החופש הגדול בפתח, ההוצאות מתרבות, אתם שוברים את הראש מאיפה תממנו חופשה עם המשפחה או את הקייטנות של הילדים, ולפתע מגלים שקרן ההשתלמות שלכם הפכה להיות נזילה.

מה עושים? לפדות כדי לא להיכנס למינוס או לא?

למרות שהתשובה לשאלה זו היא אישית, ובמידה רבה תלויה בנתונים ובאילוצים של כל חוסך, קיימת הסכמה רחבה בקרב אנשי ביטוח, פרישה ופיננסים לפיה קרן השתלמות היא מוצר החסכון הטוב ביותר שיש כיום, הן לשכירים והן לעצמאיים, ולכן יש לפדות אותה רק במקרים קיצוניים.

"בניגוד לכלי חסכון אחרים שיש לנו כיום, כמו תוכניות חסכון בבנק או השקעה במניות, הכרוכים בתשלום מס רווחי הון בשיעור של 25 אחוזים בעת הפדיון, בקרן השתלמות יש פטור מתשלום מס רווחי הון עד לתקרה מסוימת, מה שמבטיח לחוסכים קבלת מלוא הרווחים בעת הפדיון", מסביר משווק פנסיוני ופיננסיים , ודים שלבר .

ודים שלבר (צילום: דמיטרי נפיודוב)
צילום: דמיטרי נפיודוב

בנוסף, ברוב המקרים עובדים שכירים נהנים מהשתתפות המעסיקים בהפקדות. העובד מפריש מדי חודש 2.5 אחוזים משכרו והמעסיק משלים ומפקיד לקרן ההשתלמות 7.5 אחוזים משכר העובד.

גם לעצמאים קרן השתלמות משתלמת במיוחד. עצמאים יכולים לפתוח בקלות רבה קרן השתלמות ולהפקיד אליה כל סכום, כאשר חסכון זה בעצם נחשב להוצאה מוכרת עד לתקרה מסוימת.

"יש עוד יתרונות שלא ניתן למצוא בשום אפיק חסכון אחר", מציין שלבר. "למשל, מעבר בין מסלולים אינו נחשב אירוע מס, וגם ניוד קרן ההשתלמות מחברת ביטוח או בית השקעות אחד למשנהו אינו נחשב אירוע מס. כך שגם אם משנים מסלולים בעלי רמות חשיפה שונות למניות או עוברים חברה נשמרות כל הזכויות של החוסך, לרבות הוותק, ואין קנסות או חבות מס בשל המעברים."

הבן מתחתן, הבת זקוקה לעזרה ברכישת בית, צריך רכב חדש – לא כדאי לפדות קרן השתלמות נזילה בשל אירועי חיים חשובים כאלו?

"אלו ללא כל צל של ספק אירועים משמעותיים וכולנו נגיע לצמתים האלו בחיים בשלב כזה או אחר, אך צריך לבחון כל מקרה לגופו", הוא מסביר. "ברוב המכריע של המקרים יותר רווחי לא לפדות את קרן ההשתלמות ולקחת על חשבונה הלוואה זולה על מנת להמשיך וליהנות מהטבות המס הטמונות בקרן ההשתלמות", מדגיש שלבר.

"יתרה מכך, גם במידה והחוסך מגיע מסיבה כלשהי להחלטה שהוא בכל זאת מעוניין למשוך את כספי קרן ההשתלמות הוא לא חייב לפדות את כל הקרן, יש אפשרות למשיכה חלקית של כספי הקרן לאחר שהפכה נזילה."

הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות כדאית גם למי שמעוניין בהשקעה?

נועם שפלטר, מייסד שותף בבי ריץ מיידסט, נציגי גרנט  (צילום: אוהד ארד, דניאל יחזקאל)
נועם שפלטר, מייסד שותף בבי ריץ מיידסט, נציגי גרנט קרדון בישראל | צילום: אוהד ארד, דניאל יחזקאל

נועם שפלטר, מחברת אינווסטו קפיטל המתמחים בהשקעות משוכנע שכן. "מוטב לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות לא רק אם רוצים לעזור לילדים, לעשות שיפוץ בבית או לחדש את הרכב. גם אם מעוניינים לרכוש דירה כדאי מאוד לקחת הלוואה על חשבון הקרן  כדי להימנע מנטילת משכנתא או לפחות להקטין אותה".

למה לא לקחת הלוואה מהבנק או משכנתא?

"כי גם הריביות של המשכנתאות בבנקים גבוהות משמעותית מהריביות הנלוות להלוואות על חשבון קרן ההשתלמות", הוא טוען. "אם ניקח לדוגמה זוג שמעוניין להשקיע בנדל"ן, אז נטילת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות תאפשר להם להגדיל את ההון העצמי שלהם וכך להצטרף להשקעה איכותית יותר. בצורה כזו בני הזוג למעשה נהנים מאפקט כפול – הם גם נהנים מתשואה הולכת וגדלה על הנכס וגם מהתשואה הגבוהה המגיעה מקרן ההשתלמות".

"אז נכון, ניתן לפדות קרן השתלמות מבלי לשלם מס על רווחי ההון לאחר 6 שנים כדי לרכוש דירה להשקעה, לחתן את הילד או לשפץ את הדירה, אך נראה כי מוטב להימנע מכך ולהסתכל על קרן ההשתלמות כאפיק חסכון ארוך טווח, אפילו אפיק חסכון שישמש אותנו לעת פרישה".

*הכתבה אינה מהווה תחליף לייעוץ אישי מקצועי של משווק או יועץ פנסיוני.