60 אחוז מההון של האנשים העשירים בעולם מרוכז בארבע מדינות בלבד, כך על פי דו"ח העושר העולמי של חברת הייעוץ קאפ ג'מיני. בעלי הון אישי (HNWI) מוגדרים כמי שבבעלותם נכסים בשווי של מיליון דולר, או 750,000 יורו, מאספנות, מוצרי צריכה או מוצרים בני קיימא, למעט מגורים עיקריים.

19 מדינות מחמש יבשות שונות הן ביתם של מיליונרים כאשר המקור העיקרי לעושרם הוא יצוא גבוה וענפי שירות. ומה המצב בישראל? בדו"ח העושר העולמי שפורסם בשנת 2015 עלה כי בישראל יש 88,231 מיליונרים מה שדירג אותה אז במקום ה-21 בעולם. באילו מדינות יש הכי הרבה מיליונרים?

עוד ב-mako כסף:

הונג קונג, מבט לשמים (צילום: www.aovertical.com)
הונג קונג | צילום: www.aovertical.com

19. הונג קונג - 142,000

יחסית לאוכלוסייה קטנה שמונה פחות מ-8 מיליון אנשים, אפשר לומר כי בהונג קונג יש בהחלט ריכוז גבוה במיוחד של מיליונרים. הונג קונג נתפסת כשער כניסה לשוק דרום מזרח אסיה, ומעמדה כמרכז עסקים גלובלי הפך רבים מאזרחיה לעשירים.

כווית (צילום: YASSER AL-ZAYYAT, GettyImages IL)
כווית. אין מסים | צילום: YASSER AL-ZAYYAT, GettyImages IL

18. כוויית - 146,000

כל עוד מקור האנרגיה המרכזי הוא נפט, מדינה שעשירה בנפט מבטיחה לתושביה להתעשר מזה ולהפוך למיליונרים. מה גם שבכוויית לא שמעו על מס הכנסה. מה שהם מרוויחים, שלהם.

ריו דה ז'ניירו, מקומות פוטוגניים (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ריו דה ז'ניירו | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

17. ברזיל - 149,000

יש בה עוני רב, וריו דה ז'ניירו מפורסמת בין היתר גם בזכות הפאבלות שלה, אבל בברזיל אפשר למצוא לא מעט מיליונרים. אמנם הכלכלה שלה הייתה בירידה בתקופה האחרונה, וסחפה גם את אוכלוסיית המיליונרים של המדינה, עם ירידה של 7.8% בהון האישי שלהם. עם זאת, 56% מהמיליונרים בדרום אמריקה נמצאים בברזיל.

מוסקבה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מוסקבה. מיליון דולר זו רק ההתחלה כאן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

16. רוסיה - 152,000

מעצמה כלכלית נוספת שאיבדה לא מעט מהמיליונרים שלה אך היא עדיין נחשבת למרכז עושר, בעיקר בזכות משאבי הטבע של המדינה. ושם לא הולכים בקטנות. מי שעשיר ברוסיה, הוא אדם מאוד מאוד עשיר.

האבן השחורה, מכה, (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
האבן השחורה, מכה, ערב הסעודית | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

15. ערב הסעודית - 167,000

בדומה לכווית, הנפט הוא מקור העושר של ערב הסעודית, אם כי רוב הכסף נמצא בידי מעטים. דו"ח העושר העולמי אופטימי בנוגע למחירי הנפט בעתיד וצופה כי ערב הסעודית תראה צמיחה בהון הפרטי גם בשנים הקרובות.

מדריד (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
ריאל מדריד תורמת לרשימה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

14. ספרד - 192,000

ספרד זוקפת לזכותה את הצמיחה הגדולה ביותר של מיליונרים באירופה (8.4%), מה שאולי מעיד על כך שהכלכלה שלה תעמוד שוב על רגליה, אף שהאבטלה במדינה נותרה עדיין בעיה רצינית. ספרד מתהדרת בשתי קבוצות הכדורגל הגדולות בעולם - ריאל מדריד וברצלונה שרק מעלות את רף המיליונרים בספרד.

בוסן, דרום קוריאה (צילום: KYTan, Shutterstock)
בוסן, דרום קוריאה | צילום: KYTan, Shutterstock

13. דרום קוריאה - 193,000

השגשוג של ההייטק הדרום קוריאני לא מראה סימני דעיכה. האזרח העשיר שלה הוא, באופן לא מפתיע, יו"ר סמסונג לי קון-הי, שבאמתחתו קרוב ל- 13 מיליארד דולר.

מסורת עתיקה (צילום: רויטרס)
הודו. העושר לא מחולק באופן שווה | צילום: רויטרס

12. הודו - 200,000

דו"ח העושר העולמי מכנה את הודו "מנוע צמיחה". אף שמניין המיליונרים עדיין גדל יותר לאט מאשר כלכלתה, אולי משום שרוב העובדים במשק עדיין חיים בעוני יחסי. האיש העשיר בהודו הוא מוקש אמבאני שלו שייכת החברה הפרטית הגדולה בהודו -Reliance Industries שחולשת על נפט, תקשורת וביגוד. אמבאני מחזיק כיום בבית הפרטי היקר בעולם, "בניין אנטילה", שמוערך בכ-700 מיליון דולר ומתנשא לגובה של 27 קומות, לא רחוק מעניי מומבאי.

