהל תחום Capital Management ואופציות במכללת פסגות ללימודי שוק ההון, נדל"ן ויזמות עסקית