איינדוהבן, הולנד (צילום: Alexander Tihonov, Shutterstock)
איינדוהבן, הולנד | צילום: Alexander Tihonov, Shutterstock

11. הולנד - 204,000

בהולנד היה גידול בהון האישי בכ- 7.5%. מבין מדינות אירופה העולות, היא נמצאת במקום השני אחרי ספרד. מקור העושר הוא בעיקר בהובלה ושילוח, רוטרדם הוא אחד הנמלים העמוסים ביותר בעולם ושער ליצוא של אירופה.

אגם קומו, איטליה
אגם קומו, איטליה

10. איטליה - 229,000

אמנם מגזר הבנקאות שלה קצת הפכפך אך איטליה היא עדיין אחת הכלכלות הגדולות בגוש האירו, ומספר המיליונרים שלה גדל ב -4% מאז הדו"ח האחרון שנעשה בשנת 2015.

מארדי גרא סידני (צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL)
עשירים ושמחים. מארדי גרא סידני | צילום: Brendon Thorne, GettyImages IL

9. אוסטרליה - 234,000

באוסטרליה היה גידול של 4% באוכלוסיית המיליונרים על פי דו"ח העושר העולמי. רבים מהם התעשרו מפעילות הכרייה העצומות של המדינה, אשר מהוות יותר מ 7% מהתוצר המקומי הגולמי של אוסטרליה והם נדבך משמעותי בצמיחה הכלכלית.

טרודו במצעד ב-2015 (צילום: רויטרס)
ג'סטין טרודו במצעד הגאווה בוונקובר, 2015 | צילום: רויטרס

8. קנדה - 321,000

היא עדיין נחשבת לאחת המדינות שמציעות רמת חיים גבוהה ואיכותית, עם זאת, קנדה איבדה קצת מקבוצת המיליונרים שלה בשנה החולפת - ירידה של 3%. דו"ח העושר העולמי תולה את האחריות לכך לפחות באופן חלקי בשוק מניות חלש, אשר עשוי להוביל ליציאה מינורית של מיליונרים מהמדינה.

15 הבתים היקרים בעולם, שוויץ (צילום: chateaua.com)
שוויץ | צילום: chateaua.com

7. שוויץ - 358,000

שוויץ היא המקום המועדף לניהול הכספים עבור בעלי ההון הפרטי, לכן אין זה מפתיע כי בשוויץ יש מספר עצום של מיליונרים. בניגוד למדינות אחרות ברשימה, בשווייץ אין ריכוז של עושר בידי קבוצה מצומצמת של אנשים, היא המדינה עם רמת ההכנסה הגבוהה בעולם לנפש.

אישה צרפתייה על רקע מגדל אייפל (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עוד מעט הכל יתמלא במיליונרים? | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

6. צרפת - 523,000

אוכלוסיית המיליונרים בצרפת זינקה ב- 6% משנה שעברה. מתברר שאפילו המסים הישירים על כל מי שמשתכר מעל ל- 1.3 מיליון אירו לא מאיימים על המיליונרים הצרפתים. זרם המיליונים עלול אף לעלות עוד יותר בשנת 2017 כאשר פריז תהיה מתחרה בענף הבנקאות מול לונדון.

האנדרגראונד בלונדון (צילום: sematadesign, Shutterstock)
לונדון | צילום: sematadesign, Shutterstock

5. בריטניה - 553,000

אם כבר הזכרנו את לונדון, בבריטניה יש עדיין הרבה מיליונרים הודות לאחד המגזרים הפיננסים הגדולים בעולם. אך אין לדעת כמה זה עשוי להשתנות לאחר היציאה העתידית מהאיחוד האירופי.

הצעירים העשירים של סין (צילום: Weibo)
וזה מה שהם עושים עם הכסף | צילום: Weibo

4. סין - 1,034,000

האוכלוסייה הגדולה בעולם, בשילוב עם כלכלה שנמצאת בגדילה מתמדת, שווה הרבה מיליונרים. עם זאת, דו"ח העושר העולמי מזהיר כי עם ההאטה בכלכלת סין, עלולה להשפיע גם על בעלי ההון הפרטי.

אוהדת גרמניה (צילום: Sean Gallup, GettyImages IL)
אוהדת גרמניה | צילום: Sean Gallup, GettyImages IL

3. גרמניה - 1,199,000

במדינה עם הכלכלה הגדולה והיציבה בגוש האירו, אפשר למצוא גם את הכי הרבה מיליונרים באירופה. בשנת 2014 גרמניה נחשבה ליצואן ההון הגדול בעולם, עם עודף מסחרי של 285 מיליארדי דולר.

שוכרים בחו"ל - טוקיו (צילום: ירון צ'רבין)
טוקיו | צילום: ירון צ'רבין

2. יפן - 2,720,000

מבין המדינות שברשימה, יפן זכתה לגידול אוכלוסיית המיליונרים הגדול ברשימה, בסך הכול  11%. דו"ח העושר העולמי מציין כי חלק מהסיבות לכך הוא שממשלת יפן דאגה להגדיר רגולציות וחוקי מס שמעודדים השקעה מקומית.

הדירה היקרה בניו יורק, מרפסת (צילום: nestseekers)
הדירה היקרה בניו יורק | צילום: nestseekers

1. ארצות הברית - 4.458,000

נראה שמיהרנו להספיד את אמריקה ובכלל לקונן על שקיעת המערב, בייחוד בהתייחס לסין שנושפת בעורפה. אך מסתבר שרוב המיליונרים נמצאים עדיין בארה"ב, אולי זו עדיין ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. 

יודעים מה הסיפור הבא שלנו? כתבו אלינו money@mako.co.